close
Wyciąg narciarski Kartasiówka (narty na Mazurach)

Wyciąg narciarski Kartasiówka (narty na Mazurach)

Panoramiczne ujęcie ze stoku Kartasiówka (źródło: www.kartasiowka.pl)

Jeśli Mazury kojarzą się Wam tylko z pięknymi jeziorami – jesteście w błędzie! Pełen czołowym i dennych moren krajobraz pojezierza to doskonałe miejsce na narciarski wypad!

Jeśli Mazury kojarzą się Wam tylko z pięknymi jeziorami – jesteście w błędzie! Pełen czołowym i dennych moren krajobraz pojezierza to doskonałe miejsce na narciarski wypad!

Armatki śnieżne na Kartasiówce dbają o dobrą, zimową zabawę (źródło: www.kartasiowka.pl)W miejscowości Ruś, w gminie Stawiguda, niedaleko Olsztyna utworzono w 2007 r. stację narciarską Kartasiówka. Jest to niezwykle popularne miejsce weekendowych wypadów zwłaszcza wśród mieszkańców Olsztyna (specjalnie dla nich, aby ułatwić dojazd, uruchomiono nową, dodatkową stację kolejową Ruś-Wyciąg narciarski; dojazd linią nr 29 MPK Olsztyn). Ruś jest bardzo malowniczo położona na przełomie rzeki Łyny, w ostoi rezerwatu Las Warmiński. W okolicy znajdują się jeziora: Kielarskie, Bartąg oraz na wschodzie Linowskie i Klebarskie, a na zachodzie podwójne Wulpińskie i Świętajno. Tereny te nie z byle powodu noszą potocznie nazwę „Szwajcarii Północy” – jest tu mnóstwo przewyższeń, moren i pagórków, z różnicami poziomów dochodzących do 40 metrów. Na tychże pagórkach stoją tradycyjne, mazurskie chałupy z drewna, pochodzące z XIX i początku XX w., co nadaje krainie iście sielski wygląd. Nad Łyną stoi także nieczynny już stary, drewniany młyn wodny oraz zapora.

Stok Kartasiówka jest sztucznie naśnieżany, a wyciąg oświetlony, dzięki czemu swoje narciarskie umiejętności trenować można bez względu na pogodę i porę dnia. Dodatkowo amatorzy zimowych sportów korzystać mogą z wypożyczalni sprzętu i szkoły jazdy (70 zł od osoby za 1 godz.), a w trakcie przerwy zjeść ciepły posiłek.

Kartasiówka pod Olsztynem dysponuje 3 trasami zjazdowymi (źródło: www.kartasiowka.pl)Parametry:

– 3 trasy zjazdowe po 280 m każda
– 3 wyciągi orczykowe
– Après-ski: bar serwujący ciepłe napoje i posiłki

Adres: Bartąg 55 – narciarska stacja Kartasiówka znajduje się we wsi Ruś pod Olsztynem (211 km na północ Warszawy, 12 km na południe od Olsztyna).

Dojazd: Jedziemy krajową 7-ką (E77) najpierw na Gdańsk, potem na Olsztyn. Jedziemy przez Nowy Dwór Mazowiecki, Płońsk, Mławę, Olsztynek, Ostródę. Dopiero za Ostródą skręcamy w prawo w DW530, a następnie lekko w lewo i po 7 km jesteśmy pod Kartasiówką.

Więcej na oficjalnej stronie ośrodka: www.kartasiowka.pl

Panoramiczne ujęcie ze stoku Kartasiówka (źródło: www.kartasiowka.pl)

Atrakcje w okolicy Kartasiówki:

Olsztyn – warmińsko-mazurska stolica

3 rezerwaty: Ostoja Bobrów (na południowy zachód od wsi Ruś), Las Warmiński (na południe od wsi Ruś), Jezioro Kośno (na południowy wschód od wsi Ruś).

Ośrodki narciarskie na Mazurach

Widok z lotu ptaka na zaśnieżone okolice Mrągowa - raj dla narciarskich biegaczy (fot. T. Kowal)

Ośrodek narciarstwa biegowego Nibork koło Mrągowa (narty na Mazurach)