close
Zielona plaża Papakolea (Papakolea Beach) – Hawaje

Zielona plaża Papakolea (Papakolea Beach) – Hawaje

Zielona

Nie tylko piękna, ale też niezwykle drogocenna! Na zielonej plaży Papakolea znaleźć można piękne okazy cennych oliwinów.

Nie tylko piękna, ale też niezwykle drogocenna! Na zielonej plaży Papakolea znaleźć można piękne okazy cennych oliwinów.

duze - Zielona, oliwinowa plaża Papakolea na największej wyspie Hawaii. Źródło: www.lovingthebigisland.wordpress.com

Papakolea Beach, nazywana także Mahana Beach albo Green Sand Beach (czyli „Plaża Zielonego Piasku”), leży na południowym koniuszku największej hawajskiej wyspy – Hawaii. Jest to doskonałe miejsce dla wszystkich geologów i gemmologów z zamiłowania, gdyż na intensywnie zielonej plaży mienią się kryształki oliwinów – półszlachetnych kamieni należących do grupy krzemianów. Te wulkanicznego pochodzenia klejnoty mają barwę od jasnej, żółtej zieleni, przez nasycony, szmaragdowy odcień, po ciemniejszy brązowo-oliwkowy ton. Zazwyczaj stanowią część czarnych, magmowych skał: bazaltów czy perydotów. Silne fale oceanu kruszą wystające na brzegu głazy z oliwinami, co daje w efekcie piękny, zielony piasek.

Drogocenny, zielony piasek z oliwinów na plaży Papakolea. Źródło: www.sandatlas.orgNiestety aby dostać się na plażę z cennymi kamieniami trzeba uzbroić się w cierpliwość, dobre buty, ciemne okulary i żelazną kondycję. Jedyne dojście na Papakolea Beach wiedzie przez półwysep Pu’u O Mahana, dość ubogi w ścieżki, a już na pewno w specjalnie wyznaczone, trekkingowe trasy. Przez prawie 5 km (około 2-3 godzin marszu w tę i z powrotem) idzie się przez pola zastygniętej lawy, co przy wysokiej temperaturze powietrza jest doznaniem ekstremalnym. Poza tym wiecznie wiejące, silne wiatry wznoszą na wysokość ludzkich oczu tumany wulkanicznego pyłu i kurzu, okulary są zatem bodajże najbardziej potrzebnym sprzętem. Nagrodą jednak jest wspaniały widok na plażę, której zieleń bajecznie kontrastuje z czernią zastygłej magmy.

Inną hawajską plażą z pięknym, zielonym piaskiem jest ta na wyspie O’ahu. Bliżej nas znajduje się natomiast plaża na należącej do Włoch wyspie Linosa (pomiędzy Tunezją a Maltą), gdzie również można znaleźć fantastyczne oliwiny.

Szylkretowy żółw wygrzewa się na czarnej plaży Punalu'u

Czarna plaża Punalu’u (Punalu’u Beach) – Hawaje

Większa część obszaru Barking Sands Beach należy do Pacific Missile Range

Szczekająca plaża (Barking Sands Beach) – Hawaje