close
Plaże Formentery – Baleary, Hiszpania

Plaże Formentery – Baleary, Hiszpania

Jedna z rajskich plaż na Formenterze - najmniejszej wyspie Balearów

Formentera jest najmniejszą z czterech wysp Balearów, tak mało znaną, że często – przy wymienianiu jednym tchem: „Majorka, Minorka i Ibiza!” – zwyczajnie się o niej zapomina.Formentera jest najmniejszą z czterech wysp Balearów, tak mało znaną, że często – przy wymienianiu jednym tchem: „Majorka, Minorka i Ibiza!” – zwyczajnie się o niej zapomina.

Formentera leży u południowych wybrzeży Ibizy, tworząc z nią Archipelag Pitiuzów. Jej nazwa pochodzi jeszcze z czasów Starożytnego Rzymu, kiedy osiedlili się na niej pierwsi koloniści. Zajmowali się uprawą pszenicy i ochrzcili wyspę „Frumentarią”, czyli dosłownie „Wyspą Pszeniczną”.

Jest ona co prawda niewielka, bo licząca zaledwie 82 km² i zamieszkała przez ok. 5000 osób, ale za to posiada najpiękniejsze na całych Balearach plaże. Są długie, rozległe, z czystym, drobniutkim piaskiem, a co najważniejsze – z racji niezbyt dużej popularności tego miejsca wśród turystów oraz jego utrudnionej dostępności – niemal puste! Wyjątkiem są nudyści, którzy od wielu lat tradycyjnie mają na Formenterze swoje „oazy”. Do najsłynniejszych plaż należą:

  • Platja de Illetes – na najbardziej wysuniętym na północ koniuszku wyspy, Es Trocadors.
  • Platja Migjorn – najdłuższa, bo aż 7-kilometrowa plaża Formentery. Znajduje się na południowym wybrzeżu wyspy. Można tu zwiedzić bardzo ciekawe jaskinie Cova d’Es Ram.
  • Platja de Llevant – umiejscowiona na wschodniej stronie półwyspu Es Trocadors, niedaleko wyżej wspomnianej Platja de Illetes. Uwaga: im dalej na północ, tym więcej naturystów!

Na wyspę najlepiej dostać się promem z Ibizy, a potem poruszać się po niej rowerem (na szczęście jest płaska), które można wypożyczyć w wielu miejscach. Drogi prowadzące na plaże są wąskie, nieutwardzone i wyboiste, zatem dwa kółka okazują się idealnym środkiem transportu.


Booking.com
Plaża Cala Turqueta na Menorce - Archipelag Balearów

Plaża Cala en Turqueta – Minorka, Hiszpania.

Wybrzeże na niemieckiej wyspie Sylt - Morze Północne. Źródło: www.germany.travel

Plaże na wyspie Sylt – Niemcy