close
Bieszczady: Rezerwat „Gołoborze”

Bieszczady: Rezerwat „Gołoborze”

Rezerwat przyrody nieożywionej ''Gołoborze'' (zdjęcie dzięki www.grupabieszczady.pl)

Nie ma to jak jesień w Bieszczadach. Zapraszamy na wędrówkę po tej jednej z piękniejszych krain w Polsce!

Nie ma to jak jesień w Bieszczadach. Zapraszamy na wędrówkę po tej jednej z piękniejszych krain w Polsce!

Rezerwat przyrody nieożywionej ''Gołoborze'' (zdjęcie dzięki www.grupabieszczady.pl)Gołoborze to ogólne pojęcie geograficzne odnoszące się do rumowiska luźno leżących na górskim zboczu skał. Pod wpływem warunków atmosferycznych, przede wszystkim dużych różnic temperatur i tzw. zamrozu, głazy odłupują się od większych bloków skalnych i osuwają w dół pod wpływem intensywnych ruchów grawitacyjnych. I choć najsłynniejsze występują w Górach Świętokrzyskich, gołoborza można znaleźć także w innych górskich obszarach Polski. W Beskidach i Bieszczadach nazywa się je maliniakami albo gorganami (stąd właśnie ukraińskie Bieszczady noszą imię Gorganów).

Liczący 14 ha bieszczadzki Rezerwat „Gołoborze” jest częścią Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego. Leży w dolinie Rabiańskiego Potoku, pomiędzy Bystrem a Rabem, ok. 4 km na południowy zachód od Baligrodu. Utworzono go w 1960 r. w celu otoczenia ochroną unikatowego, kamiennego osypiska, pośród którego rośnie buczyna z domieszką jodły. Właściwie same piaskowce nie zajmują nawet 1/3 powierzchni rezerwatu – całą resztę porastają owe lasy. Poza tym występują tu unikatowe gatunki paproci, mchów, no i oczywiście kolorowe, pokrywające piaskowce porosty. Po rezerwacie można przejść się specjalnie wytyczoną, prawie pół-kilometrową ścieżką dydaktyczną, na którą wchodzi się przez mały, metalowy mostek na Potokiem Rabiańskim.

Bieszczadzkie szlaki turystyczne w okolicy Rezerwatu „Gołoborze”:

– Najbliżej znajduje się niebieski szlak rowerowy, który prowadzi z Baligrodu na południe, wzdłuż drogi wojewódzkiej 893. W Kołonicach skręcamy w prawo i pedałujemy wzdłuż potoku Zenowatego, objeżdżając od południa górę Łysy Wierch. Następnie znów skręcamy w prawo i tym razem jedziemy wzdłuż Rabiańskiego Potoku. Nasz niebieski szlak prowadzi w lewo, my zaś, zbaczając z niego, jedziemy w prawo, wzdłuż drogi. Wkrótce po prawej widzimy drogowskaz na Gołoborze. Wracamy do Baligrodu kierując się prosto na Rabe i dalej na Leśną Polanę.

– Po rezerwacie można przejść się 400-metrową ścieżką przyrodniczą, przy której są tablice informacyjne, a także 2 miejsca odpoczynkowe.

Noclegi w okolicy Rezerwatu „Gołoborze”:

– najbliżej w miejscowości Bystre pod Baligrodem – ok. 2 km od Gołoborza. Wybór jest szeroki: duży ośrodek rekreacyjno-wypoczynkowy Bystre z basenem (www.orwbystre.com), 4 7-osobowe domki w ośrodku Niezapominajka w Górzance (www.niezapominajka.bieszczady24.pl), 11 4-osobowych domków wypoczynkowych „Leśna Polana” (www.lesnapolana.bieszczady24.pl), domki Cichy Zakątek (www.cichyzakatek.bieszczady24.pl), pensjonat Wisan (www.osrodek.wisan.pl/), domki „Na Wzgórzu” czy domki z salonem z kominkiem Bystre (www.domkibystre.bieszczady24.pl). W Bystrem jest też schronisko Kropiwne oraz przystanek PKS.

Baligród – wiejska gmina ok. 6 km od Gołoborza. Tutaj wybór noclegów jest jeszcze większy, m.in.: domki Eldorado (www.eldorado.bieszczady24.pl), domki „Pod Skałką”, domek „U Myśliwego”, pensjonat Antoś (www.pensjonatantos.pl). Baligród warto także odwiedzić z powodu starego cmentarza żydowskiego, ziemnych fortyfikacji dworu Balów oraz unikalnej, bo bez wieży, murowanej cerkwi z 1829 r. Kilka zabytkowych kapliczek oraz cerkwi znajduje się też w okolicznej Mchawie, Kiełczawie, Nowosiółkach, Roztokach Dolnych. W Nowosiółkach ciekawostką jest też kościół wybudowany w jedną noc, z 2 na 3 sierpnia 1975 r.

– można także bardzo tanio przenocować w położonych na południowy wschód od rezerwatu Gołoborze Kołonicach albo Jabłonkach – jest tu kilka schronisk szkolnych (np. „Pod Jelonkiem”) i młodzieżowych, pole namiotowe (Łubne) oraz studencka baza namiotowa – pięknie położona w dolinie Rabiego Potoku.

Kapliczka z cudownym źródełkiem w Zwierzyniu (źródło: www.olszanica.pl)

Bieszczady: Zwierzyń

Piękne góry Kaukazu w Gruzji

Fascynująca Gruzja: jakie atrakcje kuszą polskich turystów najmocniej?