close
Zalew w Nowym Mieście

Zalew w Nowym Mieście

Zalew Nowomiejski przyciąga zwłaszcza miłośników wędkowania (źródło: www.ugnowemiasto.pl)

Oto nasze propozycje kąpielisk dla województwa mazowieckiego!

Nowe Miasto to prastary gród, gdzie pod koniec XIV w. wzniesiono zamek książąt mazowieckich. Przez długi czas cieszył się on prawami miejskimi i dopiero w 1869 r., na mocy ukazu cara, utracił je. Miała to być kara za czynny udział lokalnej ludności w powstaniu przeciwko rosyjskim zaborcom. Na szczęście od końca II wojny światowej liczba mieszkańców stopniowo wzrasta, a miejscowość rozwija się. Obecnie Nowe Miasto należy do powiatu płońskiego.

Kąpielisko w Nowym Mieście, tak lubiane zarówno przez mieszkańców bliższego Płońska, jak i nieco dalszej Warszawy, jest sztucznie utworzonym na rzece Sonie (lewy dopływ Wkry) zalewem. W jego północnej części, tam gdzie wpływa Sona, zbudowano tamę. Akwen ma wydłużony kształt, przy czym plaża i tereny rekreacyjne znajdują się po jego lewej stronie; tutaj też zaprojektowano parking, deptak spacerowy i ścieżkę rowerową. Po prawej stronie zalewu rozciągają się łąki.

Przybywają tu miłośnicy sportów wodnych – świetną atrakcją jest zwłaszcza spływ kajakowy rzeką Soną, plażowania, no i rzecz jasna wędkowania. Zalew Nowomiejski chlubi się organizacją Dnia Karpia, którego dorodne, osiągające nawet kilkanaście kilogramów sztuki można złowić w tym miejscu. Jesień przyciąga także do lasów Nowego Miasta miłośników grzybobrania.

Powierzchnia Zalewu Nowomiejskiego: 13 ha

Głębokość: średnia 1,5 m; maksymalna 4 m

Adres: Nowe Miasto znajduje się dokładnie w połowie drogi między Płońskiem a Nasielskiem. Zalew Nowomiejski znajduje się we wschodniej części wsi (67 km na północny zachód od centrum Warszawy).

Dojazd: Przez Żoliborz, Bielany, potem mostem Północnym przez Wisłę i kontynuujemy przez Białołękę, Jabłonną i Legionowo drogą krajową 61. W Legionowie skręcamy w lewo na Łajski i Wieliszew (droga wojewódzka 632). Mostem przejeżdżamy przez Narew, mijamy zaporę w Dębem i jadąc cały czas 632-ką, po ok. 12 km jesteśmy w Nasielsku, a po kolejnych 12 km w Nowym Mieście (na samym końcu skręcamy w prawo w 620-kę, a potem od razu w lewo).


Booking.com
Sielanka nad Jeziorem Żywieckim w Beskidach (źródło: Panoramio.com)

Jezioro Żywieckie – gwarancja wypoczynku dla całej rodziny

Zalew na Osiedlu Borki w Radomiu otoczony jest plażą i drzewami

Zalew Borki w Radomiu