close

Tatry i Podhale

Widok na Tatry

Tatry to zdecydowanie najwyższa część pasma górskiego Karpat Zachodnich. Ich powierzchnia wynosi 785 km2, z czego ok. 25% leży w granicach Polski, a reszta na terytorium Słowacji. Góry te reprezentują krajobraz wysokogórski typu alpejskiego.

Tatry to zdecydowanie najwyższa część pasma górskiego Karpat Zachodnich. Ich powierzchnia wynosi 785 km2, z czego ok. 25% leży w granicach Polski, a reszta na terytorium Słowacji. Góry te reprezentują krajobraz wysokogórski typu alpejskiego.

Widok na TatryTatry dzielą się na 4 części: Tatry Bielskie, Tatry Zachodnie, Tatry Wysokie oraz masyw Siwego Wierchu. W Polsce najwyższym szczytem Tatr Wysokich są Rysy o wysokości 2499m.n.p.m., który każdy turysta udający się w góry ma na celu zobaczyć. Krajobraz tatrzański charakteryzuje duża ilość jezior i stawów, wkomponowanych między skałami. Tutejsza turystyka regionalna pozwala podziwiać piękno i urok najpiękniejszego tatrzańskiego jeziora, Morskiego Oka, położonego przy Mięguszowieckich Szczytach, oraz najgłębszego Wielkiego Stawu, który położony jest w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Inne warte obejrzenia to Wielki Staw Pińczowy, Staw Lodowy oraz tatrzańskie wodospady, np. Wielka Siklawa (ok.70m. wys.), które równie pięknie prezentują się i komponują z krajobrazem.

Podhale natomiast obejmuje regiony turystyczne Polski o ogromie tradycji góralskiej i kultury. Znajdują się tu niesamowicie interesujące zabytki budowlane, których jedynym materiałem budulcowym jest drewno. Szereg muzeum, galerii czy organizowanych imprez kulturowych powoduje, że Podhale stało się regionem o żywej ludowej kulturze. Warto odwiedzić najbardziej znaną, położoną ok. 1000 m.n.p.m. blisko Tatr miejscowość, Bukowinę Tatrzańską. Bukowina położona jest na trasie z Nowego Targu do Łysej Polany. Odbywają się tu folklorystyczne imprezy, a najważniejsza to Sabałowe Bajanina w okresie letnim oraz Góralski Karnawał, połączony z wyścigiem kumoterek, w sezonie zimowym. Szereg walorów klimatycznych i krajobrazowych wpływa na atrakcyjność miasteczka. Ponadto, rozrywkę gwarantują dobre warunki do kolarstwa górskiego oraz turystyki, sprzyjające warunki do uprawiania zimowych sportów oraz zgrana i należycie zorganizowana baza noclegowa. Dla osób, które pociągają sporty zimowe, dobra wiadomość – 30 wyciągów czeka na turystów, a stoki są naprawdę łatwe i przeznaczone specjalnie do rekreacyjnej jazdy.

Ulica Zdrojowa w Świeradowie-Zdrój (fot. Marek013 - wikipedia)

Świeradów Zdrój

Beskid Śląski