close
Zalew na Orzycu w Makowie Mazowieckim

Zalew na Orzycu w Makowie Mazowieckim

Przyjemne kajakowanie po akwenie w Makowie Mazowieckim (źródło: www.powiat-makowski.pl)

Oto nasze propozycje kąpielisk dla województwa mazowieckiego!

Rzeka Orzyc jest prawym dopływem Narwi, zaś Zalew Makowski został sztucznie utworzony w latach 70-tych na podmokłych łąkach, w miejscu jej dawnego koryta. Akwen charakteryzuje się typowym dla starorzeczy wydłużonym kształtem, zaś jego linia brzegowa jest dość regularna. Okolice Makowa są bardzo atrakcyjne pod względem przyrodniczym – jest to obszar „Zielonych Płuc Polski”, składający się z gęstych lasów, które zajmują prawie 30% powierzchni całego powiatu. Jest tu mnóstwo ścieżek pieszych, rowerowych oraz kajakowych – miłośnikom tych ostatnich polecamy zwłaszcza spływy Orzycem oraz Narwią. Jesienią do powiatu makowskiego ściągają natomiast fani grzybobrania.

Zalew Makowski to jedno ze słynniejszych miejsc na Mazowszu, gdzie można złowić wspaniałe ryby – dorodne okonie, szczupaki, sandacze, karasie, tołpygi, karpie, liny, płocie i wiele innych. Często organizowane są też zawody wędkarskie – także podlodowe, w okresie zimowym.

Przyjemne kajakowanie po akwenie w Makowie Mazowieckim (źródło: www.powiat-makowski.pl)Zbiornik wodny w Makowie pełni także funkcje rekreacyjno-wypoczynkowe. Dookoła kąpieliska biegnie trasa spacerowa, można wypożyczyć sprzęt wodny albo po prostu poopalać się na plaży, na której postawiono bar z gastronomią oraz utworzono boiska do piłki i siatkówki plażowej.

Powierzchnia: 17 ha

Głębokość: ok. 2 m

Adres: Maków Mazowiecki to miasto powiatowe w północnej części województwa mazowieckiego, za Pułtuskiem. Zalew Makowski (83 km na północ od centrum Warszawy).

Dojazd: Najlepiej dojechać przez Żoliborz i Bielany, przez Wisłę przejeżdżamy Mostem Północnym, potem skręcamy w lewo w Modlińską (droga krajowa 61). Jedziemy cały czas DK 61 na Jabłonną i w niej na rondzie obieramy pierwszy zjazd na Legionowo i Zalew Zegrzyński. Przejeżdżamy przez most nad Zalewem, potem przez Serock i jadąc malowniczą DK61 wzdłuż Narwi docieramy do Pułtuska. Za Pułtuskiem skręcamy w lewo w DK57 i po ok. 12 km jesteśmy już w Makowie Mazowieckim. Zalew znajduje się we wschodniej części miasta – wjeżdżając do Makowa ulica Moniuszki skręcamy w prawo w Różańską (DK60), przejeżdżamy przez most nad rzeką Orzyc i już po lewej widzimy Zalew Makowski. Aby zaparkować, zjeżdżamy w lewo w Mazowiecką, a następnie znów w lewo, gdzie z pewnością powinniśmy znaleźć jakieś miejsca parkingowe.


Booking.com

Gorąca Hiszpania – jak przygotować się do wyjazdu?

Wodna Kraina w Wildze (źródło: www.wodnakraina.com.pl)

Park wodny „Wodna Kraina” w Wildze