close

Nowy Targ

Nowy Targ

Nowy Targ (33,5 tys. mieszkańców) jest miastem powiatowym położonym pięknie w centrum Podhala w miejscu połączenia Białego i Czarnego Dunajca.

Nowy Targ (33,5 tys. mieszkańców) jest miastem powiatowym położonym pięknie w centrum Podhala w miejscu połączenia Białego i Czarnego Dunajca.

Nowy TargPodstawowym walorem Nowego Targu jest korzystne położenie miasta w obszarze uznawanym za jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie obszarów Polski. Jest to idealne miejsce dla osób, które chciałby poznać cały region Podhala, doskonała baza wypadowa w Tatry, Pieniny, nad Jezioro Czorsztyńskie, Masyw Babiej Góry. W obszarach tych zlokalizowane są 4 parki narodowe (Gorczański, Babiogórski, Pieniński i Tatrzański) oraz rezerwaty przyrody m. in. Bór na Czerwonem, Skałka Rogoźnicka, Przełom Białki. Nowy Targ to znakomite miejsce widokowe co da się zauważyć już przy wjeździe do miasta. Widać tu, jak na dłoni panoramę Tatr, Gorce, Pieniny i Babią Górę. Przepływający przez miasto Dunajec stwarza możliwości do uprawiania sportów wodnych, stąd wyrusza spływ kajakowy na Dunajcu, który odbył się już przeszło 60 razy.

Miasto jest wymarzonym miejscem dla turystów preferujących uprawianie turystyki aktywnej. Można stąd prowadzić nieskończenie długie piesze wędrówki szlakami gorczańskimi, uprawiać narciarstwo zjazdowe i biegowe, turystykę rowerową, kajakarstwo górskie, sporty motorowe, szybownictwo i spadochroniarstwo, jeździectwo, kulturystykę i fitness, sporty ekstremalne, hokej na lodzie

W bliskim sąsiedztwie Nowego Targu (ok. 5 km) znajduje się Sanktuarium w Ludźmierzu z cudowną figurą Matki Boskiej Ludźmierskiej, odwiedzone przez Ojca Świętego w 1997 r. Miejsce pielgrzymki upamiętnia pomnik znajdujący się w Ogrodzie Różańcowym. Podczas pielgrzymki Ojciec Święty, spoglądając w kierunku Gorców, zawołał „Chodź na Turbacz!” – zatem chcielibyśmy zaproponować Państwu wycieczkę na ten najwyższy gorczański szczyt.

Nowy Targ – Dziubasówki – Turbacz: szlak żółty – os. Oleksówki (autobusem MZK można dojechać do ostatniego przystanku na Kowańcu) – Pol. Dziubasówki – Bukowina Miejska (1138 m) – Wisielakówka – Polana Długie Młaki – Turbacz (1310 m n.p.m.), (schronisko 1270 m n.p.m.). Ze szczytu Turbacza rozpościera się urzekająco piękna panorama Tatr, jej widok wynagrodzi trudy przeszło dwuipółgodzinnej wędrówki. Przy drodze, na Polanie Rusnakowej znajduje się Kaplica Papieska wybudowana w 1979 r., wewnątrz której obejrzeć można liczne pamiątki gorczańskiej partyzantki. Od początku lat 80-tych odbywają się tutaj Msze Ludzi Gór. Odprawiane przez ks. prof. Józefa Tischnera gromadziły kilkanaście tysięcy wiernych.

Jedynym położonym na obszarze miasta wyciągiem narciarskim jest Długa Polana położona w pierwszej gorczańskiej dolinie jadąc na północ przez dzielnicę Kowaniec. Obok głównego wyciągu znajduje się również orczyk dla dzieci. Stok jest naśnieżany, oświetlony i ratrakowany, posiada zaplecze gastronomiczne oraz szkółkę narciarską i umożliwia dojazd skibusem z centrum miasta.

Trasy Murzasichle

Murzasichle – Stacja Narciarska Murzasichle

Długa Polana

Nowy Targ – Długa Polana