close
Zalew Borki w Radomiu

Zalew Borki w Radomiu

Zalew na Osiedlu Borki w Radomiu otoczony jest plażą i drzewami

Oto nasze propozycje kąpielisk dla województwa mazowieckiego!Oto nasze propozycje kąpielisk dla województwa mazowieckiego!

Zalew na Osiedlu Borki w Radomiu otoczony jest plażą i drzewami, tak że w ogóle nie czuje się, że jest się w mieście. Źródło: WiZalew Borki to najbardziej centralnie położony akwen w Radomiu, powstał w latach 50-tych ubiegłego wieku na 2 miejskich rzeczkach – Potoku Malczewskiego (od strony północnej) i rzeki Mlecznej (od strony południowej). W dużej mierze wykopali go mieszkańcy miasta motywowani kuszącą perspektywą letniego i weekendowego nad nim wypoczynku. Niestety okazało się, że nie ma wymaganych zezwoleń, dlatego prace budowlane przerwano na 10 lat. Wznowiono je dopiero w 1964 r., argumentując że taki zbiornik wodny jest konieczny nie tylko ze względu na rekreację, ale również bezpieczeństwo przeciwpożarowe i przeciwpowodziowe. Przez kilka lat faktycznie było super, jednak pod koniec lat 80-tych poziom wody w Borkach zaczął drastycznie maleć.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Przyczyn było wiele – decydujące okazały się dwie: zły drenaż oraz pojawienie się leju depresyjnego w okolicach Radomia, co z kolei implikowało obniżenie się wód gruntowych. Dopiero z początkiem XXI w. akwen zrewaloryzowano, uszczelniono, wybudowano dwa nowe jazy. Wtedy też powstała infrastruktura turystyczna z prawdziwego zdarzenia – nowe ścieżki rowerowe, deptaki, spacerowe, drewniane kładki i pomosty (w tym ładne półkoliste molo), a także stanowiska dla wędkarzy. Można tu teraz przyjechać na udany połów szczupaków, karpi, linów, okoni, sumów i wielu innych ryb.

Nad Zalewem Borki, na obu jego przeciwległych brzegach, działają 2 kąpieliska – m.in. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, który organizuje rozmaite zawody sportowe (siatkówka plażowa, koszykówka, piłka nożna). Miasto postarało się również o wypożyczalnię sprzętu wodnego (kajaki, rowery wodne, jednak i tak największą atrakcją jest banan ciągnięty przez motorówkę!).

Przy jego prawym brzegu są jeszcze 2 stawy kolmatacyjne, wykopane po to, aby zbierać gromadzący się w głównym akwenie osad, iły i po prostu oczyszczać wodę.

Powierzchnia: 9 ha

Głębokość: średnia – 1,5 m; maksymalnie – 5 m

Adres: Zalew Borki znajduje się w południowo-zachodniej części Radomia – w dzielnicy Borki, przy ul. Krasickiego; w ćwiartce między drogami krajowymi 7 i 12 (109 km na południe od centrum Warszawy).

Dojazd: Najpierw krajową 7-ką na Grójec – przez Raszyn, Janki, Łazy, Tarczyn i Rembertów. Cały czas trzymając się E77 mijamy Białobrzegi, Jedlankę, Jedlińsk, aż w końcu docieramy do Radomia. Krajową 7-ką omijamy Radom z prawej strony. Skręcamy na rondzie w lewo w ul. Maratońską (DK 12), a potem w prawo w ul. Dębową. Kontynuujemy ul. Kosowską i na końcu skręcamy w prawo.

Pod Radomiem, w odległości ok. 15 km, znajduje się jeszcze jedno fajne kąpielisko – Zalew w Jastrzębiu koło Szydłowca.

Zalew Nowomiejski przyciąga zwłaszcza miłośników wędkowania (źródło: www.ugnowemiasto.pl)

Zalew w Nowym Mieście

Kąpielisko Krubin w Ciechanowie (źródło: www.ciechanowinaczej.pl)

Kąpielisko Krubin w Ciechanowie