close
Ośrodki narciarskie w Rosji – Ural

Ośrodki narciarskie w Rosji – Ural

Kolejka gondolowa w Bannoe

Zdecydowanie nie jest to typowe – jechać na narty do Rosji. Po pierwsze dużym utrudnieniem jest wymagana wiza, po drugie w światopoglądzie Polaków na temat narciarskich destynacji zdecydowanie przodują zachodnioeuropejskie ski resorty. Jeśli jednak korci Was, żeby nieco odmienić Wasze zimowe ferie, koniecznie wybierzcie się do kraju, którego miasto organizuje tegoroczne Igrzyska Olimpijskie 2014. Podpowiadamy Wam gdzie najprzyjemniej кататься на лыжах!

Zdecydowanie nie jest to typowe – jechać na narty do Rosji. Po pierwsze dużym utrudnieniem jest wymagana wiza, po drugie w światopoglądzie Polaków na temat narciarskich destynacji zdecydowanie przodują zachodnioeuropejskie ski resorty. Jeśli jednak korci Was, żeby nieco odmienić Wasze zimowe ferie, koniecznie wybierzcie się do kraju, którego miasto organizuje tegoroczne Igrzyska Olimpijskie 2014. Podpowiadamy Wam gdzie najprzyjemniej кататься на лыжах!

Narty na Uralu:

Co prawda Ural to nie Kaukaz i daleko mu do jego wysokich, stromych, wiecznie skąpanych w śniegu szczytów, jednak z pewnością także znajdzie on swoich zwolenników. Narciarzy przyciągają przede wszystkim południowe stoki Uralu, z których sporo certyfikowanych jest przez FIS. Niby nie grzeszą wysokością, rzadko kiedy przekraczającą 1000 m n.p.m., aczkolwiek są malownicze, pełne wartkich, krystalicznie czystych rzek i jezior oraz lasów. Ural to bardzo dobra opcja dla początkujących narciarzy. Tym, którzy są bardziej doświadczeni, radzimy jednak jechać w Kaukaz.

1. Ezhovaya (Ezhovaja) – Ezhovaya to góra i ośrodek narciarski w środkowej części Uralu. Jest on oddalony o 120 km od Jekaterynburga. Jest tu dobra szkoła narciarska (nauka także w języku angielskim), 7 nowoczesnych wyciągów oraz łącznie ponad 5 km tras zjazdowych (z czego najdłuższa ma 1,5 km). Ezhovaya, której wysokość wynosi 550 m n.p.m. znaczy dokładnie „Góra Jeża”, jednak nazwa ta okazuje się być całkiem przypadkowa, gdyż żadnych jeży na niej ponoć nie spotkano 🙂 Sztuczne oświetlenie zamontowano tylko na 1 torze, natomiast dużą frajdę będą mieli snowboardziści, a to dzięki rampie half-pipe.

Dojazd: Najłatwiej dostać się tu samolotem z Moskwy do Jekaterynburga, potem zaś trzeba wynająć van albo busik i pokonać jeszcze 110 km.

2. Zavyalikha (Zavjalikha) – znajduje się w południowym pasmie Uralu, niedaleko miejscowości Trekhgorny. Nie są to co prawda tak wysokie góry jak Kaukaz (mają „tylko” 430–862 m n.p.m.), jednakże dobrze naśnieżone stoki i 6 wyciągów krzesełkowych gwarantują udane białe szaleństwo na 10 trasach zjazdowych. Mimo iż Zavyalikha jest najmłodszym ośrodkiem narciarskim, rozwija się bardzo prężnie – w ciągu najbliższych lat planowana jest budowa 40 tras i 12 wyciągów. Wliczając w to multum armatek śnieżnych „na wszelki wypadek”, sztuczne oświetlenie stoków oraz wspaniałe krajobrazy Uralu i infrastrukturę apres-ski, ma to być ponoć najlepsza stacja narciarska w tej części Rosji.

Dojazd: Ośrodek Zavyalikha jest oddalony o 180 km od Ufy, do której przylatujemy samolotem z Moskwy.

3. Abzakovo – ponoć jeden z najlepszych ski resortów na Uralu, położony pomiędzy Ufą a Czelabińskiem, około 60 km od Magnitorska (jednakże nieco bardziej na południe niż Adzhigardak). Ośrodek ma w sumie 18 km nartostrad, które rozkładają się na 13 tras. Abzakovo leży na wysokości 800 m n.p.m., natomiast różnica poziomów wynosi 320 m.

Dojazd: Najpierw samolotem z Moskwy do Magnitorska, a potem 60 km busem lub samochodem do Abzakova.

4. Adzhigardak – centrum narciarskie u podnóży góry o tej samej nazwie, znajdujące się w mieście Asha, w południowym Uralu, na wschód od Ufy i na zachód od Czelabińska. Jest tu 10 tras narciarskich o łącznej długości 12 km (wszystkie certyfikowane przez FIS). W ciągu najbliższych 10 lat ma podobno powstać 53 km nowych tras. Klimat Ashy jest bardzo podobny do tego jaki panuje w Krasnayej Polanie – łagodny i bezwietrzny, a z drugiej strony gwarantujący obfity śnieg.

Dojazd: Samolotem z Moskwy do Czelabińska lub Ufy, potem ok. 3 km do miasta Asha, gdzie znajduje się narciarskie centrum Adzhigardak.

Kolejka gondolowa w Bannoe, na Uralu. W tle widać zamarznięte jezioro.5. Jezioro Bannoye – popularna wśród Rosjan wakacyjna destynacja, gdzie równie często przyjeżdża się latem, jak i zimą. Bannoye leży w Baszkortostanie, autonomicznej republice rosyjskiej, której stolicą jest Ufa. Najwyższa wysokość, z której można zjeżdżać to 943 m n.p.m. (zaś różnica poziomów to 450 m); tras zjazdowych jest w sumie 6, o łącznej długości 10 km. Mamy tutaj 2 wyciągi narciarskie, w tym 1 kolejkę gondolową znanej firmy Doppel Mayer. Do innych atrakcji należy cały kompleks wypoczynkowy, z basenami, SPA oraz ruską banią w roli głównej, a także snowpark i tor do snow tubingu.

Dojazd: Najłatwiej samolotem z Moskwy do Magnitorska, a następnie 40 km busikiem do Bannoye.

Jeżeli jesteś fanem Rosji i nart, przygotowaliśmy dla Ciebie informacje o ośrodkach narciarskich na Syberii, za północnym kołem podbiegunowym w obwodzie murmańskim, na Kaukazie oraz w rejonie dużych miast – Moskwy i Sankt Petersburga!

Stoki w okolicach Kirovska są wspaniałym wyzwaniem dla każdego narciarza!

Stacje narciarskie w północnej Rosji oraz na Syberii

Nowoczesne schronisko w Dombaju. Źródło: www.parusvlg.ru

Stacje narciarskie w Rosji – Kaukaz