close
Jeśli w góry to tylko w odpowiednich butach

Jeśli w góry to tylko w odpowiednich butach

Planując wypad w góry, należy się właściwie przygotować. Plecak, odpowiednia kurtka i buty to podstawa. Odzież typu outdoor nieodzownie kojarzy nam się z wyprawą. Zarówno nowicjusze, jak i doświadczeni zapaleńcy wiedzą, jak ważne jest dobranie odpowiedniego obuwia jeszcze przed wyjazdem.

Buty za kostkę, dlaczego są takie ważne?

Jeszcze przed wyjazdem warto zastanowić się, na jakim szlaku będziemy się przemieszczać. Pomoże nam to dobrać odpowiednie obuwie. Droga może być wyboista, bogata w kamienie i skały, a w takim przypadku wysoka cholewka na pewno zapewni nam stabilność oraz ochronę przed urazami. Niektóre, dostępne na ehoryzont modele specjalnie zaprojektowano w taki sposób, aby stabilizowały palce oraz piętę, dzięki czemu możemy poczuć się zdecydowanie bardziej komfortowo, a nasze stawy będą bezpieczniejsze.

Niskie trekkingi – co warto wiedzieć?

Po górach chodzimy również latem. Nie zawsze nasza wędrówka odbywa się czarnym szlakiem, dlatego też zazwyczaj możemy pozwolić sobie na niskie buty trekkingowe. Są to modele lekkie, oddychające i z bardzo wytrzymałą podeszwą. Ze względu na specyfikę w tym przypadku nie ma konieczności, aby kupować buty z wodoodporną membraną. To fakt – bez niej buty szybciej przemokną, ale też szybciej wyschną. Możemy również pokusić się o siateczkowe modele trekkingowe, lekkie i z nieprzemakalną powłoką. W ofercie Jack Wolfskin znajdziemy buty zarówno dla panów, jak i pań. Kolekcja damska została delikatnie podkreślona kolorem, dzięki czemu buty są przyjemniejsze dla oka.

Rozmiar ma znaczenie

Nie zawsze mamy możliwość zakupienia butów w sklepie stacjonarnym. Naprzeciw wychodzą nam sklepy internetowe, w których wysyłka następuje w ciągu 24h. Chociaż w przypadku wszystkich innych produktów możemy poczytać o nich na różnych forach, zobaczyć co nam się podoba, a co nie i podjąć decyzję o zakupie, z butami jest trochę inaczej. Nie chcemy przecież chodzić w za ciasnym lub zbyt dużym obuwiu, a rozmiarówki różnych bywają odmienne. Odpowiedni dobór jest niezwykle istotny – szczególnie jeżeli zakładamy, że będziemy w naszych butach dużo chodzić, np. podczas górskich wędrówek. Na szczęście nie zostajemy pozostawieni sami sobie. Sklepy dają możliwość wydrukowania planszy z obrysem stopy. Poprzez dopasowanie go możemy określić, jaki rozmiar obuwia jest dla nas odpowiedni. Nawet jeżeli coś pójdzie nie tak, zawsze możemy zakup zwrócić, a buty wymienić na inny rozmiar.

Jest wiele czynników, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie butów. Przed podjęciem decyzji dobrze jest skonsultować się z osobami, które mają w tym zakresie doświadczenie lub poczytać na forach. Wprawdzie sam proces zakupowy nieco się wówczas wydłuży, ale w tak ważnej kwestii nie należy podejmować pochopnych decyzji.

17 lutego 2020498Views

Najbardziej malownicze ośrodki narciarskie w Europie

Fuerteventura – raj na Wyspach Kanaryjskich