close

Ustroń – Czantoria

Mapa tras zjazdowych Czantoria

Najnowocześniejsza kolejka w polskiej części Beskidów. Kolej Linowa Czantoria jest miejscem bardzo dobrze znanym w regionie, dobrze znanym w Polsce, ale również coraz częściej odwiedzane przez zagranicznych turystów.

Najnowocześniejsza kolejka w polskiej części Beskidów. Kolej Linowa Czantoria jest miejscem bardzo dobrze znanym w regionie, dobrze znanym w Polsce, ale również coraz częściej odwiedzane przez zagranicznych turystów.

Mapa tras zjazdowych CzantoriaKolej Linowa Czantoria
43 – 450 Ustroń, ul.3 Maja 130
Telefony: 854 35 50
www: http://czantoria.net/
cennik: cennik SkiPass

O ośrodku:
Kolej Linowa na Czantorię została wybudowana w latach 1965-1967 i oddana do użytkowania szerokim rzeszom turystów w październiku 1967r.
W latach 1991-1994 została zmodernizowana, czego rezultatem była zwiększona zdolność przewozowa. Jednak najważniejszą i najbardziej kosztowną inwestycją w dziejach Czantorii była wymiana kolejki linowej na czteroosobową w 2007 roku.

Ustrońska Czantoria to obecnie jeden z najbardziej popularnych beskidzkich szczytów.
Zimą i latem odwiedza ją tysiące osób, zwłaszcza ze Śląska, którego mieszkańcom łatwo tu dojechać, a dzięki doskonałej promocji przeżywa najazd turystów nie tylko z Polski.
W ciągu dwóch lat trasy narciarskie na Czantorii wyrównano, odwodniono i bezpiecznie wyprofilowano. Zamontowano sztuczne naśnieżanie. 30 lanc i 8 armat śnieżnych może produkować śnieg już przy temperaturze – 3 stopni. Dzięki temu trasę można zaśnieżyć o 30 proc. szybciej. Powstał też nowy wyciąg narciarski „Solisko” który dzięki dwustronnemu oświetleniu działa do godzin wieczornych w dolnej części stoku. Jednak najważniejszą i najbardziej kosztowną inwestycją była wymiana kolejki linowej w 2007 roku. Jest to najnowocześniejsza kolejka w polskiej części Beskidów.
Wszystkie trasy są udostępnione dla narciarzy i snowboardzistów.
Parking: niestrzeżony płatny przy dolnej stacji kolei krzesełkowej

Wyciągi:
Przy górnej stacji kolei linowej usytuowane są dwa wyciągi narciarskie:
– Wyciąg talerzykowy STOKŁOSICA – 198 m.
– Wyciąg orczykowy FATURKA – 670 m.
Przy dolnej stacji kolei linowej znajdują się trzy wyciągi
– Wyciąg talerzykowy SOLISKO (340 m.) z oświetlonym i sztucznie naśnieżonym stokiem.
– Przedszkole dla dzieci – małych narciarzy z wyciągiem taśmowym.
– Wyciąg talerzykowy NARTOWISKO (250m)

Kolej czteroosobowa
Szybka, nowoczesna kolej linowa w niespełna 6 minut zabiera miłośników sportów zimowych na wysokość 851m n.p.m. mogą wjechać na górną stacje czteroosobowymi kanapami. Nie zmarzną, bo kolej jest dwukrotnie szybsza od starej. Kolejka w ciągu godziny jest w stanie wywieźć 2 tys. osób. Długość trasy kolejki wynosi 1,6 km. Łatwiej jest też wsiąść i wysiąść, bo na początku i na końcu trasy kanapy zwalniają do pół metra na sekundę.

Przedszkole narciarskie
Pomyślano także o najmłodszych, czego dowodem jest uruchomione przy wyciągu taśmowym SunKid na terenie dolnej stacji Kolei Linowej Czantoria – Przedszkola dla dzieci – małych narciarzy.
Takie przedszkole to rozwiązanie podobne do tych, które można spotkać w wielu alpejskich ośrodkach. Odgrodzony łagodny stok z kolorowymi przeszkodami umożliwia maluchom doskonałą zabawę połączona z nauką jazdy. Specjalny wyciąg taśmowy pozwala na relaksujący wyjazd bez narażenia się na szarpnięcia.
W godzinach pracy Kolei będzie można pozostawić pociechy pod opieką wykwalifikowanego personelu.
SunKid – organizuje także szkolenia narciarskie dla szkół, przedszkoli oraz firm.

