close
Monte San Giorgio – góra pełna skamieniałości (Włochy i Szwajcaria)

Monte San Giorgio – góra pełna skamieniałości (Włochy i Szwajcaria)

Malownicza panorama Monte San Giorgio. Źródło: www.mendrisiottoturismo.ch

Jadąc na narty we włoskie i szwajcarskie Alpy nie myślcie ograniczać się jedynie do szusowania po pięknie ośnieżonych stokach! Podczas pobytu wypnijcie czasem narty i zobaczcie jakie perełki z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO kryją się w okolicach!Jadąc na narty we włoskie i szwajcarskie Alpy nie myślcie ograniczać się jedynie do szusowania po pięknie ośnieżonych stokach! Podczas pobytu wypnijcie czasem narty i zobaczcie jakie perełki z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO kryją się w okolicach!

duze - Malownicza panorama Monte San Giorgio. Źródło: www.mendrisiottoturismo.ch

Miejscowi nazywają ją „Górą Dinozaurów” i nie jest to wcale naciągane miano. Znajdująca się na szwajcarsko-włoskiej granicy Monte San Giorgio (czyli Góra Świętego Jerzego) to jedna z największych w świecie kopalni skamieniałości, gdzie w skalnych czeluściach i jaskiniach spoczywają kości dinozaurów, plezjozaurów i innych prehistorycznych gadów morskich oraz nieco mniejszych amonitów, trylobitów, belemnitów, szkarłupni i polipów. Dokładnie znajduje się ona pomiędzy południową częścią szwajcarskiego kantonu Ticino a północną częścią Lombardii. W erze paleozoicznej i mezozoicznej (500 – 100 mln lat p.n.e.) tereny te znajdowały się pod wodą – istniało tu bowiem płytkie morze szelfowe. Obecnie po prehistorycznych, morskich stworzeniach zostało tysiące szkieletów pochodzących głównie z okresu triasu. Szwajcarska część góry trafiła na listę UNESCO w 2003 r., włoska dopiero w 2010.

Pięknie zachowany szkielet jednego z wielu prehistorycznych, morskich gadów - serpianosaurusa. Źródło: www.mineralien-basel.chMonte San Giorgio jest nie tylko skarbnicą wiedzy dla paleontologów, ale również przepięknym miejscem, gdzie miłośnicy zapierających dech w piersi widoków mogą znaleźć ukojenie i wewnętrzną harmonię. Mająca kształt piramidy góra wznosi się na wysokość 1097 m n.p.m., jest gęsto zalesiona i malowniczo odbija się w opływających ją zakolami wodach Jeziora Lugano (Lago di Lugano, zwane też Ceresio). Jest to jednak raczej letni region turystyczny, a na nartach pojeździć można dopiero niedaleko Locarno, w Cardada Cimetta (1340 – 1869 m n.p.m.; w sumie niecałe 6 km tras zjazdowych), które znajduje się aż 80 km drogi autem z Monte San Giorgio. Można również udać się do sąsiednich Włoch, gdzie w porównaniu z Cardada Cimetta jest naprawdę o wiele więcej tras narciarskich:

Barzio – Piani di Bobbio (1350 – 2000 m n.p.m., w sumie 35 km tras zjazdowych) – 75 km drogi autem z Monte San Giorgio.

Craveggia – Piana di Vigezzo (825 – 2064 m n.p.m., w sumie 20 km tras zjazdowych) – 101 km drogi autem z Monte San Giorgio.

Valchiavenna (1070 – 2948 m n.p.m., w sumie 60 km tras zjazdowych) – 102 km drogi autem z Monte San Giorgio.


Booking.com

Wakacje z dziećmi na Kaszubach – co warto zobaczyć?

Jedna z zatoczek ogromnego Zalewu Sulejowskiego. Źródło: http://tomaszow.pl

Najlepsze kąpieliska i miejsca nad wodą w okolicach Łodzi