close
Zabytki na Żoliborzu – co trzeba zobaczyć?

Zabytki na Żoliborzu – co trzeba zobaczyć?

Żoliborz to najmniejsza, ale zarazem jedna z najurokliwszych i najciekawszych warszawskich dzielnic. Od wielu lat zajmuje wysokie miejsce wśród najchętniej wybieranych do zamieszkania części miasta. Wpływa na to wiele okoliczności. Bez wątpienia bliskość terenów zielonych czy dostęp do metra są jednymi z najważniejszych. Równie istotny jest także zabytkowy charakter Żoliborza – ciekawe, warte zobaczenia miejsca są tu praktycznie na każdym kroku.

Militarna przeszłość dzielnicy

Żoliborz dawniej był dzielnicą graniczną. W związku z tym, na terenie dzielnicy znaleźć można wiele obiektów o charakterze fortyfikacyjnym. Zabudowania powstałe w ramach Twierdzy Warszawa tworzą wyjątkową atmosferę tego miejsca. Centralnym punktem historycznych zabudowań jest Cytadela z Bramą Straceń i Muzeum X Pawilonu.
Na terenie Żoliborza znajdziemy też wiele historycznych pomników. Upamiętniają one m.in. polskich żołnierzy z 1. Dywizji Pancernej Generała Maczka czy Powstańców Warszawskich.

Kultura w otoczeniu pięknej architektury

Na Żoliborzu znaleźć można również wiele zabytkowych obiektów architektury. Są to nie tylko liczne piękne kościoły, ale też inne instytucje, które dają możliwość zorganizowania sobie świetnie i pomysłowo czasu, w otoczeniu niezwykłych wnętrz. Z pewnością należy do nich Teatr Komedia, mieszczący się w niezwykle atrakcyjnym budynku przy ulicy Sierpeckiej. Wizyta w tym miejscu pozwala na obcowanie ze sztuką na wielu płaszczyznach. Podziwianie ciekawej architektury to jedno, ale prawdziwych emocji dostarcza udział w spektaklu. Repertuar jest szeroki i dostosowany do rozmaitych upodobań. Sprawdzić go można na stronie teatrkomedia.pl.

Warszawa to miasto pełne zabytków. Wśród turystów największą popularnością cieszy się Stare Miasto czy Wilanów. Ci, którzy miasto znają dokładniej, wiedzą natomiast, że Żoliborz jest równie atrakcyjną dzielnicą z bogatą historią i piękną architekturą. Można tu ułożyć co najmniej kilka tras turystycznych na całodniowe wycieczki, uwzględniające oryginalne pomysły na spędzenie czasu.


Booking.com

Wakacje w Borach Tucholskich – co nas tam czeka?

Obiad na świeżym powietrzu – jak zorganizować kuchnię na kempingu