close
Rowerem po Lesie Kabackim

Rowerem po Lesie Kabackim

Jazda rowerem po Lesie Kabackim to prawdziwa przyjemność!

Powsin-Park Kultury → Las Kabacki → Pomnik Ofiar Katastrofy Lotniczej w 1987 r. → Pomnik Ofiar Okupacji Hitlerowskiej → Moczydłowska → Belgradzka → metro Natolin
Długość trasy: 9 km

Powsin-Park Kultury → Las Kabacki → Pomnik Ofiar Katastrofy Lotniczej w 1987 r. → Pomnik Ofiar Okupacji Hitlerowskiej → Moczydłowska → Belgradzka → metro Natolin Długość trasy: 9 km

Jazda rowerem po Lesie Kabackim to prawdziwa przyjemność!Do Parku Kultury w Powsinie dojeżdżamy autobusem 130 lub 519, gdzie oba numery mają swoją pętlę. Dobrzy kondycyjnie rowerzyści mogą dojechać niebieskim szlakiem z Wilanowa – trasa o długości ok. prowadzi wzdłuż ulicy Przyczółkowej i Łukasza Drewny. Następnie możemy pokręcić się trochę po Powsińskim Parku Kultury – terenach rekreacyjno-wypoczynkowych założonych tuż po II wojnie światowej na miejscu dawnego pola golfowego przedwojennego Polskiego Country Clubu. Do dyspozycji gości są boiska do koszykówki i siatkówki, odkryty basen, stoły szachowe, wypożyczalnia wszelkiego rodzaju sprzętu sportowego, muszla koncertowa gdzie często odbywają się artystyczne występy, kawiarnia i restauracja oraz całoroczne domki kempingowe. Radzimy napełnić nasze rowerowe bidony świeżą wodą z ujęcia oligoceńskiego, również mieszczącego się w Parku Kultury, a następnie udać się zielonym szlakiem prosto przez Las Kabacki.

Jedziemy po dość równej powierzchni, mając po lewej stronie długą polanę zwaną przez miejscowych „paleniskami”. Są tam drewniane wiaty i szałasy oraz kamienne stanowiska do rozpalania ognisk – wszystko przygotowane specjalnie dla biwakujących. Nie sposób przegapić tego miejsca – zapach pieczonych kiełbasek jest tak intensywny, że czuć go na dobry kilometr! Trzymając się ciągle zielonej trasy, dojeżdżamy nią na skraj lasu, do ulicy Prawdziwka. Wtedy skręcamy w prawo i jadąc śródleśną ulicą Rybałtów na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w lewo.

Po chwili widzimy po lewej stronie charakterystyczne miejsce, gdzie w maju 1987 r. rozbił się samolot „Kościuszko”. W katastrofie śmierć poniosły 183 osoby, ku ich pamięci postawiono zaś w tym miejscu żelazny krzyż oraz kamień z wyrytymi nań nazwiskami wszystkich ofiar.

Pedałujemy dalej prosto przez las, po czym skręcamy w prawo w ulicę Moczydłowską, którą poprowadzono czerwony szlak rowerowy. Na skrzyżowaniu znajduje się Pomnik Ofiar Okupacji Hitlerowskiej. Po około 1 km docieramy do skraju lasu, po czym jedziemy ostrożnie Moczydłowską przez Kabaty do Natolina. Na światłach skręcamy w prawo w ulicę Belgradzką i kończymy na stacji metra Natolin.

Dworek Chopina w Żelazowej Woli

Rowerem do dworku Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli i przez Kampinos

Twierdza Modlin z lotu ptaka

Rowerem do Modlina i nad rzeki Narew i Wkrę