close

Żywiec to piękne miasto w Kotlinie Żywieckiej, pomiędzy Beskidem Śląskim, Małym i Żywieckim.Żywiec to piękne miasto w Kotlinie Żywieckiej, pomiędzy Beskidem Śląskim, Małym i Żywieckim.

Zabytki:

  1. Stary Zamek z 1485-1500, przebudowany na styl neogotycki przez Habsburgów. Teraz jest w nim Muzeum Miejskie (adres: ul. Zamkowa 2, Żywiec)
  2. Nowy Zamek z 1893-1895 w stylu neoklasycystycznym, wybudowany także przez Habsburgów oraz piękny, przylegający do niego park w stylu angielskim (adres: ul. Zamkowa 4, Żywiec). W parku warto zwrócić uwagę na tzw. „Domek Chiński” – altanę z XVIII w. na wyspie na parkowym stawie. W pobliżu mamy Żywiecki Park Miniatur – 22 słynne budowle z regionu żywieckiego.
  3. Słynne Muzeum Browaru Żywiec (adres: ul. Browarna 88, Żywiec) – neorenesansowe, z końca XIX w.
  4. Rynek i ratusz z 1868 r. Ratusz wzniesiony został w unikalnym stylu neomauretańskim i przypomina nieco synagogę.
  5. Gotycka konkatedra Narodzenia NMP z XV w. (ul. Zamkowa, Żywiec)
  6. Gotycki kościół Świętego Krzyża z 1428 r. (adres: ul. Świętokrzyska, Żywiec)
  7. Stary cmentarz żydowski (ul. Stolarska, dzielnica Zabłocie, Żywiec)
  8. Secesja w Żywcu: gmach Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” z 1904 r. (obecnie Miejskie Centrum Kultury, adres: ul. Aleja Wolności 4, Żywiec) oraz dworzec kolejowy (adres: ul. Dworcowa 52, dzielnica Zabłocie, Żywiec) – przebudowany w 1912 r. (obecnie poczta).
  9. Dwór w Moszczanicy, dzielnicy we wschodniej części Żywca (adres: ul. Moszczanicka, Żywiec). Klasycystyczny budynek z 1828 r. oraz przyległy do niego park, zabytkowa stajnia i kaplica.

W lato (na przełomie lipca i sierpnia) odbywa się w Żywcu Tydzień Kultury Beskidzkiej.

Czym jest strefa bezcłowa i jakie ceny w niej obowiązują?

Co zwiedzić w Beskidzie Śląskim? Turystyczne atrakcje w Beskidach