close
Francja: Chamonix Mont Blanc

Francja: Chamonix Mont Blanc

mapa ośrodka Chamonix u stóp Mont Blanc

Ten niezwykle popularny francuski ośrodek narciarski jest znany głównie z 2 powodów. Po pierwsze jest on położony u stóp majestatycznej Mont Blanc; po drugie, odbyły się tutaj pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1924 roku.

Ten niezwykle popularny francuski ośrodek narciarski jest znany głównie z 2 powodów. Po pierwsze jest on położony u stóp majestatycznej Mont Blanc; po drugie, odbyły się tutaj pierwsze Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1924 roku.

mapa ośrodka Chamonix u stóp Mont BlancChamonix znajduje się w południowo-wschodniej Francji, w departamencie Górna Sabaudia (Haute-Savoie), tuż przy granicy ze Szwajcarią. Warunki geograficzne są idealne do uprawiania wszelkich sportów ekstremalnych – od wspinaczki wysokogórskiej i długodystansowego trekkingu, przez spływy kajakowe po rwących nurtach rzeki Arve, kolarstwo górskie, loty na paralotni ponad malowniczymi szczytami Alp, po narciarstwo wyczynowe, dające naprawdę sporą dawkę adrenaliny. Zachwyceni będą zwłaszcza uprawiający narciarstwo freeride’owe poza wyznaczonymi trasami. Im polecamy jazdę po Vallée Blanche, lodowcu spływającym z Mont Blanc.

Wybór Chamonix jako organizatora pierwszej Zimowej Olimpiady nie był przypadkowy – oficjalnie jest to w końcu również pierwszy ośrodek narciarski w całej Francji, w którym na dwóch deskach zaczęto jeszcze śmigać w XIX wieku! Właściwie w Dolinie Chamonix (Chamoix Vallée) funkcjonuje aż 5 ośrodków narciarskich:

Kolejka linowa w największym ośrodku z kompleksu Chamonix - Grands MontetsGrands Montets (największy i najsłynniejszy resort na wysokości 3300 m n.p.m.)
Brévent (najbliżej centrum Chamonix)
Le Tour / Balme (najłatwiejszy, idealny dla początkujących)
Flégère (najbardziej słoneczny stok)
Les Houches

Wszystkie obejmuje karta „Cham’ Ski Pass„. Do dyspozycji mamy tu trasy narciarskie o łącznej długości 157 km, a prawie połowa z nich to czerwone trasy średnie; poza tym 35 wyciągów i 13 kolejek gondolowych. Prawdę mówiąc, jest to bardziej miejsce dla doświadczonych narciarzy, którzy szukają mocnych wrażeń sportowych, niż dla rodzin z dziećmi – głównym mankamentem jest bowiem brak dobrego ski-parku dla dzieci.

Dobra wiadomość dla fanów bardzo modnego ostatnimi czasy skialpinizmu – zapaleńcy pragnący uprawiać ten sport przez okrągły rok koniecznie powinni wybrać się do Chamonix. Ośrodek funkcjonuje również latem i gwarantuje doskonałe wrażenia, zwłaszcza w części zachodniej (ściany Aiguille du Midi, Grandes Jorasses oraz Aiguille du Dru).

Więcej: http://www.chamonix.com oraz http://www.chamonix.net

Snowtubing w Karpaczu

Najlepsze miejsca do snowtubingu w Polsce

Snowtubing w Virginii

Najlepsze miejsca do snowtubing na świecie