close
Bieszczady: Zwierzyń

Bieszczady: Zwierzyń

Kapliczka z cudownym źródełkiem w Zwierzyniu (źródło: www.olszanica.pl)

Nie ma to jak jesień w Bieszczadach. Zapraszamy na wędrówkę po tej jednej z piękniejszych krain w Polsce!

Zwierzyń znany jest także pod nazwą Zwierzeń i Zwierzyn. W tej położonej u stóp gór Trzy Kopce (439 m n.p.m.) i Czulnia (576 m n.p.m.) wsi bije cudowne źródełko – miejsce licznych pielgrzymek. Ponoć cuda zdarzały się już od XIII w., kiedy znaleziono tu (nie wiadomo jak i skąd) święty krzyż pochodzący z Limoges, miasta w środkowej Francji, oddalonego od Zwierzynia aż o 1500 km! Obecnie relikwię przeniesiono do Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu, a w Zwierzyniu, wokół źródełka, utworzono kamienną grotę, na której zasadzono trawę (trochę przypomina to domek hobbita 🙂 ). Obok wytyczona jest droga krzyżowa. Obiekt znajduje się ok. 1,5 km na południe od wsi, łatwo można tam trafić trzymając się zielonego szlaku.

Zwierzyń leży nad Sanem, poniżej Jeziora Myczkowskiego i tamy, dlatego zbudowano tu elektrownię wodną o mocy 8,3 MW. Woda płynie do niej 30-metrowym tunelem pod ziemią. Poza energią ogromną zaletą jakie ma to miejsce jest obfitość występujących w wodach rzeki ryb oraz bobry, które szczególnie upodobały sobie starorzecze Sanu, obok rzeczki Olszanki. Przybywają tu także birdwatchersi, którzy uwieczniają na swych zdjęciach czaple, czarne bociany oraz wszelkiego rodzaju ptactwo wodne.

Bieszczadzkie szlaki turystyczne w okolicy Zwierzynia:

zielony – z Leska, przez szczyt Czulnia, do Zwierzynia i dalej nad Jeziorem Myczkowskim, wzdłuż rzeki Bereźnicy, przez Myczków, Polańczyk i Wołkowyję.

żółty szlak spacerowy do ośrodka Caritas, przez górę Michałowiec (472 m n.p.m.), wieś Orelec i dalej do Olszanicy i Rudenki.

Noclegi w Zwierzyniu:

– jest ich sporo, m.in.: willa „U Danusi”, agroturystyka „Dżuganówka”, noclegi „U Halinki”, ośrodek kolonijno-wypoczynkowy „Uroczysko”, agroturystyka „U Dorotki i Mirka”.


Booking.com
Bieszczadzkie połoniny w okolicy Mucznego (fot. M. Prucnal

Bieszczady: Halicz (1333 m n.p.m.)

Rezerwat przyrody nieożywionej ''Gołoborze'' (zdjęcie dzięki www.grupabieszczady.pl)

Bieszczady: Rezerwat „Gołoborze”