Trasy zjazdowe:
W zimie Czantoria przyciąga tysiące narciarzy i snowboardzistów. Trasy zjazdowe Czantorii są zróżnicowane pod względem techniki jazdy: od bardzo łatwych po trasy dla zaawansowanych.

Do dyspozycji czekają codziennie przygotowywane trasy narciarskie;
– TRASA CZERWONA z homologacją FIS dł.1900m
– TRASA NIEBIESKA dł. 2600m

Opis tras zjazdowych:
Główna, czerwona trasa (nr 1) to gratka dla dobrze jeżdżących narciarzy. Gwarantuje 2 – kilometrową ciekawą jazdę, najpierw szeroką polaną, potem przez las. Kto słabiej sobie radzi, powinien zachować ostrożność, zwłaszcza na stromej ściance w górnej partii trasy. Przed kilkoma sezonami trasę odpowiednio wyprofilowano, dzięki czemu jest znacznie bezpieczniejsza.
Trasa niebieska (nr 2) to atrakcja dla wszystkich którzy lubią zróżnicowane przejazdy. Licząca 2,6 km trasa zjazdowa wiedzie szeroką polaną ponad 600m (Faturka), a następnie przez las długą nartostradą. Trasa niebieska kończy się przy dolnej stacji kolei linowej.

Opis tras biegowych:
Na Czantorię możemy też zabrać narty biegowe. Ośrodek – wzorem zachodnich kompleksów – przygotowuje kilka kilometrów tras biegowych w szczytowych partiach góry po polskiej i czeskiej stronie.

Trasa biegowa w Przełęczy Beskidek
Miłośników narciarstwa biegowego zapraszamy do pokonania trasy w Suchym Potoku oraz w przełęczy Beskidek. 400 m marszu od górnej stacji kolei linowej w stronę szczytu Czantorii – aż do wylotu leśnej drogi biegnącej w stronę przełęczy Beskidek. To właśnie tu, zaczyna się i kończy jedna z dwóch tras biegowych, przygotowana trasa z założonym śladem do stylu klasycznego. Łączna długość pętli to 3 km. Ta średnio trudna technicznie trasa prowadzi przez piękny fragment zbocza Czantorii z
otwierającymi się widokami na dolinę Ustronia.

Trasy biegowe w Ustroniu

Przy normalnych warunkach śniegowych w Ustroniu czeka na narciarzy 6 km przygotowanych tras biegowych na bulwarach nadwiślanych. Trasy przygotowywane są zarówno dla narciarzy biegających stylem klasycznym (założony ślad) jak i wolnym. Trasy są przygotowywane ratrakiem więc ich stan jest wręcz wyśmienity.
Narciarstwo biegowe przy świetle lamp.

Dodatkowym atutem jest to że można biegać nawet wieczorem przy świetle lamp oświetlających bulwar. Narciarstwo biegowe przy świetle lamp jest z pewnością przygodą sportową o szczególnym uroku. Najlepszym punktem startu jest parking obok stacji benzynowej w Ustroniu Brzegach. Stąd rozchodzą się pętle w stronę centrum miasta i Ustronia Polany.

Dojazd:
Pod dolną stację kolei linowej, tuż koło drogi z Ustronia do Wisły
PKP: stacja Ustroń Polana 200 m od dolnej stacji kolei krzesełkowej
PKS: przystanek Ustroń Polana 200 m od dolnej stacji kolei krzesełkowej

2 inne wyciągi w Ustroniu to: wyciąg krzesełkowy Palenica Jaszowiec i Poniwiec

Dowiedz się więcej o Ustroniu!

Mapa Tras - Poniwiec

Ustroń – Poniwiec

Ustroń - Palenica

Ustroń – Palenica Jaszowiec