close
Darmowy SkiPass we Włoszech

Darmowy SkiPass we Włoszech

Przez pierwszy i ostatni tydzień sezonu na włoskich stokach można jeździć za darmo. Wystarczy zapłacić za hotel, karnet dostaniemy w prezencie.

Przez pierwszy i ostatni tydzień sezonu na włoskich stokach można jeździć za darmo. Wystarczy zapłacić za hotel, karnet dostaniemy w prezencie.

Żeby otrzymać darmowy skipass, wystarczy zarezerwować tygodniowy pobyt w którymś z włoskich hoteli (te również na początku i na końcu sezonu są tańsze). Po zameldowaniu, w recepcji dostaniemy kartkę, którą w kasie wyciągu wymieniamy na karnet. Dwa leżące obok siebie popularne włoskie stacje – Val di Sole i Passo Tonale w tym sezonie proponują freeski w terminach: 11-19 grudnia i 26 marca-10 kwietnia. Na ich stronach internetowych (www.valdisole.net , www.passotonale.it ) można znaleźć namiary na hotele (z cennikami). W Dolinie Słońca najpopularniejsze kurorty to Madonna di Campiglio i Folgarida. Tam mieszczą się główne stacje wyciągów regionu Skirama Dolomiti Adamello-Brenta. Na narciarzy czeka tam ok.200 km tras. Wszystkie są połączone ze sobą – z Madonny do Folgaridy bez problemu dostaniemy się na nartach. Noclegu warto jednak poszukać w mniejszych miasteczkach, oddalonych stamtąd o kilka kilometrów – np. Dimaro, Mezzana czy Peio. Trzygwiazdkowy hotel można tam znaleźć bez problemu za ok. 200 euro/osobę, a na stok dowożą co pół godziny bezpłatne busy.

Podobnie jest w Tonale. Połączone stacje Temu, Ponte di Legno i Passo Tonale to ponad 100 km tras, a jeśli w niższych partiach jest za ciepło na jazdę, można uciec na lodowiec Presena (3069 m n.p.m.) – tam śnieg trzyma się nawet w lecie. Tu również, zamiast szukać hotelu w zatłoczonym centrum Passo Tonale, lepiej wybrać coś mniejszego – polecamy np. Temu. Do Passo Tonale (przez Ponte di Legno) dojechać można na nartach.
W położonym wyżej Livigno (1816 m n.p.m.) free ski zaczyna się jeszcze wcześniej i trwa dłużej. W tym sezonie, od 27 listopada do 24 grudnia i od 26 marca do 1 maja. Ten ośrodek składa się z trzech części: Carosello, Costaccia i Mottolino – łącznie ok. 115 km tras i znakomite warunki śniegowe. Nazywany więc bywa ”małym włoskim Tybetem”. Jest to też najbardziej nasłonecznione miejsce w Alpach. Tu również wystarczy zarezerwować minimum 4 noce w hotelu lub 7 w apartamencie. Szczegóły oferty i namiary na hotele: www.livigno.eu .

29 listopada 20108593Views
Kasina Wielka (fot. Lucekbb wiekipedia)

Kasina Wielka

Podhale szykuje się na narciarzy