close
Sylwester na nartach w Andorze

Sylwester na nartach w Andorze

Taka właśnie jest Andora zimą! Źródło: grandvalira.com

Marzy Ci się sylwestrowe białe szaleństwo? Powitanie Nowego Roku na nartach brzmi cudownie. A już na pewno cudownie będzie w Andorze!

Marzy Ci się sylwestrowe białe szaleństwo? Powitanie Nowego Roku na nartach brzmi cudownie. A już na pewno cudownie będzie w Andorze!

Taka właśnie jest Andora zimą! Źródło: grandvalira.comW naszej części Europy panują opinie, że Andora jak na to, co oferuje jest dość droga. Po co jechać tak daleko, aż w Pireneje, skoro równie piękne stoki znajdują się u nas czy u naszych południowych sąsiadów? Oczywiście, każdy podejmie decyzję podług własnego gustu, jednak jeśli ceny hoteli i ski-passów w tym małym państewku mają być jedyną przeszkodą na drodze do wspaniałego, narciarskiego wypadu, nawet się nie zastanawiajcie! Przygotowaliśmy dla Was listę 11 pięknych miejsc, gdzie będziecie mogli najpierw trochę poszusować po śniegu, a potem zakosztować życia apres-ski.

Pamiętajcie, że Andora to nie tylko Grandvalira i Vallnord, czyli 2 największe ośrodki narciarskie w Pirenejach, oferujące dobrą infrastrukturę narciarską na pięknych, zawsze ośnieżonych stokach, ale również raj podatkowy i jedna wielka strefa wolnocłowa! Wszystkie towary luksusowe typu perfumy, alkohole, wyroby tytoniowe czy elektronikę można tu kupić naprawdę po okazyjnych cenach.

Przejdźmy zatem do miejscowości (tak, tak Andora nie jest aż mała jak myślą niektórzy – dzieli się na aż 7 parafii!):

1) Andora La Vella – stolica państwa i zarazem najwyżej położona stolica w całej Europie. Wiadomo, jak to w głównym mieście, możemy tutaj liczyć na najwięcej atrakcji i najszerszy wachlarz usług turystycznych.

2) Arinsal – miejscowość w zachodniej części Pirenejów, obsługiwana przez ośrodek narciarski Vallnord Pal-Arinsal, który dysponuje nie tylko kilkunastoma trasami narciarskimi, ale również dobrze oznaczonymi szlakami do kolarstwa górskiego oraz jazdy konnej.

Wyciąg przy jednej z wielu stacji w Grandvalirze, Źródło: grandvalira.com3) Canillo – znajduje się w północno-wschodniej części kraju, niedaleko granicy z Francją. Mamy tutaj doskonałe, należące do Grandvaliry stacje narciarskie: Soldeu i Canillo.

4) Encamp – położony w samym centrum Andory. Przybyli tu narciarze korzystają z resortów Encamp i Soldeu (Grandvalira).

5) Massana – na zachodzie Andory, blisko hiszpańskiej granicy. Przynależy do stacji narciarskiej Vallnord.

6) Ordino – spore miasteczko niedaleko na wschód od Massany, obsługiwane przez ośrodek Vallnord-Arcalís.

7) Pas de la Casa – Grandvalira w pełnym wydaniu! Miejscowość leżąca na wschodzie, dosłownie na granicy z Francją. Z racji licznych klubów i dyskotek oraz różnorodnych atrakcji apres-ski jest to ulubione miejsce młodych!

8) Ransol – wioska należąca do parafii Canillo. Znajduje się dokładnie pomiędzy Canillo a Soldeu.

9) Sant Julià de Lòria – najbardziej na południe wysunięta parafia Andory.

10) Soldeu – nazwa zarówno ośrodka narciarskiego jak i miejscowości (Grandvalira).

Drewniane domki w Xixerelli w Andorze zachęcają do odwiedzin latem i zimą (nie martwcie się, są dobrze ogrzewane!). Źródło: www.11) Xixerella – maleńka i bardzo sympatyczna góralska wioseczka, przynależąca do Massany (Vallnord Ski Arena). Zachęcamy też do wybrania się w jej rejony w okresie wiosenno-letnim – można zatrzymać się na cieszącym się dobrymi opiniami campingu albo w drewnianych, doskonale wyposażonych bungalowach.

Park Narodowy Massa to prawdziwy raj dla ornitologów. Źródło: www.moroccotravel101.com

Niezwykłe atrakcje Maroka

Wystarczy tylko wsiąść w samolot

Egzotyczne i tanie wakacje