close
Lecimy na Maltę!

Lecimy na Maltę!

Jeżeli szukasz miejsca na wypoczynek w ciepłej temperaturze połączony z poznawaniem skarbów lokalnej kultury, to Malta wydaje się idealną destynacją.

Wyspa wielkości Krakowa

Ta niewielka wyspa położona na Morzu Śródziemnym czaruje krajobrazem, zabytkami, słońcem i doskonałą kuchnią. Otaczają ją mniejsze wysepki i niezamieszkane skały, tworzące razem państwo-archipelag. Powierzchnia Malty wynosi zaledwie 316 kilometrów kwadratowych. To tylko nieco mniej niż wynosi powierzchnia Krakowa. Bogactwo zabytków architektury w połączeniu z urokliwym, skalistym wybrzeżem, gościnnością mieszkańców i śródziemnomorskim słońcem czyni z Malty wyjątkowe miejsce na urlop.

Promem czy samolotem?

Na Maltę można dostać się na wiele różnych sposobów, ale najwygodniejszym pozostaje samolot. Rejs promem z Katanii Sycylii trwa około 7 godzin. Oczywiście przeprawa przez cieśninę to atrakcyjna forma podróży dla tych, którzy spędzają urlop na Sycylii i chcieliby zwiedzić także Maltę. Zarówno czasowo, jak i cenowo bardziej ekonomiczny jest lot samolotem, np. z Warszawy. Oczywiście także ten sposób podróżowania ma swoje wady, może się zdarzyć opóźnienie lotu Wizz Air z powodu strajku lub mgły. Mimo wszystko polecamy podróż samolotem, również dlatego że z wyprzedzeniem można zakupić naprawdę korzystne cenowo bilety, a w razie nawet rzeczonego opóźnienia można wystąpić od odszkodowanie. Nawet u tzw. tanich przewoźników.

Miasto wielkiego mistrza

Stolica wyspy Valletta powstała w XVI wieku z inicjatywy zakonu kawalerów maltańskich. Jej miano pochodzi od nazwiska wielkiego mistrza zakonu, który kierował zwycięską obroną przed atakiem tureckim w 1565 roku. Miasto zaprojektował uczeń Michała Anioła. Plątanina renesansowych i barokowych uliczek robi wrażenie do dziś, a uroku dodają liczne schody w wąskich przejściach. Valletta jest wpisana na listę UNESCO, a w 2018 roku była Europejską Stolicą Kultury.

Spotkanie z naturą

Jeżeli jednak zechcesz odpocząć od miejskiego zgiełku i tłoku, polecamy wyprawę poza Vallettę. Jedną z największych atrakcji Malty są jaskinie wyrzeźbione przez wody Morza Śródziemnego w skalistych klifach. Blue Grotto zachwyca turystów z całego świata. Widok błękitnych wód ze środka jaskini to jedno z najbardziej niezapomnianych wrażeń z wizyty na Malcie. Warto odwiedzić także pozostałe jaskinie, przez które przepływa morze. Niestety, można się tam dostać jedynie wynajętym statkiem. Istnieje tam również możliwość nurkowania.

Na plaży mi się marzy…

Na północnym brzegu Malta posiada liczne plaże. Jeżeli mamy ochotę trochę poleniuchować i poopalać się, to idealne miejsce. Polecamy kilometrową, piaszczystą plażę nad Zatoką Melliena. Znajdziemy tam wszystko co potrzeba do wakacyjnego relaksu – od wypożyczalni sprzętu wodnego i leżaków, po bary szybkiej obsługi, kawiarnie i bardziej wykwintne restauracje. Od czerwca do września plaże są pod nadzorem ratowników. Jeżeli wypożyczymy na miejscu samochód, możemy udać się w bardziej oddalone miejsca, gdzie z pewnością będzie mniej infrastruktury turystycznej, ale również i mniej plażowiczów.

Zimno, ciepło, gorąco!

Na Malcie panuje klimat subtropikalny, co oznacza że to fantastyczne miejsce na wypady także wtedy, gdy w Polsce panuje szaruga. Zimy na Malcie są łagodne, a lata gorące i długie i trwają od kwietnia do listopada. Przeciętna temperatura w dzień w kwietniu to aż 20 stopni. Temperatura Morza Śródziemnego dochodzi wówczas do 15-16 stopni, co pozwala na kąpiele. Oczywiście najlepszy czas na wizyty to z pewnością okres od maja do października, ale kwiecień i listopad na Malcie również mają swój nieskrywany urok. Warto zjeść wówczas świeżo złowione krewetki i cieszyć się śródziemnomorskim słońcem.

29 marca 20191027Views

Przechowywanie rowerów – kilka kwestii, o których warto pamiętać

Cała rodzina na rowerach