close
Podróżowanie kamperem po Europie i kupowanie winiet

Podróżowanie kamperem po Europie i kupowanie winiet

Każdy, kto podróżuje kamperem po Europie, z pewnością zetknął się z tematem opłat za przejazd autostradami w poszczególnych krajach. Wybierając się za granicę, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi winiet. Sprawdź, co musisz wiedzieć na ten temat!

Podczas przejeżdżania kamperem przez różne kraje europejskie musimy liczyć się z koniecznością zakupu winiet. Czym jest winieta i gdzie ją kupić? W jakich krajach obowiązują winiety? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne pytania, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.

Czym są winiety dla kamperów?

Planując podróż kamperem po Europie warto przygotować się na opłaty drogowe, których będziemy musieli dokonać. Jedną z najważniejszych kwestii, na jakie należy zwrócić uwagę, są obowiązujące w niektórych krajach winiety dla kamperów i pojazdów z przyczepą kempingową – https://maciejstraus.pl/winiety-dla-kamperow/. Winieta to dowód wniesienia opłaty za przejazd autostradą lub drogą szybkiego ruchu. Istnieją różne rodzaje winiet – np. winieta weekendowa (m. in. w Bułgarii) czy winieta roczna (w Słowenii i Szwajcarii).

Zakup winiety na przejazd autostradami – w jakich krajach obowiązuje?

Zanim wybierzemy się w podróż kamperem po Europie warto sprawdzić, w jakich krajach obowiązują winiety na przejazd autostradami i drogami szybkiego ruchu. Zakup winiet jest konieczny w ośmiu europejskich krajach. Są to Czechy, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Bułgaria, Austria, Węgry i Rumunia.

 

Ile kosztuje winieta?

Jeśli wybierasz się w podróż kamperem po Europie, być może zastanawiasz się, ile wynosi opłata pobierana za autostrady i drogi ekspresowe. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wysokość opłat może się różnić w poszczególnych krajach. Każde państwo ustala bowiem ceny winiet samodzielnie.

Gdzie kupić winiety?

Maciej Straus radzi w tej kwestii: Zanim wsiądziemy do kampera i wybierzemy się w podróż po Europie, warto dowiedzieć się, w jaki sposób dokonać zakupu winiet na drogi płatne. Można to zrobić jeszcze przed wyjazdem z Polski – za pośrednictwem strony internetowej Polskiego Związku Motorowego. W Czechach, Austrii i Szwajcarii winieta występuje w formie nalepki, którą trzeba umieścić na przedniej szybie samochodu (od wewnątrz). Zakupu nalepki można dokonać przed przekroczeniem granicy – np. na stacji benzynowej. Zanim wjedziemy na płatną drogę, w wyznaczonym miejscu na nalepce musimy wpisać dowód rejestracyjny naszego pojazdu. Z kolei Słowacja, Słowenia, Bułgaria, Rumunia oraz Węgry to kraje, w których możliwy jest zakup winiet w formie elektronicznej. W każdym z tych krajów można kupić winietę za pośrednictwem specjalnie do tego przeznaczonej strony internetowej.

31 sierpnia 2022895Views2Comments

Holandia jako kierunek wakacyjny

Niechorze – jakie atrakcje czekają na przyjezdnych?