close
Rowerem z Jastrzębiej Góry przez przylądek Rozewie i Nadmorski Park Krajobrazowy do Władysławowa (podróż „Autostradą Słońca”)

Rowerem z Jastrzębiej Góry przez przylądek Rozewie i Nadmorski Park Krajobrazowy do Władysławowa (podróż „Autostradą Słońca”)

Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie. Źródło: www.cetniewo.cos.pl

Malownicza wycieczka nadbałtyckim wybrzeżem przez Nadmorski Park Krajobrazowy. Będziemy pedałować jedną z najpiękniejszych dróg Polski, słynną „Autostradą Słońca” – nadmorskim bulwarem uroczyście otwartym w 1931 r., łączącym Jastrzębią Górę z Władysławowem.

Jastrzębia Góra → Rozewie i Przylądek Rozewski → Łebski Żleb → Chłapowo i Wąwóz Chłapowski „Rudnik” → Cetniewo → Władysławowo
Długość trasy: 9 km w jedną stronę

Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Cetniewie. Źródło: www.cetniewo.cos.plPodróż rozpoczynamy z Jastrzębiej Góry, dokąd udajemy się na wschód, na Przylądek Rozewie. Najpierw jednak koniecznie wjedźcie na wspaniały, mierzący ponad 30 m wysokości klif, często niszczony w czasie burz i sztormów. Przy Nadmorskim Bulwarze znajduje się postawiony niedawno obelisk „Gwiazda Północy” – zgodnie z najnowszymi pomiarami jest to najdalej na północ wysunięty punkt Polski (54º50’N). We wschodniej części miasta znajduje się Lisi Jar – w niektórych miejscach nawet 50-metrowej głębokości wąwóz z obeliskiem upamiętniającym lądowanie Jana III Wazy po jego nieudanej wyprawie na Szwecję. W dawnych czasach ciągnący się na długość aż 10 km, dziś, wskutek niszczących procesów abrazyjnych Bałtyku, Lisi Jar ma zaledwie 350 m.

Jedziemy cały czas wzdłuż „Autostrady Słońca” (przyziemnie zwanej po prostu szosą nr 215 bądź też ulicą Rozewską), po czym po 2 km przybywamy na Przylądek Rozewie, do niedawna uważany za najbardziej północny punkt kraju. Tutaj oczywiście zatrzymujemy się aby przyjrzeć się z bliska latarni morskiej, jednej z najstarszej na Pomorzu (z 1822 r.!), noszącej imię Stefana Żeromskiego, który tu przez pewien czas przebywał i tworzył. W Rozewiu na uwagę zasługuje też ponad 100-letni, jednak mający się nadzwyczaj dobrze falochron.

Pedałujemy dalej „Bulwarem Słońca” wzdłuż linii brzegowej morza, po czym po krótkim czasie zatrzymujemy się nad Łebskim Żlebem. Jest to kolejny wąwóz erozyjny w tej części bałtyckiego pobrzeża, który wiosną wypełnia się wodą. W Chłapowie, sympatycznej nadmorskiej wsi letniskowej, droga zmienia nazwę na Aleję Żeromskiego. Mamy tutaj piękny klif, na którym położona jest wieś oraz Wąwóz Chłapowski zwany „Rudnik”. Ta część terenu objęta jest rezerwatem jako „Dolina Chłapowska”.

Po ok. 1 km docieramy do Cetniewa, dzielnicy Władysławowa słynnej przede wszystkim z Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, w którym często odbywają się także zawody sportowe. Cetniewo i Władysławowo to nie tylko wspaniałe, szerokie plaże. Jeśli macie nieco więcej czasu, wstąpcie do Muzeum Przyrodniczego Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, do pięknej, prawie 100-letniej willi generała Józefa Hallera, który tu mieszkał oraz do „Domu Rybaka”, z którego wieży widokowej rozpościera się cudowny widok na morze.


Booking.com
Krzyżacki zamek w Lęborku

Rowerem z Lęborka nad Jezioro Lubowidzkie i do rezerwatu Paraszyńskie Wąwozy

Sylwester na Praterze w Wiedniu to niezapomniane przeżycie! Źródło: www.umwelthotel.at

Tanie hotele: Wiedeń