close
Czy caravaning zimą to dobry wybór? Jak się do niego przygotować?

Czy caravaning zimą to dobry wybór? Jak się do niego przygotować?

Caravaning jest modny i to fakt niezaprzeczalny, jednocześnie kojarzy się raczej z okresem letnim, ewentualnie wiosennym. Ale przecież tak wcale nie musi być. Otóż podróżować kamperem można przez cały rok. Rzecz jasna trzeba się odpowiednio przygotować i przygotować też swój kamper. Zatem na pytanie czy caravaning zimą to dobry pomysł odpowiedź może być jedna i brzmi: „tak”.

O czym trzeba pamiętać?

Zima nie jest ulubioną porą roku wszystkich miłośników caravaningu. Wszak pogoda nie dopisuje, a drogi nie zawsze są odpowiednio odśnieżone, ale nie oznacza to wcale, że z wycieczek kamperem musicie rezygnować. Nic bardziej mylnego. Caravaning również zimą może być ultra przyjemny. Ba! Możecie nawet spakować się i wyjechać z zimnej Polski w miejsca, gdzie pogoda jest zdecydowanie lepsza, choćby do Włoch czy Hiszpanii. Musicie jednak zadbać o swój kamper, a to oznacza, że trzeba sprawdzić stan techniczny wszystkich podzespołów. W końcu bezpieczeństwo jest najważniejsze i nie można na nim oszczędzać. I choć zapewne czekają Was wydatki, to pozytywna wiadomość jest taka, że części do kampera raz wymienione posłużą przez długi czas i wcale koszty nie będą aż takie wysokie. Podobnie zresztą wygląda sytuacja z częściami do przyczep kempingowych. Trzeba więc sprawdzić zarówno układ kierowniczy, jak i hamowania, ale też należy zadbać o uszczelnienie okien, tak aby ciepłe powietrze nie uciekało, a przez to koszty użytkowania kampera nie były większe.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Małe rzeczy, a duże efekty

Czasami małe rzeczy mają duże znaczenie i mogą wpływać na ogólny komfort jazdy. Także zimą caravaning można uznać za bardzo przyjemny, ale też relaksujący. Ale aby tak było, trzeba też wybrać odpowiednie akcesoria do kampera. I tutaj absolutnym must have są maty termiczne, które pozwalają na lepsze utrzymanie ciepła. Zakłada się je od zewnątrz i rzeczywiście zapobiegają ucieczkom ciepła, sprawiając, że koszty ogrzewania kampera nie są wysokie. Doskonale sprawdzają się one zarówno w przypadku kamperów z dużymi oknami, ale też z tymi mniejszymi. Musimy też wspomnieć, że ich cena jest niska. Możecie pójść o krok dalej i wybrać duże maty termiczne, które zabezpieczają większą część pojazdu i rzeczywiście pozwalają na lepsze utrzymanie temperatury. Dostępne są też tego typu akcesoria do przyczepy kempingowej.

O czym jeszcze pamiętać?

Nawet, gdy wybieracie się kamperem do kraju, w którym temperatura zdecydowanie bardziej rozpieszcza niż w Polsce i tak musicie przejechać po rodzimych drogach. Dlatego tak istotne znaczenie mają opony. To, że należy wybrać najlepszej jakości opony zimowe powinno być oczywistością. Podobnie zresztą jak to, że opony powinny być z segmentu premium, wszak wtedy wykonane są z lepszej jakości mieszanek gum, ale też konstrukcja i rowki zapobiegają aquaplaningowi. Jednocześnie i droga hamowania jest krótsza. Ale to nadal nie wszystko, bo należy też zdecydować się na zakup łańcuchów do opon. Warto również spakować mocną łopatę na wypadek, gdyby trzeba było odśnieżyć, ale łopata przyda się także do podsypania piasku pod buksujące koła. Musimy też wspomnieć o tym, jak ważne jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w kamperze. Jeżeli wychodzicie na całodniową wycieczkę pieszą, to absolutnie nie wyłączajcie ogrzewania, lecz zwyczajnie obniżycie temperaturę do 10 stopni Celsjusza. Wtedy po Waszym powrocie kamper bardzo szybko się nagrzeje i po krótkim czasie będzie już ciepło.

Dla jeszcze większej wygody

Wygoda rzecz ważna i także o nią trzeba zadbać. Dlatego pamiętajcie, aby wyposażenie w Waszym kamperze było kompletne i tutaj mamy na myśli odpowiednie sprzęty. Na pewno niezbędna jest lodówka, gdzie możecie trzymać jedzenie i mleko, ale też warto zaopatrzyć się w kuchenkę, na której będziecie przygotowywać gorącą czekoladę. W końcu nic tak dobrze nie smakuje zimą jak rozgrzewająca gorąca czekolad z dodatkiem pianek i cynamonu. Nie zapomnijcie też o pojemniku z wodą, ale też dbajcie o temperaturę wewnątrz kampera, by woda nie zamarzała.

Jeżeli zastosujecie się do naszych rad, wycieczka kamperem czy nawet długi wyjazd będą jeszcze przyjemniejsze.

2 grudnia 2022563Views

Camping zimowy w Polsce – jak znaleźć odpowiedni ośrodek i gdzie warto się wybrać?

Gubałówka – czy warto odwiedzić i co robić na szczycie?