close
„Mała Moskwa”, czyli co warto wiedzieć o Legnicy?

„Mała Moskwa”, czyli co warto wiedzieć o Legnicy?

Na początku wyjaśnimy skąd tytuł Mała Moskwa. Otóż na Dolnym Śląsku jeszcze trzydzieści lat temu na tych terenach znajdowały się bazy Armii Radzieckiej. W tym mieście znajdowało się dowództwo Północnej Grupy Wojsk aż do 1992 roku i stąd taka „ksywka” tego miasta. Polakom ta miejscowość kojarzy się także z bitwą, która rozegrała się 9 kwietnia 1241 roku w czasie I najazdu mongolskiego. Wskutek bitwy zginął książę Henryk II Pobożny.

Co warto wiedzieć o Legnicy?

Miasto to położone jest nad rzekami Kaczawą oraz Czarną Wodą na Dolnym Śląsku, na Równinie Legnickiej. Znajdziecie tu także kilka zbiorników retencyjnych. Co ciekawe nawet sama nazwa „Legnica” według niektórych źródeł pochodzi od słowa „łęg” czyli teren podmokły. Obecnie w Legnicy mieszka około 100 000 obywateli – jest to drugie co do liczby mieszkańców miasto województwa dolnośląskiego. Dystans pomiędzy Wrocławiem a Legnicą to około osiemdziesiąt kilometrów.

Legnica już od wieków znajduje się na skrzyżowaniu szlaków handlowych w kierunku Niemiec, a także ze Śląska do Wielkopolski. Dzięki temu kwitnąć tu mogły rzemiosło i handel. Obecnie działa tu fabryka sztućców, zakłady zielarskie, zakłady ceramiczne oraz sporo innych. No i oczywiście przemysł miedziowy o czym napiszemy więcej w następnym akapicie.

Nie ma w Legnicy uniwersytetu ale działa kilka innych wyższych uczelni między innymi filia Politechniki Wrocławskiej. Jest też całkiem sporo instytucji kulturalnych. Do najbardziej oryginalnych imprez cyklicznych można zaliczyć Festiwal Kultury Japońskiej.

Ciekawostką jest fakt, że okolice miasta należą do najcieplejszych miejsc w Polsce.

Krótki rys historyczny

W IX-VIII wieku p.n.e. na wschód od obecnej lokalizacji Legnicy istniała już osada prasłowiańska Lugidunum. Natomiast pierwsze udokumentowane ślady obecności Słowian na tych terenach pochodzą z wieku ósmego. Natomiast nazwa grodu pojawiła się po raz pierwszy w dokumencie napisanym przez Bolesława Kędzierzawego w 1149 roku.

W 1248 roku powstało Księstwo Legnickie a kilkadziesiąt lat później Legnica uzyskała prawa miejskie. W latach 1428–1431 podczas wojen husyckich ufortyfikowane miasto skutecznie broniło się przed atakami. W połowie XV wieku burmistrz miasta Ambroży z Byczenia przyjął zwierzchnictwo czeskie.

W 1741 roku Legnica została pruskim miastem, a rok później miastem garnizonowym. Od 1945 roku Legnica znajduje się w polskich granicach. W latach 1975 – 1998 pełniła rolę stolicy województwa obecnie jest siedzibą władz powiatowych. Ze strony kościelnej jest też siedzibą diecezji czego dowodem jest znajdująca się w mieście katedra.

Co warto zwiedzić w Legnicy?

W mieście znajduje się sporo zabytków i to z różnych epok. Są pamiątki średniowieczne, renesansowe, barokowe, neoklasycystyczne i neobarokowe.

Kierując się z dworca kolejowego do centrum, można zobaczyć Stary Browar, w którym serwowane jest lokalne piwo oraz potrawy Dolnego Śląska.Za browarem stoi Zamek Piastowski. Warto go zwiedzić. Warownia ta jest bowiem jednym z najstarszych murowanych zamków na ziemiach polskich. Wybudowany został w końcu XII wieku za czasów panowania Henryka Brodatego i jego syna Henryka Pobożnego.

Polecamy również odwiedzić Mauzoleum Piastów w Kościele pw. świętego Jana Chrzciciela. Malowidła dekorujące kaplicę to apoteoza rodu Piastów. Można też ujrzeć tam sarkofagi książąt Jerzego Wilhelma i Chrystiana oraz księżnej Ludwiki.

Wychodząc z kościoła, zaraz obok napotkacie Muzeum prezentujące wyroby wykonane z miedzi. Nic dziwnego, kiedyś był tu prężny ośrodek wydobywczy tego metalu, chociaż już dziś nie działa tu żadna kopalnia. Istnieje za to Huta Miedzi „Legnica”. Prócz tego fabryka przewodów i Instytut Metali nieżelaznych.

Za tymi budynkami jest Rynek, a na nim Ratusz, Teatr Dramatyczny i zabytkowe kamienice. Zachowały się tam dwie barokowe fontanny – jedna przedstawia Syrenę, a druga Neptuna. Warto też wstąpić do Katedry św. Apostołów Piotra i Pawła.

Z terenów zielonych warto polecić dziewiętnastowieczny Park Miejski, a także Las Pawicki.

Tekst przysłany przez autorów strony „Turystyczne Propozycje„, którą polecamy wszystkim szukającym pomysłów na ciekawe wycieczki po Polsce i nie tylko.

Pomysł na zimowy wyjazd nad polskie morze

Kilka słów o Karpaczu – gdzie jest Karpacz oraz dlaczego warto o nim wspomnieć