close

Beskid Żywiecki

Beskid Żywiecki leży w zachodniej części Beskidów. Jest to najwyższe pasmo w polskich Beskidach i jednocześnie drugie pod względem wysokości pasmo górskie w Polsce.

Beskid Żywiecki leży w zachodniej części Beskidów. Jest to najwyższe pasmo w polskich Beskidach i jednocześnie drugie pod względem wysokości pasmo górskie w Polsce.

Beskid Żywiecki (fot. Qqerim - Wikipedia)Najwyższym szczytem w Beskidzie Żywieckim jest Babia Góra wznosząca się na wysokość 1725 metrów. Pasmo Beskidu Żywieckiego ciągnie się od Przełęczy Koniakowskiej na zachodzie do Przełęczy Sienawskiej na wschodzie. Dolina Soły rozdziela Beskid Żywiecki od Beskidu Śląskiego. Na północ oraz na północny – wschód od Beskidu Żywieckiego wznoszą się pasma Beskdu Małego oraz Beskidu Makowskiego. Granica północna ciągnie się przez Kotlinę Żywiecką, dolinę Koszarawy, a następnie doliny rzek Lachówki i Stryszawki, będących dopływami Skawy. Z kolei dolina Skawy oraz dolina Raby wyznaczają granicę wschodnią rozdzielającą Beskid Żywiecki od Gorców. Południowe stoki Beskidu Żywieckiego opadają na Słowację.

Beskid Żywiecki nie stanowi jednolitego masywu, lecz dzieli się na kilka wyraźnych grup górskich. Najdalej na zachodzie rozciąga się grupa Wielkiej Raczy (1236m), do której należą również Mała Racza (1178m), Wielka Rycerzowa (1225m) oraz Mała Rycerzowa (1207m). W centrum Beskidu Żywieckiego leży grupa Pilska (1557m). Główna kulminacja Pilska leży po stronie słowackiej, natomiast graniczny wierzchołek liczący 1542 metry nosi nazwę Góry Pięciu Kopców. Dość silnie wyodrębniony masyw w centralnej części Beskidu Żywieckiego tworzy również Romanka (1366m). W masywie tym wznoszą się między innymi Lipowska (1324m) oraz Rysianka (1322m). Na wschód od Pilska wznosi się Pasmo Babiogórskie z Babią Górą (1725m) – najwyższym szczytem Beskidu Żywieckiego. Oprócz właściwego masywu Babiej Góry wyróżnia się również Pasmo Polic (1369m) oraz Pasmo Jałowieckie z Jałowcem (1110m). Południowo – wschodnią część Beskidu Żywieckiego stanowi Pasmo Podhalańskie, które poprzez Przełęcz Sieniawską łączy się z Gorcami.

Pasmo Beskidu Żywieckiego jest szeroko udostępnione dla turystów poprzez gęstą sieć szlaków pieszych, rowerowych i konnych. W okresie zimowym szczególnie atrakcyjnym rejonem są okolice Pilska z licznymi wyciągami narciarskimi. W położonej w pobliżu Korbielowa Sopotni Wielkiej znajduje się największy wodospad w Beskidach. Z Zawoi na Mosorny Groń prowadzi kolej linowo – krzesełkowa czynna także w sezonie letnim. Na obszarze Beskidu Żywieckiego zlokalizowanych jest sporo schronisk turystycznych, w tym tak znane jak schronisko na Markowych Szczawinach, na Hali Krupowej, na Hali Miziowej, na Hali Rysiance, na Hali Lipowskiej, czy bacówka na Rycerzowej. Do głównych ośrodków turystycznych w rejonie zachodnim należą Zwardoń, Rajcza, Ujsoły, Rycerka Górna. Głównym ośrodkiem turystycznym położonym u stóp Pilska jest Korbielów, natomiast najlepszą bazą wypadową w okolice Babiej Góry, Jałowca i Policy jest Zawoja. Od 1954 roku część masywu Babiej Góry wchodzi w skład Babiogórskiego Parku Narodowego.

4 listopada 20101610Views
Bieszczady - Połonina Wetlińska (fot. Symphony - Wikipedia)

Bieszczady

Busov (Słowacja) - najwyższe wzniesienie Beskidu Niskiego (fot. Diabetes - Wikipedia)

Beskid Niski