close

Wisła

Wisła

Wisła jest miejscowością turystyczno – wypoczynkową o stuletniej tradycji. Jej położenie, klimat i uroki krajobrazowe zachęcają ludzi do wypoczynku zarówno w zimie jak i w pozostałych porach roku. ch.

Wisła jest miejscowością turystyczno – wypoczynkową o stuletniej tradycji. Jej położenie, klimat i uroki krajobrazowe zachęcają ludzi do wypoczynku zarówno w zimie jak i w pozostałych porach roku. ch.

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Wisła (fot. www.wisla.pl)Turyści, przyjeżdżający do Wisły, mają do dyspozycji około 100 km szlaków turystycznych. Latem są to trasy o różnej skali trudności dla turystów pieszych i rowerzystów górskich. W zimie zaś piękne trasy dla narciarstwa biegowego i zjazdowego, ponad 20 wyciągów narciarskich (w tym większość oświetlonych tras). Na terenie miejscowości istnieje 5 skoczni narciarskich.

Latem goście mają do dyspozycji otwarty basen kąpielowy, kryte baseny, liczne korty tenisowe i boiska sportowe (Ośrodek Sportowy Jonidło, Ośrodek Sportowy Start).

Miasto Wisła posiada bogatą bazę turystyczno – wypoczynkową. Stanowią ją liczne hotele, domy wczasowe, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne i kwatery prywatne. Liczbę miejsc noclegowych szacuje się na ok. 9 tys., a rozmieszczone są w ponad 300 obiektów

Z różnych punktów miasta prowadzą szlaki turystyczne, m.in.: na Stożek (978 m), Baranią Górę (1221 m), Kubalonkę (761 m) i Soszów (886 m).

Dla narciarzy:

Snowboarderzy w Wiśle i jej najbliższych okolicach mają do dyspozycji trasy od łatwych do bardzo trudnych. Sezon zimowy jest tu stosunkowo długi (choć warunki w znacznym stopniu zależą od położenia danego terenu) – trwa od początku grudnia do marca (na Stożku i Baraniej Górze – do pierwszych dni kwietnia). Najniższa średnia temperatura miesięczna przypada na styczeń (-3°C), a śnieg utrzymuje się przez 96 dni w roku.

W Wiśle działa świetny Uczniowski Klub Snowboardowy (UKS Stożek), którego członkowie równo wygrywają wszystkie amatorskie zawody.

Jeżeli ktoś lubi poszaleć, wybiera stoki Stożka (rewelacyjny teren do freeridu – w lesie, szer. 50 m). Czego tu nie ma! Dla zielonych – wyciąg Sarajewo. Dla zaawansowanych – Stożek, na którym odbywają się treningi i zawody snowboardowe. Największe kolejki przy wyciągach: Cieńków, Stożek (góra 20–25 min), na pozostałych krótsze (najwyżej 10 min).

Przeczytaj o wyciągach narciarskich w Wiśle: Stożek, Soszów i Malinka – Klepki!

Dojazd:

Najlepiej dojechać do Wisły dwupasmówką nr 93, która biegnie z Katowic przez Skoczów i Ustroń (83 km). Droga zwęża się niestety w Ustroniu Polanie i dalsza jazda, zwłaszcza na początku weekendu lub ferii, staje się koszmarem. Z Bielska-Białej można dotrzeć również przez Szczyrk i Przełęcz Salmopolską.(43 km) Droga przez przełęcz w zimie utrzymywana jest „na biało”, więc lepiej założyć zimowe opony. Informacje o jej przejezdności podaje w komunikatach pogodowych Górniczy Ośrodek Narciarski w Szczyrku: tel. 033/8178926.

PKS: dworzec PKS znajduje się niedaleko stacji kolejowej Wisła Uzdrowisko. Kursują tu autobusy m.in. z Cieszyna, Bielska, Katowic, Częstochowy i Krakowa. Informacja PKS: tel. 033/8552715. Pod same wyciągi nie dojeżdżają wszystkie autobusy PKS, warto więc poszukać prywatnych minibusów.
PKP: w Wiśle jest pięć stacji kolejowych: Wisła Obłaziec, Uzdrowisko, Dziechcinka, Kopydło i Głębce. Do ostatniej, Wisły Głębce, prowadzi linia kolejowa z Goleszowa. Kursują tu pociągi m.in. z Katowic, Krakowa i Warszawy. Żeby dojechać z Bielska-Białej i Cieszyna należy przesiąść się w Goleszowie. Informacja PKP: tel. 033/8552324.

Ustroń - Palenica

Ustroń – Palenica Jaszowiec

Mapa tras Wisła - Soszów

Wisła – Soszów