close
Złote Piaski w Bułgarii

Złote Piaski w Bułgarii

Złote Piaski w Bułgarii

„Златни Пясъци” czy też „Zlatni Piasăci” to słynna miejscowość wypoczynkowa nad Morzem Czarnym, oddalona o ok. 17 km w kierunku północnym od Warny.

„Златни Пясъци” czy też „Zlatni Piasăci” to słynna miejscowość wypoczynkowa nad Morzem Czarnym, oddalona o ok. 17 km w kierunku północnym od Warny.

duze - Złote Piaski w BułgariiAż dziw bierze, że aż do końca lat 50-tych nie było tu niemal nic. Dopiero w 1957 r. rozpoczął się rozwój turystyki – zaczęto budować wtedy liczne hotele, pensjonaty, restauracje oraz sklepy, a do Złotych Piasków z roku na rok zjeżdżało coraz więcej wczasowiczów. Byli to głównie obywatele państw byłego Bloku Wschodniego, dla których często była to jedyna sposobność by zakosztować ciepłego morza oraz „południowej egzotyki”. W ostatnich 20 latach, po prywatyzacji, pojawiły się też kasyna, ośrodki SPA, galerie handlowe, kluby, park wodny Aquapolis, przystań jachtowa oraz wiele innych atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Plaża w Złotych Piaskach jest naprawdę przepiękna – długa i rozległa, o drobnym, kwarcowym piasku w złocistym kolorze. Tereny te, wraz z otaczającymi wybrzeże lasami należą do Parku Krajobrazowego Złote Piaski. Słynie on przede wszystkim z bujnego drzewostanu, na który składają się dęby i graby oraz z gorących źródeł termalnych, spływających z płaskowyżu Frangensko Płato. Chociaż wczasowicze często narzekają na tłok i hałas, Zlatni Piasăci nie byłyby sobą bez tłumu turystów walczących (przynajmniej w sezonie) o kawałeczek wolnego miejsca, aby rozłożyć ręcznik na plaży, a wieczorem o wpuszczenie do jednej z licznych dyskotek i klubów.

W okolicy ok. 7 km od miejscowości znajduje się Monastyr Aładża (Aladzha) – wykute w białych, wapiennych skałach, VI-wiecznie cele mnichów oraz katakumby. Obecnie można je zwiedzać, przemieszczając się po metalowych schodach i drabinkach przymocowanych do kamiennych ścian. Dawniej jednak mnisi musieli polegać jedynie na swoich umiejętnościach wspinaczkowych.

Więcej: http://www.goldensands.bg/

Butterfly Valley

Plaża Butterfly Valley – Faralya w Turcji

Plaża Chia na Sardynii we Włoszech

Plaża Chia – Sardynia, Włochy