close

Francja: Val Thorens

Na pierwszym planie Les Chalets du Thorens i scena koncertowa już gotowa na tegoroczny festiwal muzyki elektronicznej

To prawdziwy rekordzista. Val Thorens jest najwyżej położonym ośrodkiem w całej Europie – wznosi się na wysokości aż 2300 m n.p.m.!

To prawdziwy rekordzista. Val Thorens jest najwyżej położonym ośrodkiem w całej Europie – wznosi się na wysokości aż 2300 m n.p.m.!

Na pierwszym planie Les Chalets du Thorens i scena koncertowa już gotowa na tegoroczny festiwal muzyki elektronicznejVal Thorens należy do gigantycznego regionu narciarskiego „3 Doliny” (Trois Vallées), mieszczącego się w departamencie Sabaudii (Savoie). Razem z sąsiednimi miejscowościami: Orelle, Courchevel i Meribel oferuje ponad 600 km doskonale połączonych ze sobą nartostrad, z których wszystkie znajdują się na wysokości 2300-3230 m n.p.m. Według obliczeń jest to największy powiązany kompleks narciarski na całym świecie!

Wspaniałe warunki do uprawiania zimowych sportów odkryto jeszcze w końcu XIX wieku, jednak gros hoteli i całej infrastruktury turystycznej była budowana począwszy od lat 60-tych. W samym ośrodku Val Thorens-Orelle mamy 72 trasy zjazdowe o całkowitej długości 140 km. Jeśli chodzi o wyciągi, to jest ich tutaj 20, a ponadto 5 kolejek linowych – niby nic, a jednak średnia przepustowość wynosi ponad 50 tys. osób na godzinę. Fakt, że aż z 8 szczytów i przełęczy można spoglądać na świat z wysokości co najmniej 3 tys. m n.p.m. implikuje nie tylko malownicze, zapierające dech w piersi widoki (wypróbujcie np. tor Combe de Caron), ale również 10-metrowej grubości pokrywę śnieżną. Dzięki temu oraz lodowcom Chavière i Péclet będziecie tutaj szusować aż do lata.

I mała ciekawostka dla chcących wykorzystać ostatnie podrygi białego szaleństwa – jeśli przyjedziecie tu w ostatnim tygodniu marca, załapiecie się na „FESTI VAL THO 2013”, pierwszy festiwal muzyki elektronicznej we francuskich Alpach. 3 niezapomniane dni imprezowania w rytmach house, electro, techno oraz trance będą miały miejsce w Chalets du Thorens – największym, położonym na górskich zboczach schronisku w Europie. I najważniejsze – wstęp na festiwal jest całkowicie za darmo!

Więcej na oficjalnej stronie tego ośrodka: http://www.valthorens.com

Mapa ośrodka Espace Killy

Francja: Tignes i Val d’Isère

Wesołe husky z psiej wioski w Riksgränsen

Szwecja: Riksgränsen