close
Plaża Lara – Cypr

Plaża Lara – Cypr

Dorosły żółw zielony spokojnie penetruje przybrzeżne rafy - Cypr. Źródło: www.blog.cypruscoupon.com

Na zachodnim wybrzeżu tej śródziemnomorskiej wyspy, dokładnie 27 km drogi samochodem w kierunku północnym od miasta Pafos (Paphos), znajduje się prawdziwy żółwi raj – plaża Lara.

Na zachodnim wybrzeżu tej śródziemnomorskiej wyspy, dokładnie 27 km drogi samochodem w kierunku północnym od miasta Pafos (Paphos), znajduje się prawdziwy żółwi raj – plaża Lara.

duze - Dorosły żółw zielony spokojnie penetruje przybrzeżne rafy - Cypr. Źródło: www.blog.cypruscoupon.com

Nie należy ona do popularnych i często odwiedzanych przez turystów miejsc. I całe szczęście! Dzięki temu, od czerwca do września morskie gady z gatunku karetta (Caretta caretta) i żółw zielony (Chelonia mydas) przypływają w te rejony Cypru na lęg. W tym czasie służby ochrony przyrody zamykają dostęp do plaży. Samica wykopuje w piasku głębokie na 50 cm dołki, do których składa około 100 jaj. Niby wydaje się, że to bardzo dużo, ale w istocie tylko niewielkiej ilości małych żółwików po 7 tygodniach udaje się wykluć, szybko pokonać szeroką plażę i w końcu bezpiecznie dotrzeć do morza. Tam zresztą także czyha na nie mnóstwo niebezpieczeństw, najgroźniejszym zaś jest to ze strony człowieka. Na szczęście dzięki takim miejscom jak Zatoka Lara możemy mieć nadzieję, że te piękne, morskie stworzenia jeszcze przez długi czas będą z nami na tym świecie.

Małe żółwiki na plaży Lara na zachodnim Cyprze. Źródło: www.holidaycyprus.netSama plaża wygląda na nieco opuszczoną. Brak tam infrastruktury turystycznej (jedynie kilka knajpek na powietrzu w samym miasteczku Lara), jednak wiele osób uznałoby to tylko za wielką zaletę. Nad całą Zatoką Lara nie ma ani jednego hotelu ani ośrodka wypoczynkowego. Z racji występowania miejsc lęgowych żółwi, panuje tu surowy zakaz rozstawiania leżaków i wbijania w piach parasolek, które mogłyby zniszczyć jaja.

Najlepiej dostać się tutaj z Pafos, jadąc na północ drogą E701 przez miasta: Lempa, Pegeia i Agios Georgios. Tak docieramy do Lary, gdzie musimy zaparkować, a potem dalej piechotą na plażę. Jeśli udamy się dalej na północ, dotrzemy na Półwysep Akamas ze słynnym Przylądkiem Arnaouitis, najbardziej wysuniętym na zachód punktem Cypru. Są to idealne tereny dla miłośników pieszych wędrówek, trekkingu oraz malowniczych krajobrazów ze śródziemnomorską florą i fauną w roli głównej.

Decydując się na podróż na plażę Lara, pamiętajmy o okresie jej zamknięcia od czerwca do września!

Plaże Baška – Chorwacja

Słoń na plaży Loango w Gabonie - zachodnia Afryka. Źródło: www.bbc.co.uk

Najbardziej niezwykłe i zabawne plaże świata