close
Rowerem na pierwsze truskawki do Milanówka

Rowerem na pierwsze truskawki do Milanówka

Willa Borówka w Milanówku

Pruszków → Lasy Nadarzyńskie → Podkowa Leśna i Stawisko → Milanówek → Brwinów → Pruszków
Długość trasy: 35 km

Pruszków → Lasy Nadarzyńskie → Podkowa Leśna i Stawisko → Milanówek → Brwinów → Pruszków Długość trasy: 35 km

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Willa Borówka w MilanówkuDo Pruszkowa dojeżdżamy pociągiem WKD, a następnie, aby dotrzeć do Lasów Nadarzyńskich, kierujemy się na południe. Mijamy letniska Komorów-Osiedle i Granicę. W tym pierwszym mieszkała i tworzyła Maria Dąbrowska, autorka „Nocy i dni” – w jej willi obecnie działa biblioteka miejska.

Po około 10 km jazdy skrajem lasu, na samym skrzyżowaniu z szosą numer 720, możemy zboczyć w prawo do ośrodka jeździeckiego w Kaniach. Stamtąd już bliska droga do znajdującego się na obrzeżach Podkowy Leśnej Karolina – z pięknym pałacem, siedzibą zespołu pieśni i tańca „Mazowsze”.

W Podkowie Leśnej warto zostać nieco dłużej aby obejrzeć piękną, drewnianą willę Aidę. Ten pochodzący z końca XIX wieku dworek przypomina nieco świdermajerowe domy z Otwocka – ceglana podmurówka, całość z drewna modrzewiowego, misternie rzeźbiony ganek i balustradki, a wszystko to tonące w zieleni ogrodu. Willa postawiona została przez rodzinę Lilpopów, a od 1922 do 1928 r. mieszkał tu Jarosław Iwaszkiewicz, który poślubił córkę Stanisława Lilpop, Annę. Oprócz tego, w miasteczku jest jeszcze ciekawy kościół w stylu modernizmu oraz dawne kasyno oficerskie.

Między Podkową Leśną a Milanówkiem znajduje się Stawisko – otoczony lasem piękny dworek, gdzie przeprowadzili się po ślubie Jarosław i Anna Iwaszkiewiczowie. Obecnie można tam zwiedzić muzeum pisarza, a także posłuchać koncertów muzyki poważnej.

Po około 21 km od naszego punktu startowego w Pruszkowie w końcu docieramy do Milanówka. Nazywany „Miastem-Ogrodem” Milanówek w 1924 r. stał się stolicą polskiego jedwabiu – wtedy założono tutaj Centralną Doświadczalną Stację Jedwabniczą z uprawą morw, hodowlą jedwabników, przędzalniami i tkalniami tego cennego materiału. Poza tym miasto to istna mozaika wzniesionych na przełomie XIX i XX wieku willi. Zawitała wtedy do naszego kraju moda na budowanie eleganckich, podmiejskich domów letniskowych i Milanówek okazał się miejscem do tego stworzonym. Ze słynniejszych warto wymienić m.in.: willę Borówkę ogrodniczych potentatów – braci Hoser, willę Wandzin, Józefinę, Walerię (gdzie znajduje się Muzeum im. Jana Szczepkowskiego) oraz białą willę Matulinek, nieco podobną do warszawskich Łazienek.

Z Milanówka wracamy już do Pruszkowa, jadąc przez Brwinów niemal cały czas wzdłuż linii kolejowej.

Więcej na stronie oficjalnej Milanówka: http://www.milanowek.pl/

Kąpielisko nad Świdrem niedaleko Otwocka

Na rowerze do świdermajerowego Otwocka

Mapa Kampinosu i najciekawszych w nim obiektów

Rowerem wokół Puszczy Kampinoskiej – część północna