close
Na grzyby: lasy we Wrocławiu

Na grzyby: lasy we Wrocławiu

Las Strachociński. Źródło: www.dolny-slask.org.pl

Jesienna pogoda nastraja do spacerów, a w lasach pojawiają się pierwsze grzyby. Nie narzekajcie jeśli mieszkacie w dużych miastach! W ich okolicach także rosną lasy, a rozległe parki często okazują się bardziej dzikie niż niejedne gęste bory. Przygotowaliśmy dla Was jesienny spacerownik po lasach w rejonie głównych metropolii w Polsce.

Wrocław niestety nie należy do miast przodujących pod względem lesistości. Według danych statystycznych sprzed 4 lat lasy zajmują 2 286,2 ha powierzchni miasta, co przekłada się na wskaźnik 7,8%, który, co gorsza, z roku na rok znacząco maleje. Najbardziej rozległe bory występują w dolinach rzek Odry, Oławy, Widawy i Bystrzycy, czyli we wschodniej i północno-zachodniej części miasta. Na szczęście tylko 1% wszystkich wrocławskich lasów znajduje się w rękach prywatnych,
Jakie są lasy i duże parki we Wrocławiu? Gdzie najlepiej zbierać grzyby? Zobaczcie z nami!

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Część wschodnia Wrocławia:

* Las Strachociński – duży obszar leśny wzdłuż prawego brzegu Odry (można dotrzeć tam rowerem, jadąc niebieskim Szlakiem Odry), w południowo-wschodniej części miasta. Las Strachociński połączony jest z przylegającym do niego od południa Lasem Smoczym. Powierzchnia: 139 ha

* Las Zakrzowski – przy północno-wschodniej granicy miasta, poza którą ciągnie się dalej do Pruszowic i Domaszczyna. Powierzchnia: 72 ha.

* Las Rakowiecki – obszar leśny położony zdecydowanie najbliżej centrum Wrocławia, lekko na wschód od Starego Miasta, w widłach Oławy i Odry. Powierzchnia: prawie 22,5 ha.

* Las Sołtysowicki – przy północnej granicy Wrocławia, między rzeką Widawą a osiedlem Sołtysowice. Powierzchnia: prawie 22 ha.

Część północno-zachodnia:

* Las Mokrzański – zdecydowanie największy, przy północno-zachodniej granicy miasta. Przez jego środek poprowadzono niebieski rowerowy Szlak Odry. Powierzchnia: 680 ha.

* Las Lesicki i Las Rędziński – często traktowane jako jeden kompleks leśny; pięknie położone wzdłuż prawego brzegu Odry, przy północno-zachodniej części Wrocławia. Powierzchnia: 407,5 ha.

* Las Ratyński – często traktowany razem z Lasem Leśnickim jako jeden kompleks. Powierzchnia: 295 ha.

* Las Leśnicki – południowa część Lasu Ratyńskiego. Powierzchnia: 38 ha.

* Las Osobowicki – pomiędzy Rędzinem a Osobowicami, wzdłuż wschodniego brzegu Odry. Powierzchnia: 137,5 ha.

* Las Pilczycki – w widłach Odry i jej lewego dopływu – Ślęzy; poniżej Wyspy Rędzińskiej. Powierzchnia: 82,3 ha.

* Las Wojnowski – niewielki obszar leśny przy samej granicy miasta (południowy wschód); niedaleko Lasu Strachocińskiego i Smoczego. Powierzchnia: 18 ha.

* Las Kuźnicki – niedaleko stadionu Śląska Wrocław. Powierzchnia: 9 ha.

* Lasek Oporowski – znajduje się po lewej od Parku Grabiszyńskiego w południowo-zachodnim Wrocławiu, nieopodal linii kolejowej. Powierzchnia: prawie 8 ha.


Booking.com
Miejscami zadzwiająco gęsty Las Rakowiecki. Źródło: www.fotopolska.eu

Trasy rowerowe w okolicach Wrocławia

Las Wolski w Krakowie - mapa z zaznaczymi szlakami spacerowymi. Źródło: www.zoo-krakow.pl

Na grzyby: lasy w Krakowie