close

Kasina Wielka

Kasina Wielka (fot. Lucekbb wiekipedia)

Dzięki malowniczemu położeniu i dogodnemu, leczniczemu klimatowi wieś Kasina Wielka stała się miejscowością często odwiedzaną przez turystów z kraju jak i z zagranicy. Ale nie tylko to przyciąga odwiedzających.

Dzięki malowniczemu położeniu i dogodnemu, leczniczemu klimatowi wieś Kasina Wielka stała się miejscowością często odwiedzaną przez turystów z kraju jak i z zagranicy. Ale nie tylko to przyciąga odwiedzających.

Kasina Wielka (fot. Lucekbb wiekipedia)Dużą atrakcją jest: drewniany zabytkowy kościół (położony na Szlaku Architektury Drewnianej), który ukończono i poświęcono w 1624r,z okresu I Wojny Światowej cmentarz żołnierzy austriackich usytuowany obok najwyżej położonej w Polsce (570 m n.p.m.) stacji kolejowej z XIX w (dawna linia kolejowa Chabówka – Lwów). Malowniczo położona miejscowość oraz piękne plenery przyciągają wielu znanych reżyserów, miedzy innymi: Stevena Spilberga, który na stacji PKP i w kamieniołomie kręcił ujęcia do oskarowego filmu “Lista Schindlera” oraz Andrzeja Wajdę – zdjęcia do filmu “Katyń”. Zimą jak i latem nie zabraknie atrakcji dla lubiących aktywnie spędzać czas. Latem można uprawiać sporty rowerowe, wycieczki piesze w góry podziwiając piękno naszej przyrody. Zimą bardzo dużym powodzeniem cieszy się jedna z najdłuższych tras narciarskich w Polsce (wyciąg narciarski na Śnieżnicy) jak i organizowane przez górali kuligi z zaprzęgami konnymi. Z Kasiny Wielkiej wywodzi się czterech słynnych olimpijczyków: bracia Jan i Wiesław Ziemianin oraz Halina Nowak i brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Turynie – Justyna Kowalczyk.

Dla narciarzy:
Zimą bardzo dużym powodzeniem cieszy się jedna z najdłuższych tras narciarskich w Polsce, ale przede wszystkim możliwość szusowania na nartach na stokach stacji narciarskiej Śnieżnica. Znajdziemy tu najdłuższy z najbliżej Krakowa położonych, sztucznie dośnieżany i oświetlony stok narciarski określany jako średnio trudny. Cechą charakterystyczną jest jednolite jego pochylenie (21%) na całej długości trasy – 1400 metrów, co oznacza wyśmienitą jazdę zarówno dla początkujących jak i wytrawnych narciarzy.

Śnieg utrzymuje się na ogół od grudnia do lutego. Do usług narciarzy są tutaj również wypożyczalnia nart, serwis, sklep narciarski, szkółka oraz karczma oferująca regionalne potrawy.

Wyciąg Karlików (fot. wyciag-karlikow.pl)

Karlików – Wyciąg Narciarski Karlików

Darmowy SkiPass we Włoszech