close
Dworek w Oborach (zabytki pod Warszawą)

Dworek w Oborach (zabytki pod Warszawą)

Dworek w Oborach. Źródło: www.palacobory.go3.pl

Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.Oto dwory i dworki w Warszawie i w województwie mazowieckim! Przygotowaliśmy dla Was zbiór ciekawych miejsc w okolicach Warszawy, idealnych na majówkę czy weekendowy wypad.

Dworek w Oborach. Źródło: www.palacobory.go3.plObory to wieś, która pierwotnie należała do Oborskich, w XVII w. kupiona została przez Wielopolskich. Barokowy dwór, jeden z najlepiej zachowanych w swej oryginalnej formie w Polsce, wybudował pomiędzy 1681 a 1688 rokiem Jan Wielopolski, który pełnił funkcję kanclerza koronnego na dworze Jana III Sobieskiego. Kanclerz pojął za żonę siostrę samej królowej Marysieńki, Mariannę Wielopolską i z nią osiadł w Oborach. Potem Jan Wielopolski zaczął spiskować przeciwko królowi Sobieskiemu i w tajemniczych okolicznościach został w tymże dworku zamordowany.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Za projektanta białego, murowanego dworku uważa się Tylmana z Gameren, chociaż źródła te nie są na 100% pewne. W rękach rodziny Wielopolskich dwór pozostał do początku XIX w. – ostatnia właścicielka, Piękny i nastrojowy park w Oborach. Źródło: www.palacobory.go3.plUrszula Wielopolska przeprowadziła generalny remont domostwa oraz przylegającego do dworu parku. Potem właścicielami byli Potuliccy, którzy korzystali z Oborów 1944 r. Po tym jak hitlerowcy dowiedzieli się, że młode pokolenie Potulickich wzięło udział w Powstaniu Warszawskim, majątek został im odebrany. W czasie PRL dworek przejął Związek Literatów Polskich, którzy założyli w nim Dom Pracy Twórczej. Obecnie funkcjonuje tu hotel, restauracja oraz sala bankietowa, w której można zorganizować wesele. Obory to nie tylko dworek, ale również piękny park ze starodrzewem i kilkoma stawami, gdzie można obserwować wodne ptaki.

Adres: Pałacyk znajduje się tuż za Konstancinem-Jeziorną, na ul. Literatów 2 (20 km na południe i lekko na wschód od centrum Warszawy).

Dojazd: Przez Wilanów, a potem Przyczółkową (wojewódzka nr 724). Przejeżdżamy przez Konstancin-Jeziorną i niedługo po przejechaniu mostu nad rzeką Jeziorką skręcamy w lewo w ul. Literatów.

Więcej: www.palacobory.go3.pl/

Dworek w Lipkowie przed którym pojedynkowali się Bohun i Pan Wołodyjowski. Źródło: www.babice.waw.pl

Dworek Jakubowicza i Sienkiewicza w Lipkowie (zabytki pod Warszawą)

Dworek w Radachówce i jego ogród zachwycają sentymentalnym klimatem. Źródło: www.edukacjaregionalna.republika.pl

Dworek w Radachówce z „Panien z Wilka” (zabytki pod Warszawą)