close
11 lipca 2010 » Słoneczny dzień pod żaglami

11 lipca 2010 » Słoneczny dzień pod żaglami

Gdańsk - parada żeglarzy

Trzeci dzień zlotu żaglowców Baltic Sail Gdańsk za nami. Takiej pogody nie mogliśmy sobie wymarzyć! Słońce prażyło, na zatoce wiał wiatr między 8 a 12 węzłów a na niebie ani chmurki.Trzeci dzień zlotu żaglowców Baltic Sail Gdańsk za nami. Takiej pogody nie mogliśmy sobie wymarzyć! Słońce prażyło, na zatoce wiał wiatr między 8 a 12 węzłów a na niebie ani chmurki.

Gdańsk - parada żeglarzyOd rana na nabrzeżu Targu Rybnego spacerowały tłumy gości. Jedni kupowali bilety na rejsy żaglowcami, inni pirackie czapki i opaski na oko, jeszcze inni po prostu obserwowali wypływające żaglowce. O 13.00 na linii startu na wysokości molo w Brzeźnie stanęło ponad 100 jednostek – tych biorących udział w regatach Nord Cup i tych, które przypłynęły na zlot Baltic Sail Gdańsk. Zmagania żeglarzy można było oglądać z brzegu lub z pokładów żaglowców. My płynęliśmy na Joannie Saturnie… Wyścig zakończył się ok. 15.00, wszystkie jednostki wróciły do marin, a ich załogi zaczęły szykować się do parady żeglarzy ruszającej spod Złotej Bramy.

O 19.00 kolorowy tłumek żeglarzy i piratów ruszył w kierunku Zielonego Mostu, przechodnie i dołączali do parady i dokumentowali wydarzenie setkami zdjęć. Ktoś widział nawet, jak Nerptun pozdrowił żeglarzy… Wreszcie kawalkada dotarła do sceny na Zielonym Moście, gdzie zostały przedstawione wszytskie załogi biorące udział w przemarszu. Przed 20.00 na scenę weszli: Wiesaw Bielawski, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska, Prezes Fundacji Gdańskiej Cezary Windorbski, Komandor Zlotu, Mateusz Kusznierewicz oraz Natasza Caban z Waldemarem Heflichem, którzy najpierw rozbawili zgromadzoną publiczność opowiadając o swoich przygodach podczas Baltic Sail Gdańsk i regat w Górkach Zachodnich, a potem wręczyli Bursztynowy Puchar Neptuna zwycięzcy wyścigu. Pierwsze miejsce zdobył Swallow z kapitanem Przemkiem Zagrórskim. Drugie i trzecie miejsce zdobyli kolejno: Duży Ptak z kapitanem Krzysztofem Paul i Na wiatr 700 z kapitanem Piotrem Kopczyńskim. Po uroczystej części wieczoru scenę przejęli znów miłośnicy szant, a załogi przeniosły się na zwyczajowe Przyjęcie Kapitańskie, gdzie zabawa będzie trwała do późnej nocy.

Jutro ostatni już dzień Baltic Sail Gdańsk, ostatnia szansa by popłynąć w rejs albo chociaż obejrzeć wszystkie piękne żaglowce podczas parady na Motławie.


Booking.com
Baltic Beauty

10 lipca 2010 » Pierwszy dzień zlotu Batic Sail Gdańsk za nami!

Dowspuda

Dowspuda i ruiny pałacu Ludwika Michała Paca