Turyści, którzy odwiedzają okolice Zakopanego, nie wyobrażają sobie pominięcia Gubałówki. To jedna z największych atrakcji tej okolicy – która pozwala podziwiać przepiękną panoramę na całe Zakopane oraz inne tatrzańskie szczyty. Gubałówka to co prawda dość niewielkie wzniesienie na Pogórzu gubałowskim – niemniej jednak pozwala podziwiać piękno Tatr w ich pełnej krasie. Kto by nie docenił takich widoków?
Czy Gubałówka należy do Tatr?
To dobry moment, by zająć się geografią. Pomimo tego, że Gubałówka położona jest w najbliższej okolicy Zakopanego, jednak nie należy do przepięknych Tatr. Jest to podłużne wzniesienie w paśmie gubałowskim, którego wschodni kraniec ma wysokość 1120 m, a zachodni skrawek jest wyższy o niespełna 9 m.
Skąd wzięła się nazwa Gubałówki? Otóż, znajduje się na niej Polana Gubałówka – która z kolei swoją nazwę wzięła od nazwiska Gubała.
Pomimo tego, że Gubałówka nie należy do Tatr, jednak ściśle przylega do Zakopanego. Stąd też turyści odwiedzają ją zwłaszcza w sezonie zimowym, kiedy roztaczające się stąd widoki potrafią naprawdę zaprzeć dech w piersiach. Turyści odwiedzający Zakopane na Gubałówkę mogą dostać się pieszo, samochodem bądź też korzystając z kolejki PKL.
Kolejka na Gubałówkę – czy warto?
Nie wszyscy turyści zdają sobie sprawę z tego, że na Gubałówkę można dotrzeć przy pomocy kolejki – i to prosto z samego Zakopanego. Co ciekawe, kolejka linowo-terenowa kursuje tutaj od roku 1938. Wybudowano ją w ramach przygotowań do mistrzostw świata w Zakopanem, które miały miejsce w lutym 1939 roku. Jeśli chodzi o kolejkę na Gubałówkę, jej długość to imponujące w 1298 m. W trakcie trwającej zaledwie 3,5 minuty jazdy kolejka z wysokości 823 m nad poziomem morza wznosi się na wysokość 1122 m na poziomie morza.
Turyści na Gubałówkę przewożeni są przy pomocy dwóch wagoników, które w połowie trasy się mijają. Co ciekawe, wydajność kolejki jest całkiem spora – w trakcie jednej doby jest ona w stanie przetransportować z powodzeniem nawet 2000 osób. Kolejka czynna jest przez cały rok – zarówno latem, jak i zimą.
Bilety na nią można kupić zarówno w kasach tradycyjnych, jak i internecie oraz dostępnych na miejscu biletomatach. Uwaga – zazwyczaj rozchodzą się one jak ciepłe bułeczki, dlatego warto kupować je z dużym wyprzedzeniem.
Gubałówka – trasy turystyczne
Gubałówka ma coś w zanadrzu także dla tych osób, które uwielbiają piesze wędrówki. Czarny szlak prowadzący z Zakopanego to najbardziej popularna trasa wiodąca na szczyt Gubałówki. Wiedzie on w pewnej odległości od popularnej kolejki na Gubałówkę.
Od centrum Zakopanego w to wyjątkowe miejsce turystów zaprowadzi również żółty szlak. Zapaleni wędrowcy mogą także ruszyć w trasę szlakami czerwonym, niebieskim oraz zielonym.
Pomimo tego, że trasa jest stosunkowo niedługa i mało skomplikowana, to jednak jej pokonanie – biorąc pod uwagę imponujące widoki na szczycie Gubałówki – może zająć nawet pół dnia.
Dostępne na Gubałówce atrakcje
Wiele osób zastanawia się, czy warto odwiedzić Gubałówkę, będąc w Zakopanem. Prawda jest taka, że wizyta tutaj powinna stanowić jeden z głównych punktów wycieczki. Jako największą atrakcję na szczycie z pewnością trzeba traktować fantastyczny widok na Tatry, który zapiera dech w piersiach i pozwala zapomnieć o szarej codzienności.
Poniżej tarasu na Gubałówce znajduje się zjeżdżalnia grawitacyjna, która stanowi prawdziwą gratkę dla najmłodszych i czynna jest przez cały okres lata. Na samym tarasie można skorzystać z zamontowanych tam lunet, by móc podziwiać tatrzańskie szczyty ze znacznie bliższej odległości.
Przez okrągły rok przy asfaltowej alejce, która wiedzie szczytem Gubałówki, rozłożone są różnego rodzaju stragany. Uwaga – pomimo tego, że w miejscu tym obowiązują ograniczenia ruchu, warto uważać na przejeżdżające samochody.
Niezależnie od tego, jak wiele atrakcji oferuje Gubałówka, większość turystów pojawia się tutaj w jednym celu – podziwiania przepięknej panoramy Tatr. W dole rozpościera się samo Zakopane, które można podziwiać w całej jego okazałości. To właśnie dzięki pięknym widokom oraz licznym restauracjom turyści spędzają na Gubałówce nierzadko nawet pół dnia, rozkoszując się jej wyjątkowym, unikatowym klimatem.
Planując wycieczkę na Gubałówkę, nie wolno zapomnieć o odwiedzeniu dwumetrowej rzeźby z brązu, która umieszczona jest na jej szczycie. To Polonia Restituta – postać kobiety, która przed II wojną światową miała symbolizować odrodzenie Polski.
Podsumowując, wizyta na Gubałówce to naprawdę spora gratka dla fanów przepięknych widoków. Osoby, które spędzają wakacje – czy to krótsze, czy to dłuższe – w Zakopanem, na pewno powinny tutaj zajrzeć.