close
Cała rodzina na rowerach

Cała rodzina na rowerach

Gdy tylko zaczyna się robić cieplej, większość pasjonatów wycieczek rowerowych odkurza swój sprzęt i planuje weekendowe wypady. Oczywiście nie wszyscy. W domu zostają młode mamy, którym obowiązki macierzyńskie nie pozwalają na tego typu relaks na świeżym powietrzu. Ale czy tak musi być? Nie! Przecież dziecko od najmłodszych lat może uczestniczyć wraz z mamą w tym pożytecznym hobby. Trzeba tylko pomyśleć, jak przewozić dziecko rowerem.

Do przewożenia dzieci rowerem służy specjalny fotelik rowerowy. Mocowany jest on z przodu lub z tyłu roweru i spełnia wszelkie wymogi bezpiecznej jazdy. Pod warunkiem, że rodzice małego użytkownika stosują się do przepisów i zaleceń producenta.

Jakie dzieci mogą być wożone w foteliku?

W momencie, gdy pierwszy raz pada pytanie jak wybrać fotelik rowerowy dla dziecka, powinno się mieć świadomość, że producenci zalecają, żeby najmłodsze dziecko w foteliku miało od dziewiątego do dwunastego miesiąca życia. Główne jednak kryterium to umiejętność stabilnego siedzenia. Rower to nie auto i jazda na nim niesie ze sobą najróżniejsze drobne atrakcje, takie jak wstrząsy i podskoki. Co by nie mówić, nie jest to sytuacja dobra dla młodszych niemowląt. Niektórzy producenci fotelików zalecają, żeby dziecko miało skończone osiemnaście miesięcy. Jednak tutaj należy się wykazać pewną dozą osobistego rozsądku. Ważne jest też, w jakim celu kupujemy fotelik rowerowy. Czy w planie są dłuższe wycieczki za miasto, czy też dziecko będzie wożone po mieście, na przykład do sklepu czy żłobka.

Fotelik zamontowany z przodu czy z tyłu roweru?

Gdy już czas poważnie zastanowić się jak wybrać fotelik rowerowy dla dziecka, zwykle trzeba podjąć decyzję, czy fotelik będzie montowany z przodu czy z tyłu. Oba sposoby mają swoje zalety i wady, ale zazwyczaj zależy to od wieku i wzrostu naszego potomka. Przedni fotelik sprawdzi się w przypadku mniejszego dziecka. Wtedy jego nogi nie będą się obijać o kolana kierującego rowerem rodzica. Poza tym dziecko będzie cały czas na oku, co jest ważne przy młodszych maluchach. Z tyłu lepiej jest wozić większe dzieci. Specjalne foteliki, montowane tam, gdzie zwykle bagażnik, mogą pomieścić dziecko ważące nawet dwadzieścia kilogramów.

Wygoda małego pasażera też się liczy

Bardzo ważne jest, by w foteliku było wgłębienie na kask. Wtedy dziecko może się wygodnie oprzeć. Dobrze jest też, gdy fotelik jest w tym miejscu zabudowany. Umożliwia to nawet krótką drzemkę pasażera, bez opadania główki na boki. Konieczne też powinno być zwrócenie uwagi na możliwość regulacji nachylenia oparcia. Idealnie byłoby, gdyby fotelik miał regulowaną wysokość oparcia i podnóżków. Wtedy w jednym i tym samym foteliku można przewozić starsze i młodsze dziecko, zależnie od potrzeby. Oczywiście, przy takim rozwiązaniu sprzęt wystarczy na dłużej.

Kiedy już wiemy jak wybrać fotelik rowerowy dla dziecka, najwyższy czas pomyśleć o kasku rowerowym. Jakkolwiek każdy fotelik powinien posiadać dostosowane do wagi dziecka, bezpieczne pasy, to zazwyczaj kask kupowany jest oddzielnie. Tutaj również najważniejsza jest wygoda i bezpieczeństwo naszego dziecka. Wygodne usadowienie i nie uciskający w głowę lekki kask, sprawią, że rodzinna przejażdżka będzie dla malucha samą przyjemnością, do której zawsze chętnie będzie wracał.

Lecimy na Maltę!

Rowery elektryczne – czym się kierować dokonując wyboru dla siebie?