close
Romantyczne wakacje w Grecji

Romantyczne wakacje w Grecji

Jeśli szukacie miejsca na romantyczne wakacje, koniecznie weźcie pod uwagę Grecję! Być może kojarzy się ona głównie z ofertami „last minute” w agencyjnych biurach podróży, jednak wypoczynek w tym kraju oferuje znacznie więcej niż przeciętny hotel z basenem i podróż w dwie strony na lotnisko. Wakacje w Grecji można zorganizować zgoła inaczej – odkrywając bez pośpiechu wybrane wyspy z city breakiem na lądzie, delektując się znakomitą kuchnią i zachwycając wspaniałymi widokami. To z pewnością świetny pomysł na podróż poślubną lub wakacje we dwoje. Dlaczego warto polecieć do Grecji?

Bogata historia i różnorodność krajobrazu

Podróż do Grecji z pewnością może być przeżyciem kulturowym, jeśli nie duchowym! Ten kraj znajdujący się w Europie Południowo-Wschodniej uważany jest za kolebkę cywilizacji zachodniej, w którym zapoczątkowano zachodnie nurty filizoficzne, demokrację, politologię czy historiografię, a przede wszystkim literaturę, teatr i igrzyska olimpijskie. Starożytną Grecję dzisiaj poznajemy dzięki barwnej mitologii, a dzieje bogów, bogiń, bohaterów i przeróżnych stworzeń stanowią uniwersalne wątki interpretowane przez artystów ostatnich dwóch tysięcy lat. Każde miejsce w Grecji przesiąknięte jest starożytną historią i zdecydowanie warto wybrać się na zwiedzanie greckich muzeów i stanowisk archeologicznych – stąd dobrą opcją jest podróż przez Ateny. Jeśli macie do dyspozycji od 10 do 14 dni na luksusową wycieczkę do Grecji, w programie zmieszczą się i Ateny, i eksplorowanie jednej lub dwóch wysp. Najchętniej odwiedzanymi wyspami są Santorini, Mykonos, Kreta, Korfu i Rodos. My polecamy także wziąć pod uwagę Peloponez.

Kreta

Kreta jest największą i najliczniej zaludnioną grecką wyspą. Uważana za miejsce narodzin cywilizacji minojskiej oraz, według mitologii, śmierci Ikara we wzbudzonych wodach Morza Egejskiego. Największym miastem na Krecie jest Heraklion (inaczej nazywany jako Iraklion), w którym oprócz miedzynarodowego lotniska znajduje się m.in. Muzeum Historii Krety, Muzeum Archeologiczne (w którym zgromadzono największą ilość artefaktów z cywilizacji minojskiej na świecie), wenecka twierdza i dawny port wenecki, Bazylika Agios Marcos czy Katedra Agios Titos. Stolica wyspy jest pełna uroku i zachwyca zabytkową architekturą, a sam spacer po najważniejszych częściach miasta umili lunch w lokalnej knajpce, koniecznie z kieliszkiem wina. Heraklion to przyjemne miejsce na jednodniową wycieczkę. Poza tym jest na trasie słynnego pałacu w Knossos, który zdecydowanie trzeba zobaczyć – robi ogromne wrażenie. Kreta sprzyja aktywnym osobom – na wyspie znajduje się 18-kilometrowy wąwóz Samaria, idealny na dłuższe i krótsze trekkingi. Niegdyś wąwóz był schronieniem dla rebeliantów i uciekinierów, ale dzisiaj to ulubione miejsce dla odkrywców i łówców przepięknych krajobrazów. Warto dodać, że Kreta to bardzo górzysta i zalesiona wyspa, co doskonale widać w wąwozie Samaria. Wąwóz i Park Narodowy Samaria to bardzo turystyczne miejsca, dlatego by uniknąć tłumów polecamy wstać wcześniej i wyruszyć na wyprawę. Trzeba spakować górskie buty i pozostałe akcesoria przydatne do trekkingu – w wąwozie nie trudno o wypadek, a według statystk najwięcej osób skręca sobie kostkę, ślizgając się w nieodpowiednim obuwiu po kamieniach. Wejście do parku to koszt około 5 EUR, najlepiej zacząć wędrówkę po 7 rano. Innym miejscem, które warto odwiedzić na Krecie jest trzecie co do wielkości miasto, Retimno, które uważane jest za klejnot wyspy. Swoją sławę zawdzięczna niezwykle korzystnemu położeniu – w okolicy znajduje się mnóstwo parków krajobrazowych, wąwozów (oddalone jest o 2 godziny drogi od Samarii), a także plaż! Najbardziej popularną częścią miasta jest oczywiście Starówka (Old Town) z charakterystyczną architekturą i czerwonymi dachami oraz twierdzą Fortezzą górującą nad miastem (zbudowaną przez Wenecjan). W Retimno są także piaszczyste plaże – w odróżnieniu od południowej i wschodniej części kreteńskiego wybrzeża, gdzie królują plaże kamieniste – więc to idealne miejsce dla miłośników plażowania.

Peloponez

Prawdziwy raj dla miłośników przyrody! Peloponez to największy z greckich półwyspów, położony w południowej części kraju. Jest górzysty i pofałdowany, znajduje się tu kilkaset kilometrów trekkingowych szlaków pośród cudownych krajobrazów. Na Peloponezie leży Jezioro Stymfalijskie oraz krainy historyczne: Achaja, Arkadia, Argolida, Elida, Mesenia i Lakonia. Głównymi miastami Peloponezu są m.in. Sparta, Korynt, Tripolis i Patras, obfitujące w zabytki i atrakcje turystyczne. Na półwyspie warto zostać od 3 do 5 dni i w swoim tempie pozwiedzać najbardziej interesujące miejsca. Najpopularniejsze atrakcje dla turystów to m.in. Kanał Koryncki (warto przypłynąć się statkiem wycieczkowym), teatr w Epidauros, Nafplio, wodospady Polilimnio (przepiękne miejsce,do którego jednak nie kursuje transport publiczny, więc trzeba złapać taksówkę lub wynająć samochód) czy Voidokilla. Na Peloponezie można znaleźć mnóstwo jaskiń, plaż, zatok i ogólnie niesamowitych punktów widokowych.


Booking.com

Jak wybrać swoją ścieżkę rozwoju zawodowego

Idealne rozwiązanie dla podróżujących- parking przy lotnisku