close
Rowery elektryczne – czym się kierować dokonując wyboru dla siebie?

Rowery elektryczne – czym się kierować dokonując wyboru dla siebie?

Rower elektryczny z założenia miał być alternatywą dla roweru tradycyjnego. Celem było ułatwienie poruszania osobom starszym i mniej sprawnym fizycznie. Skromny w założeniach zasięg tego wynalazku wywołał niespodziewany efekt marketingowy. Rower elektryczny od początku zyskał rzeszę zagorzałych wielbicieli. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się elektryczne rowery miejskie. Producenci nie ograniczają się jedynie do tworzenia elektrycznych rowerów miejskich. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się rowery ze wspomaganiem do jazdy terenowej oraz klasyczne szosówki. Ciężko znaleźć wiarygodne dane statystyczne, ale z pewnością można stwierdzić, że rowery elektryczne stanowią znaczący odsetek rowerów miejskich.

Czym rower elektryczny różni się od tradycyjnego?

Można powiedzieć, że różni się tylko tym, że posiada silnik. Sama idea aktywności fizycznej dzięki jeździe na rowerze nie jest zagrożona. Rower elektryczny sam nie pojedzie. Elektryczne wspomaganie pedałowania włącza się w trakcie nacisku na korby. Całość układu napędzającego to akumulator, silnik i kontroler odpowiadający za synchronizację pracy silnika z siłami nacisku na pedały. Kontroler odpowiada za inteligentny system wspomagania jazdy. Moc silnika, przez przepisy unijne, jest ograniczona do 250 Watt. Rowery elektryczne o większej mocy, zgodnie z przepisami unijnymi, wymagają rejestracji jak skuter. Układy napędowe powodują wzrost wagi średnio do ok. 25 kg. Kompletny zespół napędowy waży 5 do 7 kg.

Wady i zalety roweru elektrycznego

Wadą roweru elektrycznego może być jego waga. Silnik elektryczny do roweru i akumulator ważą przynajmniej kilka kilogramów. Im więcej aluminium i innych metali lekkich oraz kompozytów w częściach składowych roweru jako całości, tym będzie on lżejszy. Więcej wad trudno się doszukać. Zdecydowanie przeważają korzyści, jakie zapewnia eksploatacja roweru elektrycznego, bardziej prawidłowo należałoby powiedzieć roweru z elektrycznym wspomaganiem napędu. Rower elektryczny umożliwia punktualne dotarcie do celu. Omijasz miejskie korki, odpadają problemy z parkowaniem, zapominasz o stacji benzynowej, ładujesz baterię w dowolnym gniazdku elektrycznym a koszt przejechania 100 km to 2 zł, a nie 60 zł w oszczędnym samochodzie. Żyjesz zdrowo, jesteś eko, oszczędzasz środowisko naturalne. Dzięki wspomaganiu elektrycznemu nawet w upalne dni dojeżdżasz do celu świeży i niespocony. Jazda bez nadmiernego wysiłku dobra zabawa połączona z szybkim i terminowym dotarciem do celu.

Rowery elektryczne znajdziesz na Skleprowerowy.pl

Rodzaje i dostępność rowerów elektrycznych

Elektryczne wspomaganie napędu ma zastosowanie w wielu typach rowerów. Najpopularniejsze jest w różnych rodzajach rowerów miejskich z racji funkcji tych rowerów i wykorzystaniu ich możliwości w codziennym poruszaniu się po aglomeracjach. Użytkownik musi dotrzeć do celu świeży i wypoczęty. Wspomaganie elektryczne coraz częściej stosuje się w rowerach: trekkingowych, crossowych, a nawet w rowerach górskich. Rower elektryczny na stałe wpisał się w rynek. Zaawansowanie technologiczne przekłada się na cenę produktu (od 2000 zł do 25000 zł). Duży wybór rowerów elektrycznych jest w centrach rowerowych jak na przykład skleprowerowy.pl w Warszawie.

undefined

2 kwietnia 20193972Views

Cała rodzina na rowerach

Platformy rowerowe odpowiedzią na wszystko!