close
Jezioro Żywieckie – gwarancja wypoczynku dla całej rodziny

Jezioro Żywieckie – gwarancja wypoczynku dla całej rodziny

Sielanka nad Jeziorem Żywieckim w Beskidach (źródło: Panoramio.com)

Wypoczynek nad wodą to świetny pomysł na rodzinne spędzenie wolnego czasu. Miejscami wartymi odwiedzenia są Jezioro Żywieckie i Dolina Soły. Dlaczego warto tam pojechać i jakie atrakcje oferuje nam okolica? Gdzie można przenocować?Wypoczynek nad wodą to świetny pomysł na rodzinne spędzenie wolnego czasu. Miejscami wartymi odwiedzenia są Jezioro Żywieckie i Dolina Soły. Dlaczego warto tam pojechać i jakie atrakcje oferuje nam okolica? Gdzie można przenocować?

Sielanka nad Jeziorem Żywieckim w Beskidach (źródło: Panoramio.com)Zielona Dolina Soły to urokliwe miejsce, w którym góry spotykają się z taflą Jeziora Żywieckiego rozlewającego się na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego. Piękne okoliczności przyrody, multum atrakcji turystycznych oraz ciekawe miejsca do zwiedzania sprawiają, że okolice Żywca przez cały rok są odwiedzane przez rzesze urlopowiczów.

Reklama

Wypoczynek czynny czy bierny?

Jeżeli jesteśmy miłośnikami turystyki pieszej, na pewno nie zrezygnujemy z możliwości wędrowania górskimi szlakami i zdobywania kolejnych szczytów Beskidu Żywieckiego. Kiedy jednak już wszystkie ciekawe trasy zostaną przemierzone, możemy skorzystać z innych miejscowych atrakcji, np. z nowej, pełnowymiarowej hali sportowej umożliwiającej uprawianie wszystkich sportów halowych przez cały rok, jazdy konnej, wizyty w aquaparku czy aktywnego wypoczynku na terenie ośrodka hotelowego. Jeśli chodzi o ostatnią propozycję, to ciekawą ofertę wczasową przedstawia np. Centrum Wypoczynku ODYS. Poza wspomnianymi już możliwościami turyści mają w nim do dyspozycji zarówno boiska sportowe jak i park linowy, ściankę wspinaczkową, szkołę windsurfingu, tor zorbingowy, łucznictwo rekreacyjne i wiele innych. Po męczącym dniu można natomiast wybrać się na spacer do pobliskiego lasu obfitującego w grzyby i owoce leśne.

Nad Jeziorem Żywieckim

Największą atrakcją dla spragnionych nowych doświadczeń urlopowiczów jest możliwość uprawiania sportów wodnych pod okiem doświadczonej kadry instruktorskiej. Turyści mają możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego i rowerów oraz zapisania się na kursy w szkółkach żeglarskich i pływackich. Bogato zarybiony zbiornik przyciąga z kolei miłośników wędkarstwa, którzy mogą zakupić zezwolenie na wędkowanie. Złowione ryby można przyrządzić i zjeść wieczorem przy ognisku na pobliskich polanach.

Stałą atrakcją nad Jeziorem Żywieckim są rejsy statkami wycieczkowymi np. w ośrodkach koło zapory w Tresnej lub Czernichowie. A skoro już o zaporach mowa, nie sposób nie wspomnieć o dwóch ważnych dla regionu obiektach: zaporze w Porąbce oraz Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar (jest to typ elektrowni rzadko spotykany w naszym kraju). Te miejsca naprawdę warto odwiedzić!

W słoneczne i ciepłe dni można natomiast relaksować się na plażach, np. w kąpielisku w zatoczce Moszczanka, gdzie warto skorzystać też z pobliskiej zjeżdżalni pontonowej.

Co warto zwiedzić?

Będąc w rejonach Żywca, należy koniecznie odwiedzić Muzeum Browaru Żywiec – jeden z obiektów na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz punkt kotwiczny na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (http://www.muzeumbrowaru.pl/o-muzeum-6.html). To gratka zarówno dla fanów polskiego browarnictwa, jak i osób, które są żywo zainteresowane historią regionu.

Drugim obowiązkowym punktem wycieczki w jest Góra Żar (761 m n.p.m.), na którą można dostać się koleją terenową lub wejść samodzielnie. Ze szczytu roztacza się przepiękny widok na panoramę okolicy oraz zbiornik wodny Elektrowni Żar.

Płock z lotu ptaka. W samym środku

Zalew Sobótka w Płocku

Zalew Nowomiejski przyciąga zwłaszcza miłośników wędkowania (źródło: www.ugnowemiasto.pl)

Zalew w Nowym Mieście