close
LETNIA TRASA KONCERTOWA MŁODEJ POLSKIEJ FILHARMONII

LETNIA TRASA KONCERTOWA MŁODEJ POLSKIEJ FILHARMONII

MPF_2016_Z08_ FBMłoda Polska Filharmonia – młodzieżowa orkiestra działająca pod opieką Fundacji Zwierciadło – rusza w letnią trasę koncertową, która odbędzie się w dniach 4-6 sierpnia 2016r. Muzycy zagrają w Warszawie, Kazimierzu Dolnym oraz Poznaniu. W ramach ostatnich 8 tras koncertowych odbyło się 36 koncertów, które łącznie obejrzało blisko 40 tysięcy osób. Orkiestra pod batutą Adama Klocka wraz z energetycznym kwintetem VOŁOSI, zaprezentuje nowe aranżacje autorskich kompozycji zespołu. Wstęp na koncerty jest wolny.

Młoda Polska Filharmonia to jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy, złożona z 43 najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych w wieku 15-24 lat wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań. Młodzi muzycy otrzymują od Fundacji Zwierciadło roczne stypendia pieniężne. Fundatorami projektu są Sławomir Smołokowski i Grzegorz Jankilevitsch.

„Z ogromną radością ruszamy z Młodą Polską Filharmonią w kolejną, już dziewiątą, trasę koncertową. Jak co roku przygotowaliśmy dla naszej publiczności wyjątkową ucztę muzyczną. Tym razem, z naszym gościem specjalnym – zespołem VOŁOSI, zabierzemy Państwa w podróż do świata klasyki i jazzu, gdzie zaserwujemy podwójną porcję wirtuozerii, energii i pasji. Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy kochają dobrą muzykę i nieoczywiste brzmienia. Czekamy na Państwa w Warszawie, Poznaniu i Kazimierzu Dolnym!”– powiedziała Tamara Surman, prezes Fundacji Zwierciadło

VOŁOSI koncertują od lat na całym świecie, wszędzie spotykając się z ogromnym entuzjazmem. Pojawiają się na wielkich festiwalach, w najlepszych salach koncertowych w Polsce i na świecie. Zdobyli wiele prestiżowych nagród. Ich muzyka to połączenie współczesnego smyczkowego brzmienia z karpacką tradycją, a także rockowa energia, jazzowe szaleństwo, klasyczna jakość. Mary Ann Kennedy z BBC pisze: „VOŁOSI są rewelacją – ich zniewalająca energia przekracza muzyczne i geograficzne granice tworząc absolutnie nieodpartą mieszankę. Spróbujcie ich nie pokochać!”.

Harmonogram letniej trasy koncertowej Młodej Polskiej Filharmonii:

4 sierpnia 2016r. (czwartek) o godz. 19:00 – koncert w Warszawie, w Amfiteatrze w Łazienkach Królewskich

5 sierpnia 2016r. (piątek) o godz. 20.30 – koncert na Rynku Głównym w Kazimierzu Dolnym w ramach Jubileuszowego 10. Festiwalu Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi”

6 sierpnia 2016r. (sobota) o godz. 19.00 – koncert w Poznaniu, w Parku Starego Browaru

Wszystkie koncerty Młoda Polska Filharmonia zagra pod batutą Adama Klocka – dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Kaliskiej oraz dyrektora artystycznego Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. Adam Klocek jest również pomysłodawcą i współtwórcą płyty “Night in Calisia”, która zdobyła Grammy 2014 w kategorii „najlepszy album dużego zespołu jazzowego”.

Młoda Polska Filharmonia od początku swojej działalności jest wspierana przez przedstawicieli środowiska muzycznego zarówno związanego z muzyką klasyczną, jak i nowymi brzmieniami. Jako pierwszy projekt poparł światowej sławy kompozytor Zbigniew Preisner, komponując utwór specjalnie na potrzeby trasy koncertowej MPF 2011. Projekt wspierają także Kayah, Alicja Węgorzewska-Whiskerd, Grzegorz Turnau, Marita Albán Juárez, Robert Kubiszyn, Aga Zaryan, Magda Navarette.

