close
Top 10: Najlepsze lodowce świata

Top 10: Najlepsze lodowce świata

Jazda na nartach przy lodowcu Perito Moreno

Temperatura na dworze rośnie, śnieg już topnieje, zima ma się ku końcowi, a Wy wciąż marzycie o nartach? Najlepszym rozwiązaniem jest wybrać się na lodowiec – raj dla wszystkich wiosennych i letnich narciarzy!

Temperatura na dworze rośnie, śnieg już topnieje, zima ma się ku końcowi, a Wy wciąż marzycie o nartach? Najlepszym rozwiązaniem jest wybrać się na lodowiec – raj dla wszystkich wiosennych i letnich narciarzy!

  • Telefony i akcesoria - porównaj na Ceneo.pl

Poniżej przedstawiamy naszą listę najlepszych lodowców na świecie. Niektóre bardzo daleko, inne na szczęście całkiem blisko. Przeczytajcie, pojedźcie, poszusujcie!

Jazda na nartach przy lodowcu Perito Moreno, Patagonia, Argentyna1. Aletsch – najdłuższy lodowiec w Alpach Berneńskich w Szwajcarii. Ma długość aż 23 km i powierzchnię 120 km².

2. Jostedalsbreen – najdłuższy lodowiec na kontynencie europejskim. Leży w południowo-zachodniej Norwegii i mierzy 60 km.

3. Vatnajökull – przykrywa prawie 10% całej powierzchni Islandii.

4. Baltoro – 62 km, a więc nieco dłuższy od swojego norweskiego kuzyna Jostedalsbreena. Wystarczy aby zyskać zaszczytny tytuł najdłuższego lodowca poza regionem polarnym. Znajduje się w Pakistanie, w łańcuchu górskim Karakorum.

5. Lodowce na Kilimandżaro – pod względem długości i powierzchni daleko im do światowych rekordzistów. Są jednak naprawdę wspaniałe i zaskakujące – przede wszystkim z racji swojego położenia. Kto by się spodziewał wiecznego śniegu w Tanzanii, na 3ºS!

6. Lodowiec Beringa – amerykański gigant z Alaski. 204-kilometrowa masa lodu przemieszcza się z prędkością około 2 metrów na dzień w kierunku Zatoki Alaska.

7. Perito Moreno – co prawda nie jest aż tak długi jak jego północnoamerykański kuzyn (nieco ponad 30 km długości), jednakże bardzo szeroki. To wielkie, pole lodu z Patagonii w południowo-zachodniej Argentynie stanowi trzecią największą rezerwę wody pitnej na świecie.

8. Harker – niezwykły, bo wyspiarski. Znajduje się na środku południowego Atlantyku, na wyspie Georgia Południowa, która jest zamorskim terytorium Wielkiej Brytanii.

9. Lodowce na Antarktydzie – lód pokrywa aż 13,3 mln km² obszaru, co jest równoznaczne z 95% powierzchni całej Antarktydy. Mamy tutaj lodowce szelfowe oraz bardzo podobne do lodowców górskich tzw. „strumienie lodowe”, które płyną z prędkością 200 m na rok!

10. Fox i Franz Josef – dwaj mroźni bracia z południowej wyspy Nowej Zelandii. Pierwszy mierzy 20 km, drugi 12. Z tymi wymiarami nie są wprawdzie lodowymi liderami, jednak o ich atrakcyjności stanowią przepiękne zamarznięte wodospady i długie tunele, którymi wiedzie szlak.

Dzięki swemu położeniu ośrodki Mezzana

Włochy – Mezzana

Kościół San Vigilio jest naprawdę pięknie położony u podnóży gór

Włochy – Val di Sole: Pinzolo