close

Ustroń

Widok z Czantorii

Ustroń bez wątpienia należy do najpowabniejszych miast w Beskidzie Śląskim, malowniczo położony w dolinie rzeki Wisły pomiędzy Czantorią Wielką ( 995 m n.p.m.) i Równicą (884 m n.p.m.).

Ustroń bez wątpienia należy do najpowabniejszych miast w Beskidzie Śląskim, malowniczo położony w dolinie rzeki Wisły pomiędzy Czantorią Wielką ( 995 m n.p.m.) i Równicą (884 m n.p.m.).

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Widok z Czantorii fot Wojtalik - WikipediaUstroń to także przepiękne krajobrazy, atrakcje dla poszukujących przygód, doskonała oferta noclegowa, gastronomiczna oraz wiele atrakcyjnych imprez kulturalnych i sportowych. Doskonałe miejsce na wypoczynek, rehabilitację, leczenie, uprawianie wszelkich form ruchu oraz kulturalnego spędzenia czasu wolnego.

Nieco historii..

Historia Ustronia sięga 1305 roku, kiedy po raz pierwszy wymieniono go jako osadę książąt cieszyńskich. Na przestrzeni wieków Ustroń zmieniał swe oblicze i z małej góralskiej wioski przerodził się w nowoczesne uzdrowisko. Historię miasta najlepiej poznasz odwiedzając Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego, które mieści się w zabytkowym budynku dawnej dyrekcji huty. Z zachowanych budowli drewnianych najcenniejszymi są: kościółek pw. św. Anny z 1769 roku w Ustroniu Nierodzimiu oraz rekonstrukcja drewnianej zabudowy z II poł. XVIII wieku – w centrum miasta. Ciekawą architekturę sakralną prezentuje kościół rzymsko- katolicki pw. św. Klemensa z 1788 r. i kościół ewangelicko-augsburski Apostoła Jakuba z 1835 roku. Z zabytków przyrody szczególną uwagę zwraca dąb Sobieskiego, który według legendy zasadzili mieszkańcy Ustronia na pamiątkę przejścia oddziałów króla Jana Sobieskiego w drodze na Wiedeń.

Uzdrowisko

Uzdrowisko posiada ponad 200 letnią historię. Tradycje uzdrowiskowe sięgają połowy XVII w. gdy przyjeżdżano do Ustronia ze względu na łagodny klimat, uroki gór i tzw. kuracje serwatkowe, którymi leczono choroby przewodu pokarmowego i anemię. W II poł. XVIII w. odkryto tu rudę żelaza i uruchomiono hutę. Pracownicy huty odkryli, że woda ogrzana żużlem wielkopiecowym łagodzi bóle reumatyczne, co potwierdziły badania lekarskie. Obecnie to uzdrowisko na skalę międzynarodową. Znajduje się wiele sanatoriów i ośrodków rehabilitacyjnych, wyposażonych w najnowocześniejsze urządzenia, świadczące szeroki zakres zabiegów i wysoki poziom usług. Solanki i borowiny należą do najlepszych w kraju. Uzdrowisko oferuje rehabilitację i leczenie chorób układu ruchu, krążenia, dróg oddechowych i obwodowego układu nerwowego. Niezwykle bogata oferta ośrodków spa, rozbudowana baza zabiegów fizjoterapeutycznych i pielęgnacyjnych sprawi, że szybko odbudujesz swoje zdrowie i urodę.

Przygoda

Kiedy zachłyśniesz się pięknem krajobrazu, spróbuj udać się na szlaki turystyczne, spacerowe i trasy rowerowe. Wyjedź nowoczesną 4-osobową „kanapą” na Czantorię, skorzystaj z letniego toru saneczkowego, wyjdź na szczyt Czantorii, wieżę widokową i napawaj się wspaniałym widokiem. Jeśli masz kondycję idź pieszo czerwonym szlakiem turystycznym na Równicę, możesz też wyjechać tam samochodem. Pod szczytem Równicy masz do dyspozycji park linowy oraz Extreme Park, w którym między innymi funkcjonuje całoroczny tor saneczkowy. Jeśli chcesz obcować ze zwierzyną i ptactwem odwiedź Leśny Park Niespodzianek. Zobaczysz tam między innymi żubry, jelenie, sarny, muflony, daniele, pokazy ptaków drapieżnych i sów, a także Centrum Przyrodniczo – Leśne. To atrakcja dla wszystkich, bez względu na wiek.

Sport i rekreacja

W Ustroniu możesz nie tylko uprawiać różne dyscypliny sportowe ale również w nich uczestniczyć. Organizowane są imprezy dla tych, którzy uprawiają sport wyczynowo oraz dla tych, którzy lubią swój wolny czas spędzać w ruchu i współzawodnictwie. Są imprezy zarówno dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Od wiosny do jesieni najpopularniejsze są imprezy rowerowe i biegowe jak: Rodzinny Rajd Rowerowy, Bike Maraton, Indywidualna jazda na czas na Równicę, Marszobiegi na Równicę i Czantorię, Bieg Romantyczny Parami, Bieg Legionów i wszelkie turnieje.

Zimą…

Wypoczynek zimą może również należeć do udanych i atrakcyjnych. Oprócz wszelkich atrakcji w mieście, znajdziesz także wyciągi i trasy narciarskie do uprawiania narciarstwa zjazdowego, biegowego, snowboardu i ski alpinizmu. Wiele tras dla narciarstwa zjazdowego jest utrzymywana ratrakami i oświetlona. Przy wyciągach czekają instruktorzy a w mieście jest wiele wypożyczalni sprzętu narciarskiego. Jeśli posiadasz umiejętności możesz startować w zawodach narciarskich. Niezależnie od tego czy przypniesz narty po raz pierwszy, czy poszukujesz trasy stanowiącej prawdziwe wyzwanie, z pewnością znajdziesz warunki, aby przyjemnie spędzić zimowe dni. A jeśli znudzi Cię codzienne szusowanie, usiądź w wygodnych saniach i pozwól się przy blasku pochodni i muzyki udać w baśniowy świat.

Dla narciarzy

Najstarsze wyciągi narciarskie powstały pod koniec lat 70., a ostatnie zaledwie kilka lat temu. Rozwinęła się znacznie oferta usług narciarskich. Zimą do Ustronia przyjeżdża bardzo wielu turystów, dlatego trzeba się liczyć z kolejkami przy wyciągach. Przez ponad 100 dni utrzymuje się temperatura poniżej 0°C, a pokrywa śnieżna o grubości około 100 cm zalega przez 90-120 dni. Na nartach można jeździć od grudnia do końca lutego, czasami również w marcu. Do najzimniejszych miesięcy należy styczeń ze średnią temperaturą -3°C.

Najciekawsze tereny zjazdowe Ustronia to zbocza Wielkiej Czantorii w Ustroniu Polanie i stoki Palenicy w dolinie Jaszowca. Dzięki sztucznemu naśnieżaniu wyciągi w Jaszowcu i w dolinie potoku Poniwiec, mogą funkcjonować nawet wtedy, gdy naturalna pokrywa śnieżna jest niewystarczająca. Wyjadacze mogą poszaleć na Czantorii, Poniwcu i Palenicy.

Do najtrudniejszych tras należy niewątpliwie trasa nr 1 na Czantorii, dla słabszych i żółtodziobów najodpowiedniejsze są wyciągi Orlik i Pod Skalicą. Ważnym atutem stoku na Poniwcu jest brak kolejek przy wyciągu. Najdłużej czeka się przy wyciągach: Czantoria, Palenica (maksymalnie 20 min), na pozostałych krócej (maksymalnie 10 min).

Dojazd

Dojechać tu można trasą szybkiego ruchu z Katowic, Krakowa, Wrocławia, Warszawy i Łodzi. Stąd blisko do sąsiednich miejscowości należących do tzw. „Beskidzkiej Piątki”: Brennej, Istebnej, Szczyrku i Wisły, a także do Czech i na Słowację.

źrodło: www.ustron.pl

Mapa Tras - Złoty Groń

Istebna – Złoty Groń

Mapa Tras - Poniwiec

Ustroń – Poniwiec