 

Mecenasem muzycznym trasy jest radio Zet Chilli

Patroni medialni: „miesięcznik Zwierciadło”, „miesięcznik SENS”, ”zwierciadlo.pl”, „Co jest grane 24”, „Informator Stolicy , ”Cameral Music”, „Gdzie co? Informator Kulturalny”, „kulturaonline.pl”, „dlastudenta.pl”, „NOVIMEDIA”

Informacje o koncertach: www.mpf.zwierciadlo.pl

 

WYWIADY

Istnieje możliwość przeprowadzenia wywiadów ze stypendystami Młodej Polskiej Filharmonii,

Adamem Klockiem oraz kwintetem VOŁOSI w dniach:

1-4 sierpnia w Konstancinie

4 sierpnia w Warszawie, w Amfiteatrze w Łazienkach Królewskich

5 sierpnia w Kazimierzu Dolnym

6 sierpnia w Poznaniu

oraz z Prezes Fundacji Zwierciadło – Tamarą Surman 1-6 sierpnia w Warszawie

 

Inne terminy lub miejsca wywiadu do indywidualnego ustalenia.

Idea projektu Młoda Polska Filharmonia

Młoda Polska Filharmonia – projekt Fundacji Zwierciadło- to jedyna w Polsce młodzieżowa orkiestra dotowana z prywatnych funduszy, złożona z 43 najbardziej uzdolnionych uczniów szkół muzycznych oraz studentów uczelni muzycznych w wieku 15-24 lat wybranych podczas ogólnopolskich przesłuchań w 2011, 2013 oraz w 2015 roku. Dyrektorem artystycznym i dyrygentem Młodej Polskiej Filharmonii jest wybitny muzyk Adam Klocek, pomysłodawca i współtwórca płyty „Night in Calisia”, która zdobyła Grammy 2014 w kategorii „najlepszy album dużego zespołu jazzowego”. Adam Klocek jest dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Kaliskiej oraz dyrektorem artystycznym Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. W 2013 roku otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej. W 2014 Minister Kultury odznaczył artystę Srebrnym Medalem „Gloria Artis”.

W ramach ostatnich 8 tras koncertowych odbyło się 36 koncertów, które łącznie obejrzało blisko 40 tysięcy osób. Celem organizatora przedsięwzięcia – Fundacji Zwierciadło – jest m.in. popularyzacja muzyki poważnej wśród młodzieży oraz motywacja młodych artystów do wzmożonej pracy i wzbogacania swoich doświadczeń. Młoda Polska Filharmonia jest pionierskim projektem tworzonym przez zespół profesjonalistów, umiejętnie łączącym względy artystyczne, oczekiwania publiczności oraz wymogi edukacji muzycznej. Przedsięwzięcie ma charakter społecznie odpowiedzialny – jego celem jest między innymi upowszechnienie muzyki poważnej w szerokich kręgach odbiorców oraz wspieranie, promowanie i inicjowanie przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych o unikalnej wartości.

Fundacja Zwierciadło dąży do promowania kultury polskiej również poza granicami kraju, m.in. poprzez udział Młodej Polskiej Filharmonii w międzynarodowych festiwalach muzycznych (m.in.: 2 koncerty w ramach 6. Festiwalu Muzycznego MISA 2015 w Szanghaju).

„Czterdziestu młodych, utalentowanych muzyków występujących na estradzie wspólnie ze swoimi profesorami – solistami wybitnych, światowych zespołów orkiestrowych? To może być bardzo ciekawe. Obalamy mit, który mówi, że w orkiestrach jest miejsce dla przeciętnych muzyków. Nieprawda, w dobrej orkiestrze jest miejsce dla wirtuozów. I dopiero wtedy czuje się, jaka siła tkwi w wykonawstwie muzyki symfonicznej. Każdy z osobna znakomity, do tego tworzący z kolegami świetnie zgrany zespół. Magia dźwięków granych razem, ale będących konglomeratem najlepszego indywidualnego brzmienia. Wrażliwość na muzykę, precyzja własnego grania, ale także – a może przede wszystkim – wrażliwość na to, co brzmi dokoła i z czym trzeba współgrać. Balans pomiędzy indywidualnością i poczuciem gry zespołowej. Gdyby nie słowo „muzyka” opis ten pasowałby do gry dobrej drużyny piłkarskiej, którą ogląda się z zapartym tchem, a piłka precyzyjnie sunie od zawodnika do zawodnika trafiając w końcu do bramki. Tu zamiast bramki mamy uszy publiczności, w które niech wpada jak najwięcej precyzyjnych a do tego pięknych, poruszających duszę, dźwięków”.

Adam Klocek – Dyrektor Artystyczny projektu Młoda Polska Filharmonia

2 lipca 20161190Views

Gotowanie na działce – jaką kuchenkę turystyczną wybrać?

Zwiedzaj i wypoczywaj, czyli wszystko o wakacjach 7+7