close
Rowerem z Zalesia przez Lasy Chojnowskie

Rowerem z Zalesia przez Lasy Chojnowskie

Zalesie Górne → Ustanów → Krupia Wólka → Piskórka → Łoś → Wólka Pęcherska → Wólka Kozodawska → Zalesie Dolne → Zalesie Górne
Długość trasy: 25 km

Zalesie Górne → Ustanów → Krupia Wólka → Piskórka → Łoś → Wólka Pęcherska → Wólka Kozodawska → Zalesie Dolne → Zalesie Górne Długość trasy: 25 km

Przyjeżdżamy kolejką podmiejską do stacji Zalesie Górne, po czym rowerami kierujemy się na południe, jadąc około 1,5 km wzdłuż torów kolejowych. Ulica Kasztanowa prowadzi nas na Ustanów i na znajdującą się zaraz za nim Krupią Wólkę. Skręcamy w prawo na dużym skrzyżowaniu, w kierunku na Piskórkę. Po 4 km jazdy asfaltową szosą docieramy do Rezerwatu Łoś – jest to piękny las grądowy, w którym w cieniu dębów i osik rosną nasze polskie, dzikie storczyki, m.in. różne odmiany stoplamka.

Za rezerwatem znajduje się wieś Łoś. Niegdyś był tu piękny park należący do miejscowego dworu, teraz jednak zarósł i podupadł i prawdę mówiąc, trudno jest go odróżnić od dzikich Chojnowskich Lasów. Z interesujących rzeczy mamy tutaj fajny ośrodek jeździecki oraz pomnik przyrody – rosnące w Rezerwacie Skarpa Jeziorki drzewo z gatunku tulipanowiec amerykański, w swym ojczystym kraju często wyższe od dębów i klonów.

Dalej skręcamy w prawo i pedałujemy szosą 722. Obok ulicy prowadzi niebieski szlak spacerowy, a tuż przy nim płynie rzeka Jeziorka. My jedziemy na północ przez Bogatki, po czym, za parkingiem, zaczyna się Rezerwat Biele Chojnowskie. Tutaj możemy nieco zwolnić tempa i pooddychać świeżym, leśnym powietrzem.

Jadąc dalej drogą 722 mijamy Wólkę Pęcherską i Kozodawską – dwa miejsca martyrologii z czasów II wojny światowej. Bacznie uważajmy, gdyż droga główna prowadzi w lewo, my zaś na skrzyżowaniu jedziemy prosto na Jesówkę. Dojeżdżamy do lasu i dalej jedziemy gruntową drogą. Po prawej widzimy cmentarz wojenny, przejeżdżamy przez tory kolejowe i jesteśmy już w najmilszym punkcie naszej wyprawy – nad długim jeziorem po prawej oraz stawami rybnymi po lewej. Jak wspaniale jest zażyć orzeźwiającej kąpieli (oczywiście w tym pierwszym!) po kilku godzinach wyczerpującego pedałowania!

Zamek Esterki

Rowerem z Kazimierza Dolnego do Puław szlakiem dawnych zamków i spichlerzy

Średniowieczny zamek w Czersku

Rowerem z Konstancina-Jeziornej do Góry Kalwarii i Czerska