close
Jezioro Żywieckie – gwarancja wypoczynku dla całej rodziny

Jezioro Żywieckie – gwarancja wypoczynku dla całej rodziny

Sielanka nad Jeziorem Żywieckim w Beskidach (źródło: Panoramio.com)

Wypoczynek nad wodą to świetny pomysł na rodzinne spędzenie wolnego czasu. Miejscami wartymi odwiedzenia są Jezioro Żywieckie i Dolina Soły. Dlaczego warto tam pojechać i jakie atrakcje oferuje nam okolica? Gdzie można przenocować?Wypoczynek nad wodą to świetny pomysł na rodzinne spędzenie wolnego czasu. Miejscami wartymi odwiedzenia są Jezioro Żywieckie i Dolina Soły. Dlaczego warto tam pojechać i jakie atrakcje oferuje nam okolica? Gdzie można przenocować?

Sielanka nad Jeziorem Żywieckim w Beskidach (źródło: Panoramio.com)Zielona Dolina Soły to urokliwe miejsce, w którym góry spotykają się z taflą Jeziora Żywieckiego rozlewającego się na granicy Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego. Piękne okoliczności przyrody, multum atrakcji turystycznych oraz ciekawe miejsca do zwiedzania sprawiają, że okolice Żywca przez cały rok są odwiedzane przez rzesze urlopowiczów.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Wypoczynek czynny czy bierny?

Jeżeli jesteśmy miłośnikami turystyki pieszej, na pewno nie zrezygnujemy z możliwości wędrowania górskimi szlakami i zdobywania kolejnych szczytów Beskidu Żywieckiego. Kiedy jednak już wszystkie ciekawe trasy zostaną przemierzone, możemy skorzystać z innych miejscowych atrakcji, np. z nowej, pełnowymiarowej hali sportowej umożliwiającej uprawianie wszystkich sportów halowych przez cały rok, jazdy konnej, wizyty w aquaparku czy aktywnego wypoczynku na terenie ośrodka hotelowego. Jeśli chodzi o ostatnią propozycję, to ciekawą ofertę wczasową przedstawia np. Centrum Wypoczynku ODYS. Poza wspomnianymi już możliwościami turyści mają w nim do dyspozycji zarówno boiska sportowe jak i park linowy, ściankę wspinaczkową, szkołę windsurfingu, tor zorbingowy, łucznictwo rekreacyjne i wiele innych. Po męczącym dniu można natomiast wybrać się na spacer do pobliskiego lasu obfitującego w grzyby i owoce leśne.

Nad Jeziorem Żywieckim

Największą atrakcją dla spragnionych nowych doświadczeń urlopowiczów jest możliwość uprawiania sportów wodnych pod okiem doświadczonej kadry instruktorskiej. Turyści mają możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego i rowerów oraz zapisania się na kursy w szkółkach żeglarskich i pływackich. Bogato zarybiony zbiornik przyciąga z kolei miłośników wędkarstwa, którzy mogą zakupić zezwolenie na wędkowanie. Złowione ryby można przyrządzić i zjeść wieczorem przy ognisku na pobliskich polanach.

Stałą atrakcją nad Jeziorem Żywieckim są rejsy statkami wycieczkowymi np. w ośrodkach koło zapory w Tresnej lub Czernichowie. A skoro już o zaporach mowa, nie sposób nie wspomnieć o dwóch ważnych dla regionu obiektach: zaporze w Porąbce oraz Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar (jest to typ elektrowni rzadko spotykany w naszym kraju). Te miejsca naprawdę warto odwiedzić!

W słoneczne i ciepłe dni można natomiast relaksować się na plażach, np. w kąpielisku w zatoczce Moszczanka, gdzie warto skorzystać też z pobliskiej zjeżdżalni pontonowej.

Co warto zwiedzić?

Będąc w rejonach Żywca, należy koniecznie odwiedzić Muzeum Browaru Żywiec – jeden z obiektów na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego oraz punkt kotwiczny na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (http://www.muzeumbrowaru.pl/o-muzeum-6.html). To gratka zarówno dla fanów polskiego browarnictwa, jak i osób, które są żywo zainteresowane historią regionu.

Drugim obowiązkowym punktem wycieczki w jest Góra Żar (761 m n.p.m.), na którą można dostać się koleją terenową lub wejść samodzielnie. Ze szczytu roztacza się przepiękny widok na panoramę okolicy oraz zbiornik wodny Elektrowni Żar.

Płock z lotu ptaka. W samym środku

Zalew Sobótka w Płocku

Zalew Nowomiejski przyciąga zwłaszcza miłośników wędkowania (źródło: www.ugnowemiasto.pl)

Zalew w Nowym Mieście