close
Plaża Rabbit – Sycylia, Włochy

Plaża Rabbit – Sycylia, Włochy

Wyspa Królików

Isola dei Conigli, jak brzmi po włosku jej oryginalna nazwa, zdecydowanie przoduje we wszystkich rankingach na najpiękniejsze plaże świata.

Isola dei Conigli, jak brzmi po włosku jej oryginalna nazwa, zdecydowanie przoduje we wszystkich rankingach na najpiękniejsze plaże świata.

duze - Wyspa Królików, Lampedusa - Archipelag Wysp Pelagijskich. Źródło: http://images.visititaly.com/App_Images/Blog/e8e42112-c200-431Wyspa znajduje się przy południowo-zachodnim brzegu Lampedusy, największej wyspy z Archipelagu Wysp Pelagijskich, mieszczących się mniej więcej w połowie drogi między Tunezją a Sycylią. Trudna dostępność plaży powoduje, że turyści odwiedzają to miejsce wyjątkowo rzadko. Dzięki swojej izolacji zachowała ona jednak unikalne piękno – wzdłuż brzegu ciągnie się szeroka mielizna, która w połączeniu z bardzo czystą wodą daje efekt fantastycznej przejrzystości dna. Jest to miejsce stworzone do wypoczynku z małymi dziećmi!

Wyspa Królików”, gdyż tak dokładnie tłumaczy się z włoskiego jej nazwa, powinna raczej zwać się „Plażą Żółwi”. Jest to bowiem jedno z ostatnich miejsc nad Morzem Śródziemnym, do którego te morskie gady z gatunku karetta przypływają złożyć swe jaja. Oprócz nich, Isola dei Conigli jest też chętnie odwiedzana przez delfiny i manty – olbrzymie płaszczki. Cała wyspa Lampedusa charakteryzuje się krajobrazem raczej wyjałowionym i mocno spieczonym słońcem. Typową formacją roślinną jest makia (maquis), składająca się z sucholubnych krzewów (wrzośce i mirty), niskich drzew (oliwki, pistacje, dęby ostrolistne, cedry, drzewa poziomkowe) i aromatycznych ziół. Powietrze, zwłaszcza w pełne gorąca dni, przesycone jest cudownym zapachem olejków eterycznych.

Jeśli chodzi o ciekawostki kulturowe, warto wspomnieć, że było to ulubione miejsce słynnego włoskiego piosenkarza, Domenico Modugno, który co roku spędzał tu wakacje aż do swojej śmierci w 1994 r.

Plaża Chia na Sardynii we Włoszech

Plaża Chia – Sardynia, Włochy

Plaża Es Trenc na południowym wybrzeżu Majorki - Baleary

Plaża Es Trenc – Majorka, Hiszpania.