close
Zakopane – Kasprowy Wierch

Zakopane – Kasprowy Wierch

Trasy Kasprowy Wierch

Sezon narciarski na Kasprowym Wierchu trwa przeważnie od 15 grudnia do początków maja. Często zdarza się, że koleje uruchamiane są dopiero pod koniec grudnia, a wyciąg krzesełkowy na Goryczkowej jeszcze później. Również pod koniec sezonu z reguły wcześniej kończy on pracę niż kolej na Hali Gąsienicowej.

Sezon narciarski na Kasprowym Wierchu trwa przeważnie od 15 grudnia do początków maja. Często zdarza się, że koleje uruchamiane są dopiero pod koniec grudnia, a wyciąg krzesełkowy na Goryczkowej jeszcze później. Również pod koniec sezonu z reguły wcześniej kończy on pracę niż kolej na Hali Gąsienicowej.

Trasy Kasprowy WierchKolej linowa Kasprowy Wierch
34-500 Zakopane, Kuźnice,
tel. 018/2014510
www: strona domowa
cennik: cennik i SkiPass

Narty/Snowboard
Kasprowy Wierch (1985 m) to najbardziej zatłoczona, ale i najlepsza dla narciarzy góra w Polsce. Oddalony od Zakopanego o około 7km w lini prostej. Ze szczytu opadają cztery doliny: Goryczkowa, Gąsienicowa, Kasprowa i Cicha Liptowska. Do uprawiania narciarstwa nadają się dwie pierwsze doliny.

Praktycznie na sam szczyt docierają trzy koleje linowe:
– kabinowa z Kuźnic
– krzesełkowa z Doliny Goryczkowej
– krzesełkowa z Doliny Gąsienicowej.
Kilka metrów przed szczytem jest obserwatorium meteorologiczne, a troszkę poniżej – budynek górnej stacji kolei kabinowej wraz z restauracją i tarasami widokowymi. Od strony południowo-wschodniej poniżej budynku kolei kabinowej, znajduje się mała stacja kolei krzesełkowej z Doliny Gąsienicowej. Po drugiej stronie grzbietu, widoczna tylko od strony Doliny Bystrej, usytuowana jest stacja kolejki krzesełkowej Goryczkowa.

Atutem Kasprowego jest przepiękny widok. Na zachodzie widać część Tatr Zachodnich włącznie z Czerwonymi Wierchami. Na wschodzie i południu widać Tatry Wysokie ze Świnicą na czele do tego masyw Hrubego i Krywań. Na północy widać Dolinę Goryczkową i Kondratową oraz Giewont. W dalekiej perspektywie można zobaczyć Babią Górę wraz z pasmem Gorców.

Kolejka na Kasprowy WierchTrasa Kolejki kabinowej dzieli się na dwa odcianki: z Kuźnic (1028 m) na Myślenickie Turnie (1352 m) i z Myślenickich Turni na Kasprowy Wierch (1959 m).
Narty przewozimy wewnątrz wagonika. Gdy prędkość wiatru wzrośnie ponad 15 m/s kolej jest zatrzymywana (wyciągi krzesełkowe – już przy wietrze o prędkości ponad 10 m/s).
Obecnie na Kasprowy Wierch można wyjechać nowoczesnym, dwukrotnie wiekszym od poprzedniego wagonem z panoramicznymi szybami zapewniającymi lepszy widok na Tatry.

Sezon narciarski na Kasprowym Wierchu trwa przeważnie od 15 grudnia do początków maja. Lecz zdarza się, że koleje uruchamiane są dopiero pod koniec grudnia, a wyciąg krzesełkowy na Goryczkowej jeszcze później. Również pod koniec sezonu z reguły wcześniej kończy on pracę niż kolej na Hali Gąsienicowej. Zjazd nartostradami do Kuźnic jest możliwy na ogół tylko do początków kwietnia, przy czym brak śniegu może tu wystąpić nawet wcześniej. Bywają zimy, kiedy grubość pokrywy śnieżnej na Kasprowym przekracza znacznie 2 m, a śnieg utrzymuje się co najmniej do maja.

O stoku:
Lokalizacja: północne i północno-wschodnie stoki Kasprowego Wierchu
Restauracje, bary, serwis, instruktorzy
Cennik: Cennik SkiPass
Parking: niestrzeżone, płatne, przy Rondzie w Zakopanem 2 km od Kuźnic, dalszy dojazd możliwy mikrobusami oczekującymi na parkingu.

Wyciągi i trasy narciarskie:
Na Kasprowym Wierchu znajdują się dwie przestronne, szerokie i piękne trasy narciarskie (nie zawsze i niestety tylko częściowo równane ratrakiem) – w kotle Gąsienicowym i w kotle Goryczkowym. Obie trasy zaczynają się dość stromym spadkiem (początek kotła Gąsienicowego jest nieco stromszy) a dalszy ich przebieg jest raczej łagodny. Najtrudniejsze fragmenty tras oceniane są jako bardzo trudne (kolor czarny) przy złych warunkach śniegowych (oblodzenie, muldy) lub trudne (kolor czerwony) przy dobrych warunkach. W kotle Gąsienicowym działa nowoczesny czteroosobowy wyciąg krzesełkowy a w kotle Goryczkowym – stary i dość prymitywny wyciąg krzesełkowy dwuosobowy.

Kasprowy Wierch kolej linowa z Kuźnic.
4.291m długości; 936m różnicy wzniesień
Nartostrada przez Halę Goryczkową ok 4km.
Nartostrada przez Halę Gąsienicową i Karczmisko ok 8km

Hala Gąsienicowa
trasa ok. 1.500m; średnie nachylenie 30%
czteroosobowy wyciąg krzesełkowy
1.180m długości, 352m różnicy wzniesień
czas jazdy 8 min, przepustowość 2400 os/h

Hala Goryczkowa
trasa ok. 2.200m
dwuosobowy wyciąg krzesełkowy
1.624 m długości, 602m różnicy wzniesień
czas jazdy 15 min, przepustowość 730 os/h

Dojazd:
Do Kuźnic tylko ze specjalnym pozwoleniem TPN
Dojazd PKS: autobusami i mikrobusami z dworca PKS do Kuźnic

6 grudnia 20106876Views
Gubałówka Kotelnica trasy

Zakopane – Gubałówka – Kotelnica

Kalatówki - hotel

Zakopane – Kalatówki