close
Włochy – Krzywa Wieża w Pizie

Włochy – Krzywa Wieża w Pizie

Piza, Pisa jest niewielkim miasteczkiem w Toskani w środkowych Włoszech. Sławę przyniosł jej błąd projektantów tzw. Krzywej wieży w Pizie.
Wieża jest tak naprawdę dzwonnicą (kampanilą) katedralną i należy do kompleksu zabudowań w stylu romańskim na Campo dei Miracoli. Początek budowy datuje sie na 1174r. a pododem odchylenia jej od pionu było usytuowanie fundamentów na podmokłym, gliniastym gruncie. Przez wieki próbowano korygować odchył przez np wydłużanie kolumn. Mimo grożby zawalenia w 1350 r. wybudowano górną kondygnację w której umieszczono dzwony. W XIX wieku zaczęto myśleć nad powstrzymaniem przechyłu wierzy i podjęto pierwsze próby – co zaawocowało jeszcze większym przechyłem :).Na nieszczeście dla zwiedzających w 1990 wieżę zamknięto i nawet powołano specjalny komitet, który miał ocenić i wdrożyc plan zabezpieczenia przed dalszym odchylaniem się wieży.W 2001 roku wieża jest ponownie otwarta dla zwiedzających !!!
Wieża o wysokości ok.55 metrów obecnie odchylona od pionu o 5 metrów, każdego roku zwiększa swe odchylenie o 1 milimetr.
Jest to chyba jedna z najbardziej znanych budowli świata i co roku odwiedza ją około 10 mln ludzi !

Piza, Pisa jest niewielkim miasteczkiem w Toskani w środkowych Włoszech. Sławę przyniosł jej błąd projektantów tzw. Krzywej wieży w Pizie. Wieża jest tak naprawdę dzwonnicą (kampanilą) katedralną i należy do kompleksu zabudowań w stylu romańskim na Campo dei Miracoli. Początek budowy datuje sie na 1174r. a pododem odchylenia jej od pionu było usytuowanie fundamentów na podmokłym, gliniastym gruncie. Przez wieki próbowano korygować odchył przez np wydłużanie kolumn. Mimo grożby zawalenia w 1350 r. wybudowano górną kondygnację w której umieszczono dzwony. W XIX wieku zaczęto myśleć nad powstrzymaniem przechyłu wierzy i podjęto pierwsze próby – co zaawocowało jeszcze większym przechyłem :).Na nieszczeście dla zwiedzających w 1990 wieżę zamknięto i nawet powołano specjalny komitet, który miał ocenić i wdrożyc plan zabezpieczenia przed dalszym odchylaniem się wieży.W 2001 roku wieża jest ponownie otwarta dla zwiedzających !!! Wieża o wysokości ok.55 metrów obecnie odchylona od pionu o 5 metrów, każdego roku zwiększa swe odchylenie o 1 milimetr. Jest to chyba jedna z najbardziej znanych budowli świata i co roku odwiedza ją około 10 mln ludzi !

Piza, Pisa jest niewielkim miasteczkiem w Toskani w środkowych Włoszech. Sławę przyniosł jej błąd projektantów tzw. Krzywej wieży w Pizie.

Wieża jest tak naprawdę dzwonnicą (kampanilą) katedralną i należy do kompleksu zabudowań w stylu romańskim na Campo dei Miracoli.
Początek budowy datuje sie na 1174r. a pododem odchylenia jej od pionu było usytuowanie fundamentów na podmokłym, gliniastym gruncie.
Przez wieki próbowano korygować odchył przez np wydłużanie kolumn. Mimo grożby zawalenia w 1350 r. wybudowano górną kondygnację w której umieszczono dzwony.
W XIX wieku zaczęto myśleć nad powstrzymaniem przechyłu wierzy i podjęto pierwsze próby – co zaawocowało jeszcze większym przechyłem :).
Na nieszczeście dla zwiedzających w 1990 wieżę zamknięto i nawet powołano specjalny komitet, który miał ocenić i wdrożyc plan zabezpieczenia przed dalszym odchylaniem się wieży.
W 2001 roku wieża jest ponownie otwarta dla zwiedzających !!!

Wieża o wysokości ok.55 metrów obecnie odchylona od pionu o 5 metrów, każdego roku zwiększa swe odchylenie o 1 milimetr.

Jest to chyba jedna z najbardziej znanych budowli świata i co roku odwiedza ją około 10 mln ludzi !

18 lutego 20111102Views

Malediwy – kiedy jechać ?

Ayia Napa

Ayia Napa – słońce i plaża Cypru