close
Szwajcaria Bałtowska (narty w okolicach Warszawy)

Szwajcaria Bałtowska (narty w okolicach Warszawy)

Doskonałe warunki na stokach Szwajcarii Bałtowskiej (źródło: www.szwajcariabaltowska.pl)

Białe szaleństwo kojarzy się Wam wyłącznie z górami? Nic bardziej mylnego! Zobaczcie gdzie pojeździć na nartach w okolicy Warszawy!Białe szaleństwo kojarzy się Wam wyłącznie z górami? Nic bardziej mylnego! Zobaczcie gdzie pojeździć na nartach w okolicy Warszawy!

Doskonałe warunki na stokach Szwajcarii Bałtowskiej (źródło: www.szwajcariabaltowska.pl)Szwajcaria Bałtowska to stacja narciarska w Górach Świętokrzyskich. Znajduje się już co prawda w województwie świętokrzyskim, a nie mazowieckim, ale od Warszawy dzieli ją niewiele ponad 150 km, więc jeśli nie mamy czasu dymać przez całą Polskę, a chcemy pojeździć w weekend na nartach, ta opcja wydaje się doskonała.

Wieś Bałtów jest znana przede wszystkim z białych wapiennych skałek pochodządzych z okresu jury i kredy, które malowniczo sterczą wzdłuż doliny rzeki Kamiennej. Stąd też pochodzi ponoć nazwa miejscowości – według legendy mieli ją tak ochrzcić jeńcy z Litwy, którzy widząc potężne wapienie mówili: „bałtas„, czyli po litewsku „biały”. 10 lat temu dokonano tu epokowego odkrycia licznych skamieniałych tropów dinozaurów, co dało pretekst do stworzenia parku dinozaurów JuraPark Bałtów.

Na stoku Bałtów są 4 niebieskie trasy narciarskie, z czego najdłuższa ma 700 m i 2 łatwiutkie trasy do nauki po 100 m każda (tzw. ośle łączki). Szkoła narciarska w Szwajcarii Bałtowskiej oferuje naukę jazdy w grupach bądź indywidualnie, zarówno dla tych, co to nigdy nie mieli na nogach nart jak i dla tych, co chcą się jedynie doszkolić.

Z dodatkowych atrakcji jest tutaj uruchomiony w zeszłym sezonie snowpark (z poręczami spadowymi, boxami, butter boxami, rainbow boxami i wallride’ami) i rollercoaster o długości 400 m (bardzo bezpieczny i czynny we wszystkie pory roku; 8 zł za 1 zjazd). Na najmłodszych czeka wioska Świętego Mikołaja, park dinozaurów JuraPark oraz Świąteczne Kino Emocji 5D. Dobrym pomysłem na Święta Bożego Narodzenia, Sylwestra czy Karnawał jest zrobienie kuligu, co w Szwajcarii Bałtowskiej także jest możliwe.

Parametry:

– 6 łatwych (niebieskich) tras narciarskich o całkowitej długości 2,5 km

– 1 wyciąg krzesełkowy (4-osobowy; przepustowość 2400 osób na godzinę), 2 wyciągi orczykowe (przepustowość 1500 osób na godzinę), 2 małe wyciągi działające przy szkółce narciarskiej.

Aktualności: Tegoroczny sezon narciarski 2014/2015 ruszył właśnie w zeszły weekend, 6.12., także można śmiało jechać!

Noclegi w Szwajcarii Bałtowskiej:

Ogrzewane domki w Szwajcarii Bałtowskiej (źródło: www.szwajcariabaltowska.pl)Najbliżej stoku można zanocować w 4 ogrzewanych, stylowo wykończonych drewnem domkach. Poza tym jest Hotel Red i Hotel Accademia (136 pokoi) w Ostrowcu Świętokrzyskim, 3-gwiazdkowy Hotel Senator w Starachowicach, a także wiele gospodarstw agroturystycznych w samym Bałtowie.

Adres: Stacja narciarska Szwajcaria Bałtowska znajduje się w Bałtowie, zaledwie 10 km od Ostrowca Świętokrzyskiego (161 km na południe z centrum Warszawy).

Dojazd: Można przez Radom, ale zdecydowanie prościej jest DK79 przez Górę Kalwarię. We wsi Potycz skręcamy w prawo w DW731 na Warkę. W Warce skręcamy w lewo w DW730 na Głowaczów. W Głowaczowie skręcamy znów w lewo w DK48 na Kozienice i tam w prawo w DK79 na Zwoleń. Jedziemy cały czas DK79 przez Lipsko, przejeżdżamy przez granicę między województwami mazowieckim i świętokrzyskim i we wsi Czekarzewice Pierwsze skręcamy w prawo w DW754. Po ok. 9 km docieramy do Szwajcarii Bałtowskiej.

Wiecej na oficjalnej stronie ośrodka: www.szwajcariabaltowska.pl


Booking.com
Białe szaleństwo w Krasnajej Polyanie pod Soczi (źródło: Wikipedia)

Na ferie w rosyjskie góry

Stok w Rąblowie pod Kazimierzem Dolnym w dzień... (źródło: www.nartsport.pl)

NartSport Rąblów (narty w okolicach Warszawy i Lublina)