close
Praktyczny przegląd sprzętu biwakowego. Musisz to mieć!

Praktyczny przegląd sprzętu biwakowego. Musisz to mieć!

Pogoda, bez względu na aktualnie panującą porę roku, lubi płatać figle i już wielokrotnie zaskoczyła niejednego podróżnika. W celu uniknięcia przykrych niespodzianek, konieczne jest dokładne zaplanowanie wszystkich aspektów biwaku, przy uwzględnieniu każdej ewentualności. Wybór odpowiedniego sprzętu może okazać się trudny, dlatego stworzyliśmy przegląd, który powinien znacznie ułatwić to zadanie.

Higiena na biwaku

Jest to jedna z większych trudności podczas planowania biwaku. O ile planujemy rozbić namiot na polu kempingowym posiadającym wszelkie sanitarne udogodnienia, o tyle niewielkie pole namiotowe niekoniecznie będzie je posiadać. Wtedy o tę kwestię zadbać musimy sami. Na szczęście w ofercie wielu sklepów możemy znaleźć praktyczne i łatwe w obsłudze rozwiązania. Jednym z nich jest, bardzo prosty w konstrukcji prysznic turystyczny. Posiada on wszystkie cechy, dzięki którym sprawdza się idealnie podczas biwaków z utrudnionym dostępem do łazienki. Na jego budowę składa się szczelny worek w czarnym kolorze, elastyczna rurka i sitko. Dlaczego prysznic jest w kolorze czarnym? Z pewnością uczyliście się w szkole o tym, że kolor czarny pochłania promienie słoneczne, a tym samym pochłania wytwarzaną przez nią energię, która ogrzewa w tym przypadku wodę. Zawartość worka może się nagrzać do nawet 30 °C! Wystarczy go tylko zawiesić na jakiejś gałęzi i kąpiel gotowa.

Zwykle podczas biwaku dysponujemy ograniczoną pojemnością bagażu, co wpływa na to co i w jakiej ilości możemy ze sobą zabrać. Dotyczy to również naszej turystycznej kosmetyczki. Dzięki odpowiedniemu dobraniu jej zawartości zaoszczędzimy sporo przestrzeni, którą możemy przeznaczyć na inny element ekwipunku. Tu z pomocą przychodzą kosmetyki turystyczne. Do tej grupy zaliczyć można żele i szampony o skondensowanej konsystencji, sprawiającej że nawet niewielka ilość płynu będzie bardzo wydajna. Dzięki temu, nawet na wyjazd dwutygodniowy wystarczy niewielka buteleczka. Producenci sprzętu outdoorowego poszli o krok dalej i stworzyli kosmetyki w postaci listków. Taki taki szampon czy żel pod prysznic, pod względem właściwości myjących, niczym nie odbiega od standardowych kosmetyków. Kosmetyki w listkach są również biodegradowalne i ekologiczne, a co za tym idzie nie mają negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Gotowanie i jedzenie w terenie

Wymaganiom dotyczącym gotowania podczas biwaku najlepiej sprostają kuchenki turystyczne. Wiele osób kojarzy je z koniecznością posiadania dostępu do prądu. Jest to mylne przekonanie, ponieważ wiele modeli umożliwia stosowanie wyłącznie przy użyciu specjalnych nabojów, tzw. kartuszy gazowych. Parametry takich modeli pozwalają na ugotowanie dużego garnka sosu lub usmażenie przepysznej jajecznicy na cebulce. Pojawienie się kuchenki turystycznej w naszym ekwipunku, z pewnością pozytywnie wpłynie na jakość naszej podróży.

Ważnym akcesorium, które powinniśmy mieć ze sobą podczas biwakowania jest spork. Ta dziwnie brzmiąca nazwa to nic innego jak łyżkowidelec, czyli swego rodzaju hybryda powstała w wyniku połączenia łyżki z widelcem. Niektóre modele posiadają również ząbkowania, które zastępują nóż. Narzędzie to doskonale zastępuje komplet sztućców, którego elementy łatwo można pogubić.

Ochrona przed owadami

Często podczas biwaków największym przeciwnikiem okazują się insekty, które potrafią bardzo uprzykrzyć życie. Nie chodzi tylko o uporczywe bzyczenie, ale także o swędzące ukąszenie, które mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Naszym sprzymierzeńcem w walce z owadami będą specjalne środki odstraszające – repelenty. Dużą popularnością cieszą się spirale owadobójcze, które wystarczy podpalić, by te żarząc się powoli wydzielały zawartą w nich substancję. Ich sporym atutem jest długi czas działania – podpalona raz spirala może działać nieprzerwanie aż do 8 godzin! Możemy również zainwestować w klasyczne preparaty służące do spryskiwania ciała i odzieży. Spośród szerokiej oferty dostępnych środków z pewnością wyróżniają się te zawierające Deet, czyli substancję odstraszającą. Powoduje ona, że owady tracą zdolność wyczuwania ludzkiego zapachu, dzięki czemu stajemy się dla nich niemal niewidzialni.

Wygoda podczas snu

Komfortowy odpoczynek pod namiotem, może okazać się trudny do osiągnięcia. Twarda powierzchnia, nierówności, szyszki, kamienie i wiele innych czynników, mogą powodować, że spokojny sen okaże się niemożliwością. Aby temu zapobiec musimy zaopatrzyć się w odpowiednie podłoże – karimata do spania lub mata samopompująca będą najlepszym wyborem. Pierwsza opcja zaliczana jest już do klasyki gatunku, niezmiennie cieszącą się sporą popularnością. Swoje powodzenie karimata zawdzięcza przede wszystkim niskiej wadze i konstrukcji, na którą składa się pianka. Niestety, nawet najgrubszy model nie jest w stanie zapewnić takiego komfortu jak mata samopompująca. Na jej budowę składa się elastyczna pianka zamknięta w szczelnej powłoce oraz zawór. Po rozłożeniu i otwarciu zaworu pianka rozpręża się, jednocześnie zasysając powietrze do środka. Już w ciągu kilku sekund jest gotowa do użycia. Jej konstrukcja zapewnia nie tylko odpowiednią amortyzację, ale również wysoki komfort termiczny.

26 marca 20201074Views

Często podróżujesz do Wielkiej Brytanii i Irlandii? Skorzystaj z programu Extra Stena Line!

Power Boats Poland – oficjalny dystrybutor Azimut Yachts