close
Grecja okiem przyrodnika – które wyspy warto odwiedzić?

Grecja okiem przyrodnika – które wyspy warto odwiedzić?

Grecja

Jest krajem idealnym dla miłośników historii, jednak turyści-przyrodnicy również mogą tu przeżyć wspaniałą przygodę. Grecja, a dokładniej jej wyspy, mogą zadziwić swym naturalnym bogactwem. Gdzie szukać przyrodniczych skarbów? Zakynthos: niezwykła ostoja śródziemnomorskiej przyrody

Jest jedną z najciekawszych wysp na Morzu Jońskim oraz jednym z najpopularniejszych kierunków podróży w ostatnich latach. Zakynthos to raj dla miłośników przyrody oraz dla tych, którzy chcą odpocząć w kameralnej atmosferze. Choć wiele biur, jak np. Rainbow Tours, poleca tę wyspę na wymarzony urlop w Grecji, a turystów jest tu sporo, Zakynthos wciąż urzeka spokojem i pięknem przyrody. Tu ochrona środowiska jest ważniejsza od turystyki, a goście spędzający tu wakacje muszą się dostosować do kilku prostych zasad. Ta najważniejsza dotyczy plażowania. Wyspiarskie plaże mają w pierwszej kolejności służyć żółwiom Careta Careta, a dopiero potem turystom. Dzięki temu Zakynthos stała się jednym z nielicznych już miejsc, w których te rzadkie żółwie można obserwować w ich naturalnym środowisku. A miejsc do plażowania na tej wyspie jest tak wiele, że nie zabraknie tu przestrzeni ani dla zwierząt, ani dla turystów.

Kreta: wyspa niczym skalny ogród

Największa ze wszystkich wysp Grecji również ma się czym pochwalić. Wprawdzie jej wizytówką stały się minojskie pałace, jednak i turyści-przyrodnicy nie będą tu mogli narzekać na nudę. Dumą Krety są przecież nie tylko jej zabytki, ale i wspaniała szata roślinna. Rację trzeba przyznać tym, którzy najsłynniejszą z greckich wysp przyrównali do skalnego ogrodu wynurzającego się z morza. Górzysta Kreta to przecież wspaniałe wąwozy i doliny, w których można podziwiać wyjątkowe rośliny. Występuje tu ponad 2 tys. gatunków, wśród których aż 160 to endemity. By móc w pełni docenić ich piękno, warto odwiedzić Kretę w kwietniu lub w maju, kiedy wyspiarskie łąki przypominają ogromne kwiatowe dywany.

Rodos: kraina motyli

Otoczona wodami Morza Egejskiego wyspa jest popularna wśród tych, którzy chętnie wędrują śladami zakonów rycerskich. Na Rodos czeka na nich wiele wspaniałych zamków. Również średniowieczna część stolicy tej wyspy zachwyca unikalnymi pamiątkami po Zakonie Szpitalników Świętego Jana. Joannici nie są jedynym symbolem tej wyspy. Dla miłośników przyrody Rodos to przede wszystkim motyle, które można spotkać w rejonie miejscowości Petaloudes. By móc podziwiać kolorowe ćmy, wystarczy wybrać się na spacer do słynnej Doliny Motyli. To właśnie tam, od czerwca do września, można wędrować w otoczeniu tysięcy owadów przyciągających uwagę swymi pięknymi barwami. Dolina Motyli będzie też atrakcyjnym miejscem dla botaników. Wąwóz ten znany jest przecież i z ciekawej szaty roślinnej, której także warto poświęcić trochę uwagi.


Booking.com
6 stycznia 20216136Views2Comments
Fot. Pixabay

Wakacje na campingu a COVID-19

Chianciano Terme

Chianciano Terme – uzdrowisko i